Temperatūra Europoje artėja link sunkiai suvokiamo karščio rekordo
Eu­ro­pa tie­siog ke­pa. Že­my­ni­nė oro tem­pe­ra­tū­ra ga­li pa­siek­ti ar net vir­šy­ti vi­sų lai­kų re­kor­di­nę, 48°C karš­čio tem­pe­ra­tū­rą, skel­bia me­teo­ro­lo­gai.

Dėl ekstremalaus karščio visoje Europoje teko imtis pačių įvairiausių kovos su kaitra būdų – Prancūzijos zoologijos sode gorilos buvo vaišinamos šaldytų bananų kubeliais, o Austrijoje garsieji karietų vadeliotojai buvo priversti stabdyti savo veiklą, kad tik jų arkliai išvengtų karščio smūgio.

Nors didžioji žemyno dalis su aukščiausia temperatūra susidūrė praėjusį penktadienį, visgi Portugalija, Ispanija ir Prancūzija dar karštesnę oro temperatūrą fiksavo savaitgalio metu.

Lisabona gali būti karštesnė net už Mirties slėnį(JAV), skelbia meteorologai užfiksavę, kad penktadienį Portugalijos termometrų stulpeliai šoktelėjo aukščiausiai Europoje ir Abrantese siekė 45,2°C.

Aštuoniose vietovėse Portugalijos centre, pietuose ir rytuose pasiekė naujus vietos rekordus, kur prognozės skelbė, kad aukščiausia oro temperatūra šeštadienį čia vietomis siekė 47°C.

Dar ne pabaiga

Nuo Šiaurės Afrikos atkeliavusios karšto oro masės, kurios drauge iš Sacharos atsinešė gelsvą atspalvį, gali privesti iki to, kad Europoje bus viršyta ir aukščiausia kada fiksuota temperatūra.

Šiuo metu rekordas priklauso 1977 metais Atėnuose užfiksuotam 48°C karščiui.

Netoli nuo karštojo fronto atsilieka ir Ispanija, kur daugelyje vietų tikimasi temperatūros, kuri viršytų 40°C.

Nuo kaitros kenčia ir šiaurinė Europa

Ekspertai skelbia, kad dėl tvyrančios rekordinės temperatūros gali pasikeisti ir aukščiausia Švedijos viršukalnė, o miškų ir krūmynų gaisrų pavojus išplito iki pat Šiaurinio poliaračio.

Mokslininkai teigia, kad Kebnekaisės kalno ledynai, aukščiausioje Skandinavijos viršukalnėje, kurios aukštis siekia 2111 metrus, tirpsta ir nebegali pasigirti aukščiausio Švedijos taško titulu.

Atsakingos institucijos abiejose Baltijos jūros pusėse – Švedijoje ir Lenkijoje, rekomenduoja vengti plaukioti atviroje jūroje, nes čia tęsiasi didžiulis, karščio paskatintų nuodingų dumblių žydėjimas.

Norvegijos valdžios institucijos prašo vairuotojų saugotis elnių, kurie nuo ekstremalaus karščio vėsintis bando slėpdamiesi šalies tuneliuose.

Šveicarijoje, Ciuricho policija pataria šeimininkams saugoti savo keturkojų letenėles nuo nudegimų ir rekomenduoja jas apauti specialiais bateliais.

Tuo tarpu Šveicarijos kariškiams nurodyta iškeisti savo oficialias uniformas į šortus ir marškinėlius.

Prancūzijos zoologijos soduose goriloms maitinami šaldytų bananų kubeliai, lokiams – mėsos ir daržovių kubeliai, o jūrų liūtams – šaldyti žuvies kubeliai, kurie padeda jiems atsigaivinti.

Tuo tarpu Italijos pieno sektoriaus atstovai skelbia, kad dėl ekstremaliai išsausėjusios žolės karvės duoda 15 procentų mažiau pieno.

Šis nuosmukis fiksuojamas pačiu netinkamiausiu metu, atsižvelgiant į tai, kad valgomųjų ledų vartojimas pasiekė rekordines aukštumas ir išaugo 30 procentų.

Didžiojoje Britanijoje Meteorologijos tarnyba paskelbė, kad liepos mėnuo buvo trečiasis pagal karštumą per ištisą amžių.