Baltijos jūra tampa mirtinais spąstais
Pa­jū­rio gel­bė­to­jai ti­ki­na ne­at­si­me­nan­tys to­kios pra­žū­tin­gos poil­siau­to­jams va­sa­ros – pa­sta­rą­sias sa­vai­tes ko­ne kas­dien ten­ka kel­ti rau­do­ną vė­lia­vą ir de­šim­ti­mis trauk­ti iš ban­gų skęs­tan­čiuo­sius.

„Per 15 metų praktiką neatsimenu tokio intensyvaus darbo. Jūra – įšilusi, bangos – didelės, tad poilsiautojai praranda bet kokį saugumo jausmą ir lekia maudytis. Vien praėjusį savaitgalį išgelbėjome 15 žmonių, o vienas nuskendo. Vėl prognozuojami karščiai, vėjas nerimsta, tad situacija gali nesikeisti“, – „Lietuvos žinioms“ pasakojo Palangos gelbėtojų vadas Jonas Pirožnikas.

Tikrai išskirtinis šis vasaros sezonas, nes jūra tapo itin pavojinga. Pakilusios bangos išmuša vis naujas duobes.

Patyrę specialistai atkreipė dėmesį į vieną esminę ir pražūtingą klaidą, kurią daro srovės į jūrą nešami žmonės, – dažnas stengiasi žūtbūt pasiekti krantą plaukdamas tiesiai jo link.

Svarbu nepanikuoti

Vien praėjusį savaitgalį Baltijos jūros paplūdimiuose skendo per 30 žmonių. Dviejų išgelbėti nepavyko: Giruliuose bangos pasiglemžė 65 metų Rusijos piliečio gyvybę, o Monciškėse netoli Šventosios nuskendo 14 metų berniukas.

Anot BĮ „Klaipėdos paplūdimiai“ vadovo Virginijaus Urbono, poilsiautojai dabar privalo būti itin atsargūs. „Vanduo labai įšilęs – iki 24–25 laipsnių, paviršiuje – net iki 27 laipsnių. Padidėjęs ir bangavimas. Rugpjūtį daug žmonių atostogauja, visi žūtbūt nori išsimaudyti. Tačiau tai daryti griežtai draudžiama – jau kelintą dieną plevėsuoja raudona vėliava. Suprantame, kad iš tolimesnių šalies kampelių atvykę žmonės trokšta maudynių, bet po jų galima sugrįžti ir karste. Labiausiai saugotis turėtų tie, kas mažai žino apie gamtos dėsnius vandenyje“, – „Lietuvos žinioms“ vakar dėstė jis.

V. Urbonas paaiškino, jog susiformavus didelėms bangoms ir šioms atsimušus į krantą atgal į jūrą grįžta galingos povandeninės srovės. „Mes duodame virvę savo darbuotojams, kad savo kailiu įsitikintų, kokia galinga ta trauka. Ypač ten, kur dugne išmuštos duobės. Net nepajusi, kaip maudydamasis tariamai saugioje vietoje po kelių akimirkų atsidursi jūroje per 100 metrų nuo kranto. Jeigu gamta toliau krės tokias išdaigas, ši vasara bus viena sunkiausių“, – neslėpė pašnekovas.

Ilgametis gelbėtojas ir instruktorius Aleksandras Siakkis pasidalijo žiniomis, kaip reikėtų elgtis, jei vis dėlto povandeninė srovė nuneštų į jūrą. „Pati dažniausia klaida: bandymas grįžti ten, kur buvai įbridęs. Neseniai atgalinė srovė Vokietijos pilietį nunešė net 300 metrų nuo kranto. Svarbiausia, pakliuvus į tokią situaciją, nepanikuoti ir taupyti jėgas – budintys gelbėtojai pamatys, kad poilsiautoją ištiko nelaimė. Jis turėtų ramiai plūduriuoti, stengtis išsilaikyti vandens paviršiuje ir laukti gelbėtojų. Galima mėginti ir neskubant plaukti pavėjui palei krantą į kairę arba dešinę, bet ne statmenai jo link. Tuomet žmonės dažniausiai skuba, eikvoja jėgas, stengdamiesi nugalėti bangas, gurkšteli vandens ir pradeda skęsti“, – „Lietuvos žinioms“ aiškino A. Siakkis.

Klaipėdos paplūdimiuose praėjusį savaitgalį išgelbėta 16 asmenų.

Leidžia tik braidyti

Palangoje situacija ne ką geresnė: per kelias dienas iš mirties gniaužtų išvaduota 16 poilsiautojų. Pasak J. Pirožniko, gelbėtojų perspėjimų nepaisymas ar bandymai maudytis ten, kur niekas nebudi, šiemet tampa tikra katastrofa.

„Žmonės tarsi netekę galvų vis lenda į vandenį. Net šeimomis. Monciškėse maudėsi tėvas, mama ir keturiolikmetis, šis ėmė skęsti. Du žmonės nuplaukė jo gelbėti, todėl atvykę gelbėtojai rado jau penkis skęstančiuosius. Deja, vaikui padėti nepavyko. Šeima lankėsi paplūdimio ruože, kuriame gelbėtojai nebudi“, – apgailestavo jis.

Santykinai ramiausia situacija kol kas yra Neringos pliažuose. Čia nenuskendo nė vienas žmogus, o gelbėti teko vos kelis. „Tačiau ir ten dabar daugybė poilsiautojų. Iškabintos raudonos vėliavos, gelbėtojai nuolat važinėja keturračiais, per garsiakalbius prašo nesimaudyti. Šis vasaros sezonas tikrai išskirtinis, nes jūra tapo itin pavojinga. Pakilusios bangos išmuša vis naujų duobių“, – kalbėjo gelbėtojas.

Žmonių, kurie specialiai eina į vadinamuosius laukinius paplūdimius ir ten išmėgina savo jėgas galynėdamiesi su bangomis, ypač netrūksta Klaipėdoje prie Girulių. Gelbėtojai perspėja, kad tokie pramuštgalviai turi patys prisiimti atsakomybę už savo gyvybę

„Žinoma, skubame į pagalbą ir ten, kur ne mūsų teritorija, tačiau tuomet nebeįmanoma operatyviai reaguoti. Jei yra milžiniškas noras per didelį bangavimą lįsti į jūrą, raginame apsiriboti tik pabraidymu šalia kranto. Tokiais atvejais gelbėtojai nepuola vaikyti žmonių. Mes reaguojame, kai elgiamasi pavojingai“, – teigė V. Urbonas.