Ožkas traukia laimingi žmonių veidai
Moks­li­nin­kai iš­siaiš­ki­no, kad ož­kas trau­kia žmo­nės su lai­min­go­mis vei­do iš­raiš­ko­mis, ra­šo BBC.

Neseniai atlikto tyrimo rezultatas suponuoja, kad žmonių emocijas suprasti gali daugiau gyvūnų, nei manyta iki šiol.

Mokslininkų komanda ožkoms rodė po dvi to paties asmens nuotraukas. Vienoje nuotraukoje žmogus buvo nustatęs piktą veido išraišką, kitoje atrodė laimingas.

Tyrime dalyvavusios ožkos dažniau rinkosi laimingus veidus, teigė mokslinkai ataskaitoje.

Rezultatas leidžia manyti, kad žmonių veido išraiškas gali vertinti ir suprasti ne vien ištisus tūkstantmečius žmogaus kompanjonais buvę gyvūnai, kaip šunys ar arkliai.

Panašu, kad maisto produkcijai prijaukinti gyvūnai, tokie, kaip ožkos, taip pat gali suprasti žmonių veidų išraiškas.

Tyrimo bendraautorius dr. Alanas McElligottas iš Londono Karalienės Marijos universiteto kartu su kolegomis sustatė kelioliką porų baltai juodų nuotraukų daugmaž 1,3 metro atstumu viena nuo kitos ant vienos sienos. Į taip parengtą erdvę buvo leidžiama po vieną ožką, kad ji šią ištyrinėtų.

Mokslininkai pamatė, kad ožkos pirmenybę vienareikšmiškai teikė besišypsantiems veidams ir pirmiausiai patraukdavo prie jų pirmiau. Taip pat savo snukučiais jos ilgiau tyrinėdavo besišypsančius veidus.

Tačiau ožkos taip reaguodavo tik tuomet, kai laimingo žmogaus nuotrauka būdavo pakabinta dešinėje pusėje.

Laimingo žmogaus nuotrauką pakabinus kairėje ožkos niekaip nereagavo į veido išraiškas ir nerodė jokių preferencijų nei piktam, nei laimingam žmogaus veidui.

Mokslininkai mano, kad taip gali būti dėl to, jog informacijos apdorojimui ožkos naudoja tik vieną smegenų pusę. Tokią tendenciją galima regėti ir kituose gyvūnuose.

Taip pat gali būti, kad arba kairė ožkų smegenų pusė atsakinga už teigiamos emocijos atpažinimą, arba dešinė už piktų žmonių vengimą.

Šiuo metu Roehamptono universitete reziduojantis Alanas McElliGottas teigė: „Studija turi didelės reikšmės tam, kaip mes bendraujame su galvijais ir kitomis rūšimis, nes gyvūnų gebėjimai suprasti žmonių emocijas gali būti plačiai paplitę ir ne vien prijaukintų gyvūnų tarpe.“

Tyrimo bendraautorė Natalia Albuquerque iš San Paulo Universiteto Brazilijoje teigė: „Emocijos suvokimo tyrimai jau atskleidė labai sudėtingus šunų ir arklių gebėjimus. Tačiau iki šiol nebuvo jokių įrodymų, kad tokie gyvūnai kaip ožkos gali suvokti žmonių veido išraiškas. Šie rezultatai atveria naujus kelius kitaip suvokti visų naminių gyvūnų emocijas.“

Tyrimo rezultatai taip pat gali prisidėti prie gyvūnų laikymo gerbūvio, keičianti suvokimą apie prijaukintus gyvūnus, ir jų kognityvinius gebėjimus.