Ši idėja sužavėjo pasaulį: plastiko pakuotes pakeitė bananų lapais
Kai vis gar­siau yra kal­ba­ma apie mil­ži­niš­ką plas­ti­ko tar­šą pa­sau­ly­je, vie­ni ima ir su­ran­da bū­dų kaip iš­veng­ti šių ne­pa­gei­dau­ja­mų at­lie­kų.

Bananų lapai maisto įpakavimui buvo tradiciškai naudojami daugybėje Azijos valstybių, taip pat Meksikoje ir Havajuose, tačiau „Rimping“ prekybos centras Čiangmajaus mieste Tailande tapo, ko gero, pirmąja parduotuve naudojančia lapus tokiu didžiuliu mastu.

Ir visa tai sulaukė labai didelio pasaulio dėmesio.

Visame pasaulyje žmonės per metus sunaudoja penkis trilijonus vienkartinių plastiko maišelių, o pusė pagaminamo plastiko yra sukurti taip, kad būtų panaudoti vos kartą.

Plastiko atliekų tarša daro neigiamą poveikį gamtos ištekliams, ypač žemei, dirvožemiui, vandenynams ir jūrinės gyvybės formoms, o „Rimping“ prekybos centro idėja gali tapti gamtai draugiškų alternatyvų paieškos pavyzdžiu.

Čiangmajuje įsikūrusi nekilnojamo turto kompanija „Perfect Homes“ „Rimping“ bananų lapų pakuočių fotografijomis pasidalino savo „Facebook“ puslapyje.

Nuotraukose matoma, kad Tailando prekybos centro bananų pakuotėse suvyniojamos pačios įvairiausios daržovės, kurias prekybos centras pažymėjo speciale etikete su užrašu „be pesticidų“.

Bananai yra vieni seniausių auginamų maistinių augalų ir manoma, kad jie kilę iš pietinio Tailando. Šalyje suskaičiuojama 30 skirtingų bananų rūšių, o tokiu didžiuliu mastu panaudoti bananų lapai yra laikomi tvaria pakuočių alternatyva.

Pats dažniausias bananų lapų panaudojimas pietrytinėje Azijoje yra lipnių ryžių vyniojimas į juos, Havajuose į šiuos lapus vynioja kiaulienos kepsnius, o Meksikoje – tamales.

„Perfect Homes“ įrašu „Facebook“ buvo pasidalinta daugiau nei 17000 kartų, o žmonės entuziastingai palaikė šią ekologišką idėją.

„Tai galima padaryti, tereikia pastangų ir atsidavimo!!!!! Sveikinimai rodant pavyzdį,“ – rašė vienas iš internautų.

„Maži žingsneliai veda didelių pokyčių link. Kaita artėja ir tikiuosi ji bus teigiama,“ – įrašo komentarų skiltyje rašė kitas vartotojas.

Tailando prekybos centro fotografijomis buvo pasidalinta ir „Facebook“ puslapyje „Beat Plastic Pollution Philippines“. Reaguodami į įrašą kiti vartotojai dalinosi vietomis, kur bananų lapai taip pat naudojami maisto pakavimui.

Kodėl šis sprendimas toks svarbus?

Daugybė valstybių visame pasaulyje neturi tinkamos atliekų tvarkymo sistemos. 2017 m. spalį žurnale „Environmental Science & Technology“ paskelbtame tyrime rašoma, kad nuo 88 iki 95 procentų plastiko atliekų vandenynuose atsiduria iš 10 upių. Aštuonios jų teka Azijoje, dvi – Afrikoje.

Šios valstybės neturi adekvačios infrastruktūros, kuri leistų tinkamai valdyti atliekas.

Prognozuojama, kad iki 2050 metų Žemė sąvartynuose, aplinkoje ir vandenynuose bus sukaupusi 12 milijardų tonų plastiko.

Tai stulbinantys skaičiai, todėl kuo skubiau reikia ieškoti alternatyvų, kol Žemė neužduso nuo plastiko šiukšlių.