Kalėdinių eglučių nuoma sulaukė ažiotažo
Klai­pė­dos uni­ver­si­te­to Bo­ta­ni­kos so­das te­tu­rė­jo vie­ną par­ą, kad bū­tų iš­graibs­ty­tos nuo­mo­ja­mos va­zo­nė­liuo­se spe­cia­liai užau­gin­tos ka­lė­di­nės eg­lu­tės.

Uostamiestyje šiemet buvo pasiūlyta per 100 įvairių dydžių spygliuočių medelių, kurių nuomos kainos – nuo 10 iki 24 eurų. Tuo metu bent jau sostinėje prekybininkai už gyvą žaliaskarę prašo ir 70 eurų.

Sudomino ir miškininkus

„Idėja nuomoti eglutes žiemos šventėms kilo užpernai. Iniciatyvą pavadinome „Saugau eglutę“ – žmonės išsinuomoja medelį, parsiveža namo, o po švenčių gali grąžinti ir atgauti pusę sumokėtos sumos. Taip eglutės neišmetamos į gatvę, kaip nutinka kirstinėms, o gyvuoja toliau. Tokio susidomėjimo, koks buvo šiemet, tikrai nesitikėjome. Kitąmet pasiūlysime dar pusšimčiu daugiau eglaičių“, – „Lietuvos žinioms“ teigė Botanikos sodo direktorė Asta Klimienė. Beje, eglučių nuomos idėja susidomėjo ir Valstybinių miškų urėdijos Kretingos regioninis padalinys.

Dar lapkričio viduryje žmonės teiravosi, ar galės išsinuomoti eglučių – rašė laiškus Botanikos sodo darbuotojams, skambino.

A. Klimienė pripažino, kad žmonės dažniausiai perka nukirstas eglutes, šventėms jas papuošia, o vėliau išmeta. „Visi žinome, kaip atrodo miestų gatvės po sausio 6-osios, Trijų Karalių šventės. Prie konteinerių arba tiesiog patvoriuose – apstu niekam nebereikalingų eglučių. Tad užpernai klaipėdiečiams pirmą kartą pasiūlėme naujovę – išsinuomoti gyvą eglutę iš mūsų sodo. Pernai paruošėme apie 100 žaliaskarių, ir jų nebeliko per mėnesį. Tačiau šiemet įvyko kažkas neįtikima. Dar lapkričio viduryje žmonės teiravosi, ar galės išsinuomoti eglučių, rašė mums laiškus, skambino. Šio mėnesio 27 dieną paskelbėme akciją, o jau 28 dieną nebeliko nė vienos eglutės, kurių irgi buvo per 100“, – stebėjosi A. Klimienė.

Uostamiestyje įsikūręs Botanikos sodas siūlo alternatyvą - išsinuomoti gyvą eglutę, o šventėms pasibaigus ją grąžinti./ Klaipėdos universiteto Botanikos sodo nuotrauka

Įvairių aukščių medelių nuomos kainos skirtingos: pigiausi – 10, 12 eurų, o brangiausi – 22, 24 eurai. „Didelė dalis tų pačių eglaičių ir pernai per šventes puošė klaipėdiečių namus, tad jos nebe pirmą kartą atliks savo misiją. Kai kurie žmonės iš anksto pasako, kad žaliaskarės mums negrąžins, o po švenčių pasisodins savo kieme. Vis dėlto apie 90 proc. medelių grįžta į Botanikos sodą. Kitais metais turėsime 30–50 medelių daugiau, nes bus ūgtelėjusios tos eglutės, kurios dabar nuomai dar per jaunos, per mažos“, – teigė Botanikos sodo vadovė. Paprastai prireikia 4–5 metų, kad eglutės būtų tinkamos Kalėdoms, nes Botanikos sodo darbuotojai patys jas užaugina iš sėklų ar mažyčių daigelių.

Priežiūra – minimali

Iš grąžintų medelių tik apie 10 proc. į Botanikos sodą grįžta ne tokie gyvybingi, netinkamai laikyti, apšiurę. Tokias eglutes Botanikos sodo darbuotojai stengiasi atgaivinti. „Medeliai nebūna persodinami į dirvą, jie tiesiog yra vazoniniai, augę tokioje terpėje ir prie jos gerai prisitaikę“, – paaiškino A. Klimienė.

Gamtininkai tikina, kad vazoninių namo parsigabentų eglučių priežiūra – minimali. Svarbiausia, kad medelis nebūtų laikomas netoli radiatoriaus, žaliaskarę reikėtų kartkartėmis nupurkšti vandeniu, palaistyti. „Botanikos sodas skatina ekologišką požiūrį į gamtą, todėl kviečiame Kalėdas pasitikti sąmoningai. Ta pati eglutė gali gyvuoti ne vienus metus, džiuginti vaikus, būti puošiama. Esame pastebėję, kad žmonės, ypač vaikai, apgailestauja, kai tenka atsikratyti eglutės, jiems nekyla rankos jos išmesti. Todėl siūlome progą išsinuomoti gyvą medelį ir po švenčių jo nesunaikinti. Tai, kad žmonės graibstyte išgraibstė nuomojamas eglutes ir labai domėjosi šia iniciatyva, rodo, jog mūsų požiūris į kalėdinę atributiką keičiasi, tampame sąmoningesni, norime saugoti gamtą“, – akcentavo Klaipėdos universiteto Botanikos sodo vadovė.