Speigas Amerikos neapleidžia
Ark­ti­nė oro ma­sė į JAV Vi­du­rio Va­ka­rus at­ne­šė di­de­lius šal­čius, di­des­nius nei An­tark­ty­je, pri­ver­tė at­šauk­ti skry­džių, už­da­ry­ti mo­kyk­lų ir įmo­nių, taip pat su­kė­lė ne­ri­mą dėl ga­li­mų hi­po­ter­mi­jos at­ve­jų.

Daugiau kaip dešimtyje valstijų dėl didžiausio per pastaruosius dešimtmečius speigo sustabdytas pašto pristatymas, žmonės raginami niekur neiti iš namų.

JAV žiniasklaida su šiais šalčiais ir anksčiau siautusia pūga susiejo mažiausiai aštuonis mirties atvejus nuo savaitgalio.

Iš Arkties atslinkusi oro masė visame regione sukėlė siurrealistiškų scenų, tokių kaip garai, kylantys iš Mičigano ežero, užšalusi Niagaros krioklio dalis ir ledo lytys upėje, vingiuojančioje per Čikagos centrą.

Trečias pagal dydį Amerikos miestas atsidūrė tiesioginiame šalčio bangos kelyje ir išgyveno antrą pagal šaltumą dieną per visą stebėjimų istoriją. Ketvirtadienį paryčiais Čikagoje gali būti užregistruotas rekordinis šaltis, sako meteorologai.

„Tai, akivaizdu, istorinis šaltis“, – trečiadienį vakare spaudos konferencijoje sakė Čikagos meras Rahmas Emanuelis.

„Tai pavojų gyvybei keliančios temperatūros ir elgtis reikia atitinkamai“, – perspėjo jis.

Trečiadienio rytą oro temperatūra mieste buvo 30 Celsijaus laipsnių šalčio, bet dėl vėjo jutiminė temperatūra buvo minus 46 laipsniai.

Čikagoje buvo šalčiau nei Aliaskos sostinėje ir net šalčiau nei kai kuriose Antarkties dalyse.

Čikagos O'Hare'o oro uoste priežiūros komandos grūmėsi su apledėjimais; žmonėms buvo nurodyta vengti vienu kartu ilgiau nei 15 minučių būti šaltyje. Dėl to skrydžiai, kurie nebuvo atšaukti, vėlavo.

Dviejuose svarbiuose Čikagos oro uostuose buvo atšaukta daugiau kaip 1,8 tūkst. skrydžių, o geležinkelių kompanija „Amtrak“ sustabdė traukinių eismą.

Pavojus benamiams

JAV paštas sustabdė laiškų ir siuntų pristatymą Indianos, Mičigano, Ilinojaus, Ohajo, Ajovos, abiejų Dakotų ir Nebraskos dalyse.

Dešimtis milijonų amerikiečių paveikusius šalčius nulėmė arktinio oro verpetas, atsiskyręs nuo poliarinio sūkurio, kuris paprastai sukasi aplink Šiaurės ašigalį.

Nacionalinė meteorologijos tarnyba (NWS) paskelbė, kad ketvirtadienį speigas išsilaikys, o dėl vėjo jutiminė temperatūra bus minus 32–48 Celsijaus laipsniai.

„Dėl pavojingai žvarbaus vėjo galimi atviros odos nušalimai net per penkias minutes“, – perspėjo NWS.

Ilinojuje, Mičigane ir Viskonsine pareigūnai taiko nepaprastąsias priemones.

Mičigano gubernatorė Gretchen Whitmer sakė, kad vyriausybinės įstaigos ketvirtadienį taip pat nedirbs, o darbuotojai, kuriems nebūtina atvykti į darbą, liks namie.

„Prioritetas toliau turi būti žmonių saugumas“, – sakė gubernatorė.

Pareigūnai ir sveikatos ekspertai perspėjo dėl nušalimų ir hipotermijos.

Pažeidžiamoms gyventojų grupėms, tokioms kaip senjorai, atidaryta šimtai centrų, kuriuose galima sušilti. Kaip mobilios vietos, kuriose galima pasišildyti, naudojami autobusai, prieglaudose padidintas vietų skaičius benamiams, įskaitant maždaug 16 tūkst. žmonių, gyvenančių Čikagos gatvėse.

Susisiekimo problemos

Čikagos benamių prieglaudų „The Night Ministry“ atstovas Burke'as Pattenas sakė, kad kai kurie benamiai nenori eiti į prieglaudas.

„Kyla susirūpinimas, ar jie galės ištverti šias itin žemas temperatūras“, – naujienų agentūrai AFP sakė B. Pattenas.

Vis daugiau skrydžių atšaukiama visoje šalyje; iki trečiadienio vakaro atšaukus daugiau kaip 2,7 tūkst. skrydžių, įstrigo daug keleivių.

Brandonas Robinsonas, turėjęs ilgiau likti viename Čikagos viešbutyje, sakė: „Būsiu čia, kol man leis išskristi.“

Tuo tarpu savaitgalį siautusios žiemos audros liekanos veikia orus JAV šiaurės rytų dalyse, kur dėl stipraus vėjo ir pustymo matomumas keliuose yra prastas.

Gausus sniegas prognozuojamas Meino šiaurėje, o kitur Rytų pakrantėje – pūgos.