„Marco Polo“ užbaigė kruizų sezoną
Spa­lio 19-osios ry­tą per tirš­tą rū­ką į Klai­pė­dos uos­tą įplau­kęs krui­zi­nis lai­ne­ris bu­vo pa­sku­ti­nis šiais me­tais ir už­bai­gė jū­rų tu­riz­mo se­zo­ną, tru­ku­sį re­kor­diš­kai il­gai – vi­są pus­me­tį.

Su Bahamų vėliava plaukiojantis britų kompanijai „Cruise & Maritime Voyages“ priklausantis 176 metrų ilgio laivas „Marco Polo“ Klaipėdos uoste šiemet nominuotų laivų sąraše buvo 60-tas. Tačiau dėl oro sąlygų neatplaukus dviem laivams naujo keleivių rekordo nepavyko pasiekti. Klaipėdos turizmo informacijos centro vadovė Romena Savickienė teigia, kad per 2018 metų kruizinį sezoną Klaipėdoje apsilankė daugiau nei 70 000 kruizinių turistų, o tai kiek mažiau nei pernai.

Pradėję kelionę Londono Tilburio uoste,laivu „Marco Polo“ į Klaipėdą atvyko 757 turistai iš įvairių pasaulio šalių. Didžioji dauguma – iš Jungtinės Karalystės, Australijos, Kanados bei JAV. Prieš tai jie aplankė Baltijos jūroje Vokietijos, Danijos, Lenkijos uostus, o išplaukę iš Klaipėdos užsuks į Latvijos sostinę ir Švedijos istorinius miestelius.

„Vizito mūsų uoste dieną svečiai lankysis Klaipėdos senamiestyje, Palangoje bei Kuršių Nerijoje. Tikimės, jog rudeniniai Lietuvos pajūrio vaizdai pakerės mūsų svečius. O apie patį laivą įdomus faktas tas, kad nuo 1965 metų, kai buvo pastatytas Rytų Vokietijoje, Vismare, iki 1991 metų šis laivas plaukiojo su Sovietų Sąjungos vėliava ir vadinosi „Aleksandr Pushkin“, – kalbėjo Romena Savickienė.

Pagal tradiciją, pirmas ir paskutinis sezono laivai pasitinkami su muzika. Iš „Marco Polo“ išlipę keleiviai neskubėjo į jų laukiančius autobusus, klausėsi liaudiškų melodijų, fotografavosi su muzikantais, netgi leidosi šokti. Daug jų įsigijo ir muzikos įrašų, už CD sumokėję 10 eurų.

Pasak R. Savickienės, remiantis 2018 metais atlikta kruizinių turistų apklausa, Klaipėdoje vienas turistas išleidžia apie 40–50 eurų. Įvertinus atvykusiųjų srautus, galima teigti, jog kruiziniai turistai Lietuvos biudžetą papildė daugiau nei 2,5 mln. eurų.

Klaipėdos uoste turistinis sezonas buvo užbaigtas tarptautiniu seminaru „Kruizinių keleivių srautų valdymas ir susisiekimo gerinimas“. Lietuvos, Vokietijos Rostoko ir Hamburgo bei Rusijos Kaliningrado srities Pionerskio uostų atstovai aptarė kintančius svečių poreikius ir šių metų rezultatus.

Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija (KVJUD) išplatintame pranešime pažymi, kad neįprastai daug šį sezoną apsilankė laivų, kuriems vizitas Klaipėdoje buvo pirmas. Tokių laivų kapitonams įteikiamas uostamiesčio herbas. Įprastai per metus tokių laivų būna 4–5, šiemet jų – 7.

Klaipėdos uostą šiais metais atrado ir dvi naujos kruizinės linijos – „Azamara“ ir „Cunard“. Tikėtina, kad kiti sezonai taip pat bus pažymėti naujų kruizinių linijų atsiradimu. Prieš mėnesį Klaipėdoje vykusioje tarptautinėje kruizinės laivybos konferencijoje dalyvavo dešimties kruizinių linijų atstovai, kurie domėjosi vieninteliu Lietuvos uostamiesčiu.

„Vienas iš šių metų kruizinio sezono išskirtinumų – Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcijos sukurtas inovatyvus produktas turistams – audiogidas „Pažink uostamiestį su Taravos Anike“. Beje, kruizinių laivų turistus, klaipėdiečius ir miesto svečius kviečiantis susipažinti su Klaipėdos istorija ir kultūra audiogidas tapo Lietuvos skaitmeniniu „naujuoju knygnešiu“. Inovatyvus produktas atstovaus Lietuvai Jungtinių Tautų globojamame konkurse „Pasaulio viršūnių apdovanojimai“ (angl. World Summit Awards, WSA)“, – teigia KVJUD atstovė Dovilė Ringis.

Audiogidas trimis kalbomis (lietuvių, anglų, vokiečių) pristato 35 lankytinus objektus, eksponuojama daugiau kaip 80 nuotraukų. Programėlėje taip pat yra parengti 3 trumpi pristatymai apie Lietuvą, Klaipėdą ir Klaipėdos uostą.

Kelionės kruiziniais laivais po Baltijos jūrą vis populiarėja. Skaičiuojama, jog per pastaruosius 16 metų kruizinių keleivių skaičius Baltijos jūros uostuose išaugo keturis kartus. Kaip rodo Baltijos kruizų asociacijos duomenys, šiemet Baltijos jūros uostuose laukiama 4,9 mln. turistų. Per pastaruosius 20 metų pasaulinė kruizinė laivyba išaugo 7,6 procento. Šiuo metu pasaulyje yra apie 360 kruizinių laivų, iki 2025 metų bus pastatyta ne mažiau kaip 92 nauji kruiziniai laivai.

2019 metais balandžio 25 dieną naują Klaipėdos turistinį sezoną turėtų pradėti laivas „MSC Poesia“. Naujame sąraše iki šios dienos jau yra 53 kruiziniai laivai, iš kurių 23 laivai ilgesni nei 190 metrų. 2020 metų kruiziniam sezonui jau yra užsiregistravę 35 kruiziniai laineriai.