Ekvadoriečio užpuolimu įtariami jaunuoliai žinomi policijai
Ek­va­do­rie­čio Fa­bia­no San­che­zo už­puo­li­mu įta­ria­mi du po­li­ci­jai ži­no­mi jau­nuo­liai – 18-kos ir 26 me­tų vil­nie­čiai.

„Jų praeitis spalvinga“, – sakė Vilniaus apskrities policijos viršininkas S. Gagas.

26 metų vilnietis jau buvo teistas dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir neapykantos kurstymo, spaudos konferencijoje pranešė S. Gagas. Jam taikyti tokie patys Baudžiamojo kodekso straipsniai, pagal kuriuos pradėtas tyrimas ir šiuo metu ekvadoriečio atveju.

26 metų įtariamasis taip pat teistas dėl kapo ar kitos pagarbos vietos išniekinimo, jam buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas ir nuteistas už sunkų sveikatos surikdymą ir nesunkų sveikatos sutrikdymą.

18-mečiui anksčiau taip pat buvo inkriminuotas sukčiavimas, fizinio skausmo sukėlimas, grasinimas nužudyti.

Pareigūnai ketvirtadienį planuoja kreiptis į teismą dėl įtariamųjų suėmimo.

Anot policijos pranešimo, įtariamieji smurtavus prieš ekvadorietį sulaikyti skirtingose Lietuvos vietose.

Vilniuje gyvenančio F. Sanchezo teigimu, sostinės Antakalnio rajone, P. Vileišio stotelėje, jis buvo užpultas liepos 19 dieną. Anot jaunuolio, užpuolikai jį mušdami šaukė „Lietuva – lietuviams“.

„Policijos patruliai su nukentėjusiu asmeniu bendravo anglų kalba, pagal nurodytus požymius dirbo Antakalnio teritorijoje, važinėjo gatvėmis ieškodami įtariamųjų ir siekė sulaikyti smūgius sudavusius asmenis. Pirminės paieškos priemonės nedavė rezultato“, – spaudos konferencijoje sakė S. Gagas.

Bendrajame pagalbos centre gauta informacija buvo perduota Vilniaus miesto 1-ajam policijos komisariatui. Komisariate vadovas nukreipė pareigūnams patikslinti aplinkybes ir priimti procesinį sprendimą.

„Tam reikalui policija turi 10 dienų.“, – sakė Vilniaus apskrities policijos vadovas.

Tuoj po užpuolimo F. Sanchezas kreipėsi į policiją, bet ikiteisminis tyrimas tuomet nepradėtas. Policija praėjusią savaitę aiškino, jog tyrimo negali pradėti, nes nėra gavusi pareiškimo. Vėliau nurodė, kad pareiškimas gautas, tačiau parašytas anglų kalba, kelias dienas užtruko jo vertimas.

Šią savaitę, antradienį, buvo pradėtas ikiteisminis tyrimas pagal du Baudžiamojo kodekso straipsnius – dėl neapykantos kurstymo ir viešosios tvarkos pažeidimo.

„Buvo atliekami intensyvūs ikiteisminio tyrimo veiksmai: apklausai iškviestas nukentėjusysis, peržiūrimi vaizdo kamerų įrašai, kiti veiksmai ir vakar sulaikyti du įtariamieji“, – teigė S. Gagas.

Nukentėjusysis parašė pareiškimą anglų kalba Vilniaus miesto 3-čiajam policijos komisariatui, o įvykis buvo užregistruotas Vilniaus 1-ajam policijos komisariatui priskirtoje teritorijoje. Pareiškimas anglų kalba buvo verčiamas ir vėliau perduotas 1-ajam komisariatui.

S. Gagas mano, kad nesusipratimas įvykio vietoje įvyko dėl patrulių anglų kalbos stokos.

„Patruliai reaguoja į įvykį, jie nepriima sprendimo pradėti ikiteisminį tyrimą“, – sakė S. Gagas.

Ketvirtadienį Lukiškių aikštėje Vilniuje rengiama protesto akcija siekiant paraginti policiją tirti neapykantos nusikaltimus. Vilniaus policijos vadovas sako, kad kiekvienas asmuo turi teisę reikšti savo nuomonę, o policija yra „veiksni, dirba ir dirbs, kad būtų atskleisti nusikaltimai“.

„Remiantis Informatikos ir ryšių departamento duomenimis, Lietuvoje neapykantos kurstymo atvejų per penkerius sumažėjo 1564%(!) arba beveik 16 kartų. Kiek yra kitų neapykantos nusikaltimų, kai žmonės užpuolami, sumušami, sugadinami jų daiktai dėl neapykantos, mes nežinome. Toks neapykantos kurstymo atvejų sumažėjimas yra nerealistiškas ir rodo neapykantos kurstymo ir kitų neapykantos nusikaltimų latentiškumą“, – sako Lietuvos žmogaus teisių centro direktorė Birutė Sabatauskaitė.