Nepraleiskite: artėja Geminidų meteorų lietaus pikas
Vie­nas me­teo­rų lie­tus kei­čia ki­tą. O jų šį ru­de­nį ne­trū­ko, tad ir gruo­dis nak­ti­nio dan­gaus ste­bė­to­jus le­pins iš­skir­ti­niu Ge­mi­ni­dų me­teo­rų lie­tu­mi.

Šio meteorų srauto metu per valandą danguje pasirodo 120 meteorų, tačiau kartais šis skaičius gali būti ir dar didesnis. 2017 metais stebėtojai, piko metu, užfiksavo po 160 meteorų per valandą.

Geminidai garsūs ne tik dėl įspūdingo savo kiekio, bet ir dėl spalvų.

Meteorai dangų skrosti pradės netrukus po sutemų ir palaipsniui intensyvės gilėjant nakčiai, o savo piką pasieks po 2 val. nakties. Intensyviausias jų pasirodymas numatomas ketvirtadienio naktį (iš 13 į 14 d.)

Gaila, bet oro sąlygos didesnėje Europos dalyje gali būti ne itin palankios šiam meteorų lietaus stebėjimui.

Daugelyje šalių vyraus debesuotumas, tame tarpe ir Lietuvoje. Visgi, vietomis debesys bus retesni, tad ten be didesnių problemų bus galima išvysti šį reginį. Tai yra: vietomis Jungtinėje Karalystėje, šiaurinėje Prancūzijoje, Belgijoje, Olandijoje, vakarinėje Vokietijoje. Ganėtinai geras matomumas bus Portugalijoje.

Tad jeigu tuo metu ten būsite – nepraleiskite progos pasižvalgyti po dangų. Taip pat prismininkite, kad ir kitomis naktimis galima bus stebėti šį meteorų lietų, tad jei tik debesų šydas suplonės pasižvalgykite po dangų.

Šiam meteorų stebėjimui nereikia žiūrėti tik į tam tikrą dangaus vietą, nes meteorai bus matomi visose dangaus zonose.

Iš kur jie atskrieja?

Geminidai yra aktyvūs kiekvieną gruodžio mėnesį, kuomet Žemė skrieja pro didžiulį dulkių ruožą, kurį paliko objektas, vadinamas „3200 Phaethon“.

Dulkės ir kitos nuolaužos užsidega patekusios į Žemės atmosferą ir taip dangų papuošia „krentančiomis žvaigždėmis“.

Tikroji „Phaethon“ kilmė yra diskutuotina – tai arba arti Žemės skriejęs asteroidas arba išnykusi kometa.

Geminidų vardas kildinamas iš Dvynių (Gemini) žvaigždyno.

Šis tas įdomaus

Vakaro valandomis gal ir nematysite tiek daug meteorų, kadangi geriausias laikas juos stebėti yra apie 2 val. nakties, visgi, vakare kartais pasirodo reti ugnies kamuoliai.

Šie dariniai juda itin lėtai palei horizontą ir palieka neišdildomą įspūdį.