Tragedija Mozambike: smogus stichijai 400 tūkst. žmonių liko be namų, aukų skaičius auga
Pa­gal­bos dar­buo­to­jai ban­do gel­bė­ti me­džiuo­se ir ant na­mų sto­gų, nuo ky­lan­čio pot­vy­nio van­dens, be­sis­le­pian­čius žmo­nes, ku­rie Mo­zam­bi­ke, Zim­bab­vė­je ir Ma­la­vy­je at­si­dū­rė cik­lo­no ir jo su­kel­tų pra­gaiš­tin­gų pot­vy­nių ke­ly­je.

Skelbiama, kad žuvo daugiau nei 238 žmonės, šimtai dingo be žinios, o tūkstančiams yra kilęs pavojus.

„Tai didžiausia humanitarinė krizė Mozambike šių dienų istorijoje,“ – sakė Jamie LeSueur, reagavimo pajėgų vadovas Beiroje Tarptautiniame Raudonojo Kryžiaus ir Raudonojo Pusmėnulio Judėjime.

Mažiausiai 400000 žmonių liko be namų. Greitai kylantis potvynių vanduo Mozambike sukūrė kuo tikriausią „vidaus vandenyną“, sukėlė pavojų tūkstančiams šeimų, pasakojo humanitarinę pagalbą teikiantys darbuotojai, gelbėjantys ciklono „Idai“ užkluptus žmones, teikiantys jiems maistą, geriamąjį vandenį ir apklotus.

Prezidentas Filipe Nyusi sakė, kad žuvusiųjų skaičius gali pasiekti 1000. Ekstremalias situacijas likviduojantys darbuotojai tai įvardino, kaip patį destruktyviausią potvynį, kuris regione siautė per pastaruosius 20 metų.

Daugybė žmonių yra „susibūrę ant namų stogų ir aukštesnėse vietovėse. WFP komandos skuba gelbėti kiek įmanoma daugiau išlikusių gyvų.

Žalos ir nuostolių mastas kol kas dar nėra žinomas, nes didelė dalis teritorijų vis dar yra nepasiekiamos. Kuomet buvo nuplauti pagrindiniai keliai, pagalbos grupės stengiasi taip būtino maisto, medikamentų ir degalų į labiausiai pažeistą Beiros miestą, kuriame gyvena 500000 žmonių, gabenti oru bei vandens keliais.

Ciklonas „Idai“ keliavo per centrinį Mozambiką, o po to smarkios liūtys persikėlė į kaimyninės Zimbabvės rytinį kalnyną.

Šiuo metu lietus vėl juda per Mozambiką, toliau tvindydamas jau anksčiau užlietus regionus.

Daugybėje vietų virš potvynio vandens net nematyti pastatų stogų ar medžių viršūnių. Tikrasis siaubas, tikrasis poveikis pasirodys tik artėjančiomis dienomis.

Prezidentas Emmerson Mnangagwa antradienį atvyko į liūčių nusiaubtą regioną ir pranešė, kad savo pagalbą pasiūlė kelios valstybės, tarp kurių Jungtiniai Arabų Emyratai, Pietų Afrikos Respublika, Botsvana, Namibija ir Angola.

JAV ambasada Zimbabvėje pranešė, kad JAV „mobilizuojasi pagalbos teikimui“ partneriams trijose stichijos paveiktose šalyse, tačiau daugiau detalių nepateikė.

Savo pagalbą taip pat pažadėjo ir Europos Sąjungas bei Jungtinė Karalystė.