Atstatomas pavojingu tapęs ilgiausias šalies medinis tiltas
Pra­dė­ti pu­sę mi­li­jo­no eu­rų kai­nuo­sian­čio il­giau­sio ša­lies me­di­nio til­to per Bir­žuo­se esan­tį Šir­vė­nos eže­rą re­mon­to dar­bai. Pa­sta­ruo­sius me­tus šis til­tas bu­vo ta­pęs pa­vo­jin­gu, Bir­žų re­gio­ni­nio par­ko va­do­vas Kęs­tu­tis Ba­ro­nas pa­brė­žia, jog žmo­nės bū­da­vo pers­pė­ja­mi ant til­to ne­si­bū­riuo­ti, juo ženg­ti pa­vie­niui.

Kone metus truksiančiam remontui uždaromas daugiau nei pusės kilometro ilgio medinis tiltas, nutiestas per seniausią Lietuvoje Biržų Širvėnos ežerą. Vienas iš Šiaurės Lietuvos perlu vadinamo Biržų krašto simbolių, kurį lanko gausūs turistų būriai, nuo kurio žuvis gaudo žvejai, per kurį, trumpindami kelią, vietos gyventojai iš Biržų eina į ežero atskirtą šio miesto dalį, vadinamą Astravu, pastaruosius metus buvo tapęs keliančiu pavojų. Planuojama, kad iki kito rudens suremontuotas, ar, greičiau, atstatytas tiltas, taps tvirtu, gražiu, vėl turistų gausiai lankomu, bus įrengtas šio tilto apšvietimas, kurio nebuvo iki šiol.

Remontas priklausys nuo oro

Biržų rajono savivaldybės Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas Giedrius Neviera pabrėžė, jog tilto per Širvėnos ežerą remontu susirūpinta prieš šešerius metus. Tiek laiko vyko organizaciniai darbai, buvo derinamos paraiškos ir projektai, pagal kuriuos tilto remontui Lietuvos automobilių kelių direkcija drauge su Biržų rajono savivaldybe skyrė pusė milijono eurų, skelbti konkursai ieškant tiltą remontuosiančios įmonės. „Džiaugiamės, kad tiltas pradedamas remontuoti. Labai norėtume, kad jo tvarkymo darbai būtų baigti iki kito turistinio sezono pradžios. Ar tai bus padaryta, priklausys nuo to, kokia bus žiema, ar oro temperatūra statybininkams leis dirbti“, – teigė Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas.

G. Neviera pabrėžė, jog dirbtiniam Širvėnus ežerui padalijus Biržus, iš Biržų centro norint pasiekti šio miesto dalį, vadinamą Astravu, tenka nueiti ar nuvažiuoti tris kilometrus, o tiltas šį atstumą gerokai sutrumpina. „Deja, metus žmonės negalės tiltu naudotis, tačiau po metų jis bus ir saugus, ir gražus“, – sakė skyriaus vedėjas. Jis pabrėžė, jog iki prasidedant šalčiams statybininkai tvarkys tilto polius, o atlikus šiuos darbus bus keičiama jo medinė dalis, įrengiamas apšvietimas. Po remonto darbų buvęs pilkas tiltas taps rusvu.“Noriu pabrėžti, kad sutvarkytas tiltas bus pasiekiamas ir šiuo metu per Biržus baigiamu tiesti nauju pėsčiųjų-dviračių taku, kuriuo iki tilto bus galima atvažiuoti nuo pat miesto centro“, – sakė G. Neviera. Pasak jo, bendras pėsčiųjų-dviračių tako ilgis bus trys kilometrai, per tiltą ves puskilometris, tad žmonėms bus sudaryta puiki galimybė saugiai po Biržų miestą pasivaikščioti ar pasivažinėti dviračiu.

Kėlė pavojų

Statybos ir infrastruktūros skyriaus vedėjas teigė, jog netrukus bus pradėtas tvarkyti ir centrinis Biržų parkas, pavadintas Boriso Dauguviečio vardu, o taip pat bus tvarkoma Astravo dvarvietės, kurią su Biržais jungia minėtasis tiltas, teritorija. „Tvarkysime ir prieš Biržų pilį esantį Žvejų pusiasalį, ten bus įrengta prieplauka“, – apie būsiančius pokyčius Biržuose pasakojo G. Neviera. Biržų rajono savivaldybės paminklosaugininkas Dalius Mikelionis akcentavo, jog pirmasis Biržus su jo dalimi Astravu jungęs tiltas buvo pastatytas XX amžiaus pradžioje. „Tiesą sakant, tuomet tai buvęs tik lieptas, bet, šiaip ar taip, jis buvo ilgiausiais lieptas Lietuvoje. Jau gerokai tvirtesnis tiltas per Širvėnos ežerą pastatytas 1987 metais. Pastaruoju metu jis buvo tapęs pavojingu“, – sakė D. Mikelionis.

Biržų regioninio parko direktorius Kęstutis Baronas teigė, jog medinis tiltas per Širvėnos ežerą sutraukia itin daug norinčiųjų juo praeiti turistų ir yra ne mažiau populiarus už Radvilų pastatytą Biržų tvirtovę, grafų Tiškevičių įsirengtą Astravo dvarą ar populiarųjį Kirkilų apžvalgos bokštą. „Neslėpsiu, ramiai nesijausdavau atvedęs ekskursiją prie šio tilto. Žinodamas, kad bet kada gali įlūžti sutrūnijęs medinis tilto paklotas ar perlūžti turėklai, kaskart primindavau, kad žmonės per tiltą eitų atsargiai, nesibūriuotų, saugotų save ir kitus“, – teigė regioninio parko vadovas. Jis išreiškė viltį, jog remontininkai tiltą sutvarkys taip, kad jis žmonėms tarnaus ilgai.