Grius garsi vaikų sanatorija
Už 77 tūkst. eu­rų ne­tru­kus bus pra­dė­tas griau­ti nuo šių me­tų ne­be­vei­kian­čios bu­vu­sios Va­rė­nos ra­jo­no Nau­jų­jų Val­ki­nin­kų vai­kų sa­na­to­ri­jos di­džiau­sias kor­pu­sas, vie­tos žmo­nių pra­min­tas „Ti­ta­ni­ku“.

Varėnos rajono savivaldybė skelbia šį mėnesį pradedanti griauti Naujuosiuose Valkininkuose veikusios vaikų sanatorijos „Pušelė“ didžiausią korpusą, kuriame būdavo apgyvendinama iki 300 vaikų. Kitus uždarytos vaikų sanatorijos pastatus jau tris kartus nesėkmingai bandyta išnuomoti. Kitą savaitę bus skelbiamas ketvirtasis šių pastatų nuomos konkursas.

„Pušelės“ vaikų sanatorijos uždarymą Naujųjų Valkininkų žmonės vadina šios vietovės demografine nelaime.

Naujųjų Valkininkų gyventojai tvirtina, kad jiems gaila nebereikalingų tapusių buvusios sanatorijos pastatų. Be to, uždarius sanatoriją daugelis jų liko be darbo ir priversti pragyventi rinkdami bei pardavinėdami Dzūkijos miškų gėrybes.

Gyvavo 48 metus ir du mėnesius

„Pušelės“ sanatorija, skirta tuberkulioze sergantiems vaikams gydyti, Naujuosiuose Valkininkuose buvo atidaryta 1969-ųjų spalio pabaigoje. Prieš 49 metus sanatorija į pušynų gaiva garsėjančius smėlinguosius Naujuosius Valkininkus buvo perkelta iš Ukmergės rajono Užugirio, kur sovietų nacionalizuotame pirmojo Lietuvos prezidento Antano Smetonos dvare buvo įrengta gydymo įstaiga. Nutarus ją iškeldinti iš gana drėgnos, prie Lėno ežero esančios vietos, Naujuosiuose Valkininkuose buvo pastatyti nauji pastatai vaikams gydyti, o greta jų iškilusiuose daugiabučiuose namuose apsigyveno medicinos darbuotojai, kiti sanatorijai aptarnauti reikalingi specialistai bei ūkio darbuotojai.

„Pušelės“ sanatorijoje vienu metu buvo gydoma 450 vaikų, dirbo apie 300 darbuotojų“, – „Lietuvos žinioms“ pabrėžė buvusi šios sanatorijos medicinos sesuo Palmyra Gliebienė. Pasak jos, vien šiuo metu planuojamame nugriauti korpuse gyveno 300 vaikų. „Lietuvai tapus nepriklausomai, šis 300 vaikų skirtas korpusas buvo uždarytas, paliktas tik tas, kuriame buvo įrengta 150 lovų“, – konstatavo P. Gliebienė. Sumažėjus gydomų vaikų, buvo atleidžiami ir „Pušelės“ darbuotojai. „O Lietuvai rengiantis stoti į ES išgirdome, kad turėdami tiek daug tuberkulioze sergančių vaikų į šią sąjungą nebūsime priimti, tad buvo duotas nurodymas gydyti ne daugiau kaip 80 vaikų“, – sakė ji. Sumažinus sanatorijos lovų skaičių, ši gydymo įstaiga buvo prijungta prie sostinės Santaros klinikų, o lygiai prieš metus (2017-ųjų rugpjūtį) pranešta, kad Naujųjų Valkininkų vaikų sanatorija likviduojama.

Griaus keturis mėnesius

Pasak V. Gliebienės, uždarius sanatoriją darbo neteko pusšimtis tuo metu sanatorijoje dar dirbusių specialistų, dvi dešimtys greta sanatorijos veikusios mokyklos pedagogų bei 15 sanatoriją aptarnaujančių valgyklos bei ūkio darbuotojų. Jos žiniomis, iš atleistųjų naują darbą turi vos keli žmonės.

Varėnos rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Naujųjų Valkininkų filialo bibliotekininkė Danutė Blažulionienė pabrėžė, kad po sanatorijos uždarymo duris užvėrė ir Naujųjų Valkininkų paštas bei vaikų darželis. „Tiesą sakant, gyvenvietėje liko vienintelė įstaiga – biblioteka“, – sakė ji. Bibliotekininkės teigimu, sanatorijos uždarymas tapo šios vietovės demografine nelaime. Ji apgailestavo ir dėl ištuštėjusių nebeveikiančios gydymo įstaigos pastatų, ir dėl darbo netekusių vietos žmonių, kurie dabar turi pragyventi iš Dzūkijos miškų grybų bei uogų.

Tai, kad Varėnos rajono savivaldybei tenka griauti vaiduokliu tapusį, vietos žmonių „Titaniku“ pramintą Naujųjų Valkininkų sanatorijos miegamąjį korpusą, Varėnos meras Algis Kašėta įvertino kaip valstybės neūkiškumo pavyzdį. Anot jo, siekta, kad didžiausią sanatorijos korpusą nugriautų Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikos, tačiau gydymo įstaigai atsisakius imtis griovimo darbų, juos organizuoti teko Varėnos rajono savivaldybės administracijai. „Nugriauti pavojingą tapusį pastatą kainuos 77 tūkst. eurų. 50 tūkst. eurų griovimo darbams skiriama iš Vyriausybės programos, o dar 27 tūkst. privalėsime skirti iš Varėnos rajono biudžeto“, – teigė rajono vadovas. Pasak jo, numatyta, kad griovimo darbai truks keturis mėnesius.

Nuomininkų neatsiranda

A. Kašėta pabrėžė, kad, į savivaldybės balansą perimant buvusios „Pušelės“ vaikų sanatorijos pastatą, tikėtasi sulaukti verslininkų, kurie išsinuomotų pastatus ir juose būtų įkūrę privačius senelių namus – tokių pasiūlymų būta. „Deja, jau skelbėme tris pastatų nuomos konkursus, tačiau dalyvių nesulaukiame“, – sakė meras. Kitą savaitę bus skelbiamas ketvirtasis buvusios vaikų sanatorijos mažesnių pastatų nuomos konkursas. Pasak mero, šie pastatai saugomi bei prižiūrimi, jie yra renovuoti, tad tinka veiklai plėtoti.

Beje, siūlomuose nuomoti buvusios sanatorijos pastatuose yra valstybės saugomu kultūros paveldo objektu pripažinta Lietuvos nacionalinės kultūros ir meno premijos laureatų Birutės Žilytės bei Algirdo Steponavičiaus sukurta freska. Meras A. Kašėta teigė, kad kol dar veikė sanatorija, freską buvo numatyta restauruoti, tačiau ją uždarius šios minties atsisakyta. Anot jo, freska saugoma kaip ir kiti sanatorijos pastatai, piktavaliams iki šiol nebuvo pavykę ten įsilaužti.