Kėdainių širdy atidaroma biblioteka
Šian­dien Kė­dai­nių Di­džio­sios Rin­kos aikš­tė­je ati­da­ro­ma vai­kų ir jau­ni­mo bib­lio­te­ka.

Šiandienos pavakarę, Kėdainių Didžiosios Rinkos aikštėje įžiebiant šventinę miesto eglutę, bus atidarytas šioje aikštėje neseniai baigtas statyti Kėdainių rajono savivaldybės Mikalojaus Daukšos viešosios bibliotekos Vaikų ir jaunimo skyrius. Šios bibliotekos statybos kainavo bemaž 2,5 milijono eurų, iš kurių pusę milijono eurų skyrė Kėdainių rajono savivaldybė, 1,8 milijono eurų skirta iš valstybės biudžeto, bei 232 tūkstančiais eurų prisidėjo ES finansiniai fondai. Biblioteka įkurta vietoje, kurioje daugybę metų styrojo verslininko bei politiko Viktoro Uspaskicho privatizuotos parduotuvės griuvėsiai.

Prikėlė iš griuvėsių

M. Daukšos bibliotekos direktorė Birutė Ruzgienė „Lietuvos žinioms“ teigė, jog savivaldybei nupirkus Kėdainių centrą bjaurojusias statinio liekanas, neiškart apsispręsta, ar suirusį ir grėsmę keliantį statinį griauti, ar perstatyti. „Pati aš vargiai įsivaizdavau, kad jį įmanoma perstatyti, bet architektams atrodė kitaip. Tad dabar turime ir šiandien atidarome iš griuvėsių prikeltą ir viena moderniausių bibliotekų tapusį pastatą“, – teigė B. Ruzgienė. Ji sakė, jog prieš šešerius metus jos vadovaujamos bibliotekos suaugusiųjų lankytojų skyriai įsikūrė taip pat senamiestyje, jie įkurti patalpose, kur 1920-aisiais, netrukus po Lietuvos nepriklausomybės paskelbimo, ir buvo įkurta Kėdainių biblioteka. Vėliau bibliotekai iš šių patalpų teko išsikelti, o jos patalpose dirbo šio rajono valdžia, dar vėliau joje įkurta prokuratūra.

Bibliotekos vadovė pabrėžė, jog šiandien atidaromas jos vadovaujamos bibliotekos Vaikų ir jaunimo pastatas – vienas moderniausių šalyje, turintis transformuojamą erdvę, terasą, vadinamąją judumo laiptinę, kino salę, išmaniąją lentą bei išmanųjį stalą. Supirkti šiai bibliotekai būtiną įrangą rajono savivaldybei kainavo 50 tūkstančių eurų. „Mūsų biblioteka įdomi tuo, kad sustūmus armonikos principu suveriamus jos langus, dalis bibliotekos erdvės vasaromis taps atvira į Didžiosios Rinkos aikštę išeinančia scena, kurioje organizuosime renginius“, – sakė B. Ruzgienė. Ji pasidžiaugė įspūdingomis bibliotekos terasomis, iš kurių atsiveria vaizdas į Kėdainių senamiestį, kuris yra valstybės saugomas urbanistikos, architektūros, archeologijos bei istorijos paminklas.

Didžiausia ir viena seniausių bibliotekų

„Noriu pabrėžti, kad Kėdainių rajono savivaldybės viešoji biblioteka garsi ne tik išskirtiniais pastatais. Ji garsi ir tuo, kad yra pati didžiausia iš šalyje esančių rajonų bibliotekų, turinti 40 filialų“, – sakė B. Ruzgienė. Ji teigė, jog pastaraisiais metais, kai daugelyje Lietuvos vietovių buvo ir tebėra uždarinėjamos bibliotekos, Kėdainių M. Daukšos viešoji biblioteka atidarė tris filialus, esančius Keleriškėse, Ąžuolaičiuose bei Meironiškyje. Bibliotekos vadovė teigė: „Taip pat noriu pasakyti, kad senesnė už Kėdainių biblioteką, kurios 100-ąjį jubiliejų švęsime 2020-aisiais, yra tik Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka“.