Demografinę situaciją gerins ir pinigais
Pra­bė­gus de­vy­niems mė­ne­siams, Ute­nos ra­jo­no po­li­ti­kai nu­ta­rė 100 eu­rų ap­do­va­no­ti vi­sas 2018-ai­siais kū­di­kių su­si­lau­ku­sias šei­mas, o ki­tą­met gim­sian­čių­jų ma­žy­lių tė­vus pa­ska­tin­ti dvi­gu­bai di­des­ne su­ma.

Lietuvos šimtmečio kūdikiais vadinamų naujagimių tėvus šalies savivaldybės pamalonina įvairiomis dovanėlėmis, pinigais, sveikinimo atvirukais.

Utenos rajono savivaldybė, kurios specialistai iki šiol vien gražiu žodžiu pasveikindavo savo mažylių gimimo atėjusius registruoti tėvus, nutarė atgaline data visiems šiemet kūdikių susilaukusiems tėvams skirti po 100 eurų. Tiek pat gaus ir tie, kas mažylių susilauks iki metų pabaigos. 2019-aisiais gimusių kūdikių šeimos gaus po 200 eurų.

Ne proginė akcija

Emigraciją, mažėjantį gimimų skaičių (2016 metais Utenos rajone gimė 358, 2017 metais – 309 kūdikiai) išgyvenančios Utenos rajono savivaldybės taryba nutarė vaikų gimimą paskatinti pinigais. Kad tai nebūtų vien proginė, Lietuvos šimtmečiui skirta akcija, Utenos rajono taryba nusprendė šiemet gimusių ir dar gimsiančių kūdikių šeimoms skirti po 100 eurų išmoką, o kitąmet vaikų susilauksiančioms šeimoms šią išmoką padvigubinti. „Kitos šalies savivaldybės jau nuo metų pradžios naujagimių šeimoms skiria vienokias ar kitokias dovanas. Utenoje taip pat bus paremtos kūdikių šiemet susilaukusios ar dar susilauksiančios šeimos“, – tikino šio rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja Rima Lukoševičienė.

R. Lukoševičienė teigė, kad buvo vykdyta jaunų šeimų apklausa, kokios savivaldybės paramos gimus kūdikiui jie norėtų. „Teiravomės, ar mažylių tėvai norėtų gauti pinigų, ar kokių nors konkrečių daiktų. Dauguma pageidavo pinigų“, – sakė savivaldybės valdininkė. Anot jos, skiriant šiuos pinigus dėmesys bus sutelkiamas į kūdikių susilaukusias ar dar susilauksiančias socialiai pažeidžiamas šeimas. Joms skirti pinigai bus išleidžiami arba su tomis šeimomis dirbančių socialinių darbuotojų nuožiūra, arba pervesti į šioms šeimoms maisto produktams pirkti skirtas socialines korteles. „Esame priversti būtent taip pasirūpinti tokiose šeimose gimusių kūdikių gerove“, – pažymėjo Utenos rajono savivaldybės administracijos Socialinių reikalų ir sveikatos apsaugos skyriaus vedėjo pavaduotoja.

Vertina kaip politinį sprendimą

Šimto eurų išmoką šiemet gimusių mažylių šeimoms skiria Panevėžio rajono savivaldybė (2017-aisiais Panevėžio rajone gimė 334 kūdikiai, tad atsižvelgiant į šį skaičių, mažųjų rajono gyventojų bei jų tėvų apdovanojimui rajono biudžete skirta 35 tūkst. eurų).

O Panevėžio miesto biudžete šioms reikmėms pinigų nenumatyta. „Sužinojusi, kad uteniškiai atgaline data skiria išmokas naujagimių šįmet susilaukusioms šeimoms, galbūt tą patį daryti siūlysiu Panevėžio miesto savivaldybės tarybai“, – „Lietuvos žinioms“ sakė Panevėžio miesto savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Loreta Krasauskienė.

Vis dėlto L. Krausauskienė teigė abejojanti, kad tokios dovanos skatins žmones susilaukti daugiau vaikų. „Tiesą sakant, mažylių ir jų šeimų apdovanojimas mokesčių mokėtojų pinigais ar kitokia forma yra labiau politinis spendimas“, – svarstė merijos valdininkė. Tačiau ji pripažino, kad apie kituose miestuose naujagimių šeimoms dalijamas dovanas girdėję panevėžiečiai, atėję registruoti gimusių kūdikių, teiraujasi, ar ir jie gaus savivaldybės skirtų dovanų. „Paaiškiname, kad jei vienas iš mažylio tėvų savo gyvenamąją vietą yra deklaravęs toje savivaldybėje, kuri dalija dovanas, tėvai turi galimybę ir savo kūdikio gimimą deklaruoti toje savivaldybėje“, – sakė L. Krasauskienė. Buvo ir tokių tėvų, kurie, išgirdę šią žinią, vaiko gimimą deklaravo Panevėžio rajono savivaldybėje ir taip papildė rajone šiemet gimusių vaikų skaičių.

Įvairios dovanos

Šalies savivaldybių interneto svetainėse skelbiama apie įvairias 2018-ųjų kūdikiams skiriamas dovanas. Pavyzdžiui, jei vienas iš kūdikio tėvų ne trumpiau nei metus gyvena Šiaulių rajono savivaldybės teritorijoje, Šiaulių rajone registruotam kūdikiui numatyta skirti 300 eurų. Savivaldybės tarybos sprendimu 150 eurų skiriama įregistravus kūdikio gimimą, o kitus 150 eurų mažylio šeima gaus, kai vaikučiui sueis vieni metai. Šiaulių rajono savivaldybės 2018-ųjų biudžete šioms reikmėms numatyta 70 tūkst. eurų.

Kauno rajono savivaldybė, kuri didžiuojasi, kad jos teritorijoje kasmet gimsta apie 1000 vaikų, ir džiaugiasi, jog gimimų skaičius kasmet didėja, šiemet gimusių mažylių tėvams dovanoja solidų kūdikio kraitelį, kuriame tarp kitų daiktų yra mažyliui skirtas kombinezonas, pledas, čiužinukas.

Palangos savivaldybės interneto svetainėje rašoma, kad šiemet gimusiems kūdikiams įteikiamas smėlynukas ir Palangos miesto mero Šarūno Vaitkaus sveikinimas. Skuodo rajono savivaldybės vardu kūdikių susilaukusioms šeimoms įteikiamas kūdikio kraitelis. Jame yra vaikučiui skirtas rankšluostis su gobtuvu, marškinėliai su užrašu „Aš myliu Skuodą“, knygelė, supažindinanti su pasaulio gyvūnais, lavinamasis žaidimas, barškutis, o visa tai sudėta į patogią kelionėms skirtą rankinę. Plungė mažuosius savo gyventojus apdovanoja pledu-vokeliu su užrašu „Šimtmečio plungiškis“, Vilniaus rajono savivaldybė – meniškais rankų darbo atvirukais.

Klaipėdos rajono savivaldybės vardu mažųjų tėvams įteikiama 100 eurų dovana, meniškas vaiko gimimą įamžinantis dokumentas bei gardumynai, skirti mažojo piliečio šeimai.

Fotosesija ir kojinaitės

Originalią dovaną mažųjų kretingiškių šeimoms yra sumaniusi šio rajono savivaldybė. „Atėjus registruoti Lietuvoje gimusių kūdikių ar įtraukti į apskaitą užsienyje gimusių kretingiškių vaikų, savivaldybės vardu jų tėvams pasiūlome dovaną – fotosesiją“, – sakė Kretingos rajono savivaldybės administracijos Civilinės metrikacijos ir archyvų skyriaus vyresnioji specialistė Regina Kvedarienė. Pasak jos, tokiai iniciatyvai apdovanoti kūdikių susilaukusias šeimas pritarė rajono taryba, tuomet buvo organizuotas viešųjų pirkimų konkursas, ieškota fotomenininkų. Tad kūdikių susilaukusioms šeimoms įteikiamas 20 eurų vertės kuponas, už kurį suteikiama galimybė padaryti penkias nuotraukas. „Mažylių tėvai mielai ima šiuos kuponus“, – tikino R. Kvedarienė. Mažylio tėvams taip pat įteikiamos Lietuvos vėliavos spalvų kojinaitės, kurias, palaikydamos tokią iniciatyvą, numezgė Kretingos rajono moterys.