D. Remeika: marą į „Idavang“ fermą galėjo atnešti žmonės arba transportas
Mais­to ir ve­te­ri­na­ri­jos tar­ny­bos va­do­vas sa­ko, jog af­ri­ki­nį kiau­lių ma­rą į Da­ni­jos ka­pi­ta­lo bend­ro­vės „I­da­vang“ fer­mą ga­lė­jo at­neš­ti žmo­nės ar­ba trans­por­tas.

Dariaus Remeikos teigimu, „Skabeikių“ kompleksas dar pavasarį atitiko visus tokiai fermai keliamus saugos reikalavimus.

„Ūkis buvo tikrintas kovo viduryje ir buvo nustatyta, kad jis atitinka jam keliamus reikalavimus. Dažniausiai potencialios priežastys yra transportas ir žmonės. Virusas didžiausią tikimybę turi patekti su žmonėmis, kurie dirba, lankosi ir paslaugas atlieka, bei per transportą, kuris veža gyvūnus“, – BNS teigė D. Remeika.

Jo teigimu, veterinarai bandys nustatyti tikslias priežastis, kodėl virusas pateko į 19,5 tūkst. kiaulių fermą.

Apie „Idavang“ fermoje Akmenės rajone nustatytą maro protrūkį pranešta antradienį. Visos 19,5 tūkst. kiaulių bus sunaikintos.

D. Remeika kalbėjo, kad „idavang“ daug dėmesio skyrė biosaugos stiprinimui, tačiau nepaisant to, buvo spragų.

„Jeigu idealiai laikaisi biosaugos, virusas neturėtų patekti į ūkį ir kiaulės neturėtų apsikrėsti. Kažkur spraga turėjo būti. (...) Įmonės požiūris yra geras, daug investuojama į biosaugą ir tikrai supratimas geras, bet kažkur spraga pasitaikė“, – sakė tarnybos vadovas.

Anot jo, bus sprendžiama, ar papildomai patikrinti kitus įmonės ūkius, nes šiuo metu – afrikinio kiaulių maro pikas, ir bet koks papildomas apsilankymas fermose kelia ligos protrūkio riziką.

Tai jau ne pirmas kartais, kai „Idavang“ tenka susidurti su maro protrūkiu. 2014 metų vasarą dėl kiaulių maro „Idavang“ Rupinskų komplekse Ignalinos rajone teko sunaikinti maždaug 19 tūkst. kiaulių.

Lietuvoje „Idavang“ įmonės valdo 12 kiaulių kompleksų Panevėžio, Ignalinos, Kelmės, Pasvalio, Pakruojo, Akmenės, Radviliškio, Joniškio, Šakių rajonuose bei Kalvarijos savivaldybėje.

Maisto ir veterinarijos tarnybos duomenimis, šiemet maro protrūkis buvo nustatytas 50 tūkst. kiaulių fermoje Karaliaučiuje, o praėjusią savaitę – 15 tūkst. kiaulių komplekse Latvijoje.