Jaunus gydytojus Alytus vilioja nemenkomis sumomis
Dirb­ti Aly­tu­je su­ti­ku­siems bū­si­mie­siems me­di­kams re­zi­den­tams šio mies­to sa­vi­val­dy­bė kas­met mo­kės po 10 tūkst. eu­rų, o į Dzū­ki­jos sos­ti­nę dirb­ti at­vyk­sian­tys jau­ni gy­dy­to­jai tre­jus me­tus gaus po 5 tūkst. eu­rų.

Alytaus miesto taryba tokį sprendimą priėmė iš susirūpinimo, kad Alytaus apskrities ligoninėje šiuo metu trūksta 31 gydytojo, o du trečdalius Dzūkijos sostinės poliklinikos medikų sudaro pensinio amžiaus specialistai. Gydytojams, norintiems gauti savivaldybės biudžeto pinigų, keliama sąlyga Alytuje dirbti nuo 6 iki 10 metų.

Padėtis tampa kritiška

Alytaus miesto savivaldybės gydytoja Irma Maskeliūnienė „Lietuvos žinioms“ teigė, jog medicinos specialistų stygiaus problema Alytaus gydymo įstaigose po truputį artėja prie kritinės ribos. Jei jauni gydytojai ir toliau aplenks šį miestą, gali nutikti taip, kad medicinos pagalbos alytiškiams teks ieškoti Lietuvos didmiesčiuose.

„Šiuo metu medicina Alytuje gyvuoja tik todėl, kad gydymo įstaigų vadovų paprašyti dirba pensinio amžiaus medikai. Jei nutiktų taip, jog visi jie vienu metu išeitų į pensiją, padėtis taptų katastrofiška“, – kalbėjo I. Maskeliūnienė. Ji pabrėžė, kad lengviau būtų išvardyti, kokių gydytojų Alytuje netrūksta, nei tuos, kurių trūksta. „Suprantama, kai stinga medikų, ilgėja norinčiųjų pas juos patekti eilės. Dėl to pacientai reiškia nepasitenkinimą, o ir pernelyg dideliu krūviu dirbantys gydytojai pervargsta, suserga patys“, – dėstė savivaldybės gydytoja.

I. Maskeliūnienė tikino, kad ieškodama būdų, kaip prisikviesti gydytojų, Alytaus miesto savivaldybė iki šiol buvo numačiusi atvykstantiems specialistams skirti tarnybinius butus, o gydymo įstaigos sumokėdavo už dalį būsimų medikų studijų. „Pastaraisiais metais buvo finansuojamos 17 gydytojų rezidentų studijos, tačiau baigę mokslus dirbti į Alytų atvyko vos penki gydytojai“, – konstatavo ji. Kiti 12 medikų, kurie su Alytaus miesto savivaldybe turėjo sutartis dėl būsimo darbo, grąžino merijai jų studijoms pervestus pinigus, taip pat sumokėjo netesybas.

„Mūsų miesto politikai, stengdamiesi rasti svaresnį būdą gydytojams į Alytų pritraukti, nutarė skirti tam daugiau lėšų. Tikimės sulaukti rezultatų“, – sakė I. Maskeliūnienė.

Teks atidirbti

Alytaus miesto savivaldybės gydytoja pažymėjo, kad tie gydytojai, kuriems pagal sutartį, sudarytą su Alytaus miesto savivaldybe, bus sumokama už rezidentūros studijas, ir kurie pasinaudos trejiems metams savivaldybės skiriamais pinigais, privalės Alytuje dirbti ne mažiau kaip 10 metų. Kiti jauni specialistai, kuriems per trejus metus bus išmokėta 15 tūkst. eurų suma, t. y. kasmet po 5 tūkst. eurų, Alytuje turės dirbti ne mažiau nei 6 metus. Pabrėžiama, jog nėštumo ir gimdymo bei vaiko priežiūros atostogos į šį laiką neįskaičiuojamos.

Viliamasi, kad savivaldybės siūlomais pinigais susidomės tie būsimi gydytojai, kurie studijuoja už savo lėšas. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, šiuo metu jaunesniųjų rezidentų vidutinis darbo užmokestis, įskaitant darbdavio socialinio draudimo įmokas, siekia 1345,67 euro, vyresniųjų rezidentų – 1434,2 euro. Lietuvos sveikatos mokslų universiteto atstovė patikino, jog darbo užmokestį gauna ir tie gydytojai rezidentai, kurie studijuoja už valstybės lėšas, ir tie, kurie už mokslą moka patys.

Gydymo įstaigose – įtampa

Alytaus apskrities Stasio Kudirkos ligoninės direktorius Artūras Vasiliauskas pasakojo, kad iki šiol ligoninė pati teikdavo finansinę paramą medicinos studentams, su kuriais būdavo sudaromos sutartys grįžti į Alytų baigus studijas.

„Dabar, kai lėšų medicinos studentams bus skiriama iš savivaldybės biudžeto, dėl šių studentų rėmimo tarsimės su ligoninės steigėja – Alytaus miesto savivaldybe“, – paklaustas, ar būsimi gydytojai, sutikę atvykti dirbti į Alytų, gaus dvigubą finansavimą, atsakė A. Vasiliauskas. Direktorius patikino, kad jo vadovaujamai gydymo įstaigai labai reikia medikų, nes kai jų trūksta, vyrauja įtampa ir tarp ligonių, kuriems sunku patekti pas gydytojus, ir tarp pačių gydytojų, dirbančių itin dideliu krūviu.

Alytaus miesto poliklinikos direktorius Marius Jasaitis įsitikinęs, jog problemą, kai mokslus baigę jauni gydytojai nenori vykti į regionus, o dalis ir apskritai palieka Lietuvą, privalu spręsti ne savivaldybių, bet visos valstybės lygiu. „Atrodytų, kad Alytuje, nuo kurio iki didmiesčių atstumai nedideli ir šalia kurio įsikūrę kurortai, be to, ir gyvenamasis plotas daug pigesnis negu Vilniuje ar Kaune, tik ir norėk gyventi. Tačiau gydytojų Alytuje niekaip nesulaukiame“, – stebėjosi poliklinikos vadovas.

Jis džiaugėsi, jog Alytaus miesto savivaldybė nutarė palyginti nemenkomis sumomis paremti būsimus Alytaus gydytojus. „Medikus rengiančiose aukštosiose mokyklose vyks „pirklių“ dienos. Per jas sužinoję apie Alytaus savivaldybės paramą būsimi gydytojai galbūt noriau rinksis mūsų miestą“, – vylėsi M. Jasaitis.