Pirmieji pavasario darbai sode
At­ėjus ko­vui, pir­ma­jam pa­va­sa­rio mė­ne­siui, sau­lė jau šil­do vis la­biau, o tai reiš­kia, kad pats lai­kas pla­nuo­ti pa­va­sa­ri­nius dar­bus. Ko­kie gi pir­mie­ji dar­bai lau­kia so­de?

Nuo ko pradėti?

Pirmą kartą pavasarį atėjus į sodą, reikėtų atkreipti dėmesį, ar nėra suaižėję kamienai. Jei yra žaizdų, jas gerai išvalyti, dezinfekuoti ir užtepti sodo tepalo.

Pavasarį sode vis dar galima genėti vaismedžius. Tačiau daryti tai reikia labai atsakingai, o išgenėtus vaismedžius ir jų šakas būtina apsaugoti užtepant ar užpurškiant sodo tepalo.

Jaunesnius vaismedžius genėti daug paprasčiau. Tereikia vaismedžiams suformuoti vainikus. Senuose medžiuose svarbu neišpjauti skeletinių, tai yra didžiausių, šakų. Jos turi išlikti ir, jei yra atliekami dideli genėjimai, neturėtų būti išpjaunama daugiau kaip 30–40 proc. šakų.

Genėti reikia ne tik vaismedžius, bet ir vaiskrūmius, pvz.: serbentus, agrastus. Serbentai yra daugiamečiai krūmai, todėl kiekvienais metais jie išaugina naujų šakų. Serbentus genėti labai lengva – paprasčiausiai išpjaunamos senos, ligų pažeistos šakos. Būtina nepamiršti pasirūpinti ir uogakrūmiais, nes daugelis jų taip pat kenčia nuo įvairių ligų. Agrastų krūmuose dažnai pasitaiko valkties liga, serbentai neretai kenčia nuo miltligės, o avietės – nuo žievėplaišos.

Taip pat vienas iš pirmųjų pavasarinių sodo darbų yra pomedžių sutvarkymas. Tai reiškia, kad būtina sugrėbti lapus, jei tai dar nepadaryta rudenį ar vėjai juos sunešė iš kitur. Lengvai vėjo nešiojami lapai ir šakelės yra ligų bei kenkėjų platintojai.

Bendrovės „Agrochema“ specialistai pataria sode sugrėbtus lapus kompostuoti, nes vėliau kompostą galima sunaudoti sodui ar daržui tręšti. Kompostavimui rekomenduojamos BIOLAN kompostinės dėžės, kurių galima užsisakyti visose „Agrochema“ ir „Agromax“ parduotuvėse.

Profilaktinis purškimas

Labai svarbus ankstyvas pavasarinis darbas – profilaktinis sodo purškimas. Viena labiausiai soduose paplitusių ligų yra rauplės. Obelų rauplės – grybelinė liga. Ji pažeidžia ne tik obelis, bet ir kitus vaismedžius. Jei medį užpuolė ši liga, pirmiausia ant lapų atsiranda rusvų dėmelių. Netrukus lapai sudžiūva ir nukrinta, o vaisiai nustoja augti, pradeda trūkinėti ir pasidengia dėmėmis. Be to, rauplės pažeidžia ir vaismedžių vaiskočius bei žiedus. Ypač jos pavojingos jauniems medeliams – derlius sunoksta negražus, rauplėtas.

Norint išvengti šios ligos, reikėtų sodo medžius purkšti vario turinčiais produktais. Jais savo sodus galima apsaugoti ne tik nuo rauplių, bet ir nuo kitų grybinių ligų. Šios ligos pradeda plisti tuomet, kai oro temperatūra pavasarį pakyla daugiau nei +5 laipsniai. Anksti pavasarį, kai pumpurai dar miega, sodai taip pat gali būti purškiami preparatu RINKINYS VAISMEDŽIŲ PAVASARIO IR RUDENINIAM PURŠKIMUI. Tai mineralinių trąšų mišinys, skirtas ankstyvajam ir vėlyvajam vaismedžių bei vaiskrūmių tręšimui. Iš trąšų paruoštas tirpalas greitai prasiskverbia į vaismedžių ir vaiskrūmių audinius bei papildo juos azoto ir vario trąšomis. Taip pat jis apsaugo vaismedžius ir vaiskrūmius nuo įvairių grybelinių ligų, tokių kaip rauplės, dėmėtligė, kokomikozės, padeda kovoti su vabzdžiais ir erkėmis. Mišinį reikia atskiesti 10 litrų vandens.

Kai pumpurai pradeda sprogti ir, jeigu paaiškėja, kad ligų požymių visgi atsiranda, gydymui labiausiai tiktų fungicidai SCORE bei TOPAS. Jie yra skirti obelims ir kriaušėms apsaugoti nuo rauplių, miltligės, alternariozės, gleivėtrūdės.

Purškimo įrankių priežiūra

Dar labai svarbu, kad atėjus pavasariui sodo technika būtu tvarkinga, saugi ir tinkamai paruošta sezono eksploatacijai. Vienas pagrindinių įrankių – purkštuvas – turi būti tinkamai išvalytas tiek sezono pabaigoje, rudenį, tiek ir po kiekvieno purškimo. Tam gali puikiai pasitarnauti patikima priemonė EMUNDO PURKŠTUVŲ PLOVIKLIS.

Ploviklis neutralizuoja pesticidų likučius, pašalina aliejaus ir kitų teršalų likučius. Iš karto po purškimo būtina purkštuvą išrinkti, po to pripildyti pusę purkštuvo bako vandens ir įpilti EMUNDO PURKŠTUVŲ PLOVIKLIO (50 ml į 10 l vandens). Paskui reikia paleisti tirpalą per purkštuvo sistemą ir maišyti 15 min. Ištuštinus purkštuvą, rekomenduojama kelis kartus jį praplauti švariu vandeniu. Nuimtus purkštukus, filtrus, tarpines reikia perplauti atskirai kibire, naudojant 0,5 proc. koncentracijos tirpalą.

Jeigu turimas purkštuvas nebetinkamas naudoti ar atsirado poreikis įsigyti naują prietaisą, geriausia rinktis purkštuvus „STAR 12 Green OSATU“ arba „STAR 16 Green OSATU“. Jų galima įsigyti visose „Agrochema“ ir „Agromax“ parduotuvėse.

Visų šių produktų ir kitų profesionaliam ūkininkavimui, sodininkystei bei daržininkystei skirtų prekių galima įsigyti „Agrochema“ ir „Agromax“ parduotuvėse. Be to, čia dirbantys specialistai visuomet patars produktų naudojimo ir kitais klausimais.

Artimiausią „Agrochema“ ir „Agromax“ parduotuvę rasite ČIA.