Ministerija karpo zoologijos sodo gyvūnų rūšių sąrašą
Lai­ko stū­mi­mu ir eu­ro­pi­nio pro­jek­to žlug­dy­mu ne­se­niai ap­kal­tin­tas Lie­tu­vos zoo­lo­gi­jos so­das (LZS) kal­ti­ni­mus svie­džia at­gal Ap­lin­kos mi­nis­te­ri­jai.

„Gražiai atšventėme Lietuvos zoologijos sodo 80 metų veiklos jubiliejų, o kaip bus toliau – nežinau. Pirkimą vykdo Aplinkos ministerija, tačiau viskas vyksta lėtai ir sunkiai, per vasarą nieko konkretaus nenuveikta“, – „Lietuvos žinias“ tikino LZS direktorius Aurimas Didžiokas.

Prieš kelias dienas Viešųjų pirkimų tarnyba (VPT) paskelbė leidusi Aplinkos ministerijai LZS rekonstrukcijos projektų tikslinimo paslaugas įsigyti iš juos rengusių bendrovių „Simper“ ir Gedimino Jurevičiaus studija. Argumentuojama, kad taip siekiama sumažinti darbų sąmatą, kuri dėl ankstesnių projektų išaugo beveik keturiskart.

Aurimas Didžiokas: „Ministerija leido atsivežti tik paukščių, esame priversti atsisakyti šimpanzių. Aš už tai, kad gyvūnų kolekcija nebūtų mažinama.“

Tokį variantą prieš kelerius metus buvo siūlęs ir LZS, tačiau darbo grupė, kurią sudarė Aplinkos ministerijos, Aplinkos projektų valdymo agentūros ir kitų institucijų atstovai, tuomet jį atmetė. „Korekcijos vėl grąžina į 2016 metus, ir mažai tikėtina, kad jos duos naudos. Nerealu, kad bus tilpta į 11,6 mln. eurų, reikės mažinti arba gyvūnų kolekciją, arba plotus, arba vietoj naujų statybų imtis tik rekonstrukcijos. Tai nepadarys sodo pranašesnio. Jau seniai reikėjo apsispręsti ir eiti vienu keliu, o dabar tik šokinėjama pirmyn-atgal. Laiko gaišimas mane veda į neviltį. Regis, bus sužlugdytas visas europinis projektas“, – nuogąstavo LZS direktorius.

Grįžo prie ankstesnio varianto

VPT tvirtinimu, pirkimu siekiama įsigyti „Simper“ ir Gedimino Jurevičiaus studijos parengtų techninių projektų keitimo paslaugas, o jas suteikti gali tik konkretus tiekėjas. Tarnyba sutinka, kad Aplinkos ministerija pirkimą vykdytų neskelbiamų derybų būdu, į jas kviečiant pradinių projektų rengėjus.

„Simper“ ir Gedimino Jurevičiaus studija pagal 2014 metų sutartį LZS rekonstrukcijos pirmajam etapui parengė 12 techninių projektų, jų statybos ir įrengimo sąmatinė kaina siekia 42,96 mln. eurų. Ministerijos teigimu, pagal šiuos projektus darbų atlikti neįmanoma, nes sodo atnaujinimo projektui skirta mažiau – 11,6 mln. eurų.

Ministerijos skaičiavimais, techninių projektų koregavimas kainuotų apie 165 tūkst. eurų, o naujų parengimas (projektuotojai nesutinka perleisti autorių teisių – red.) – apie 720 tūkst. eurų. 2014-aisiais konkurso laimėtojos projektus rengė už beveik 191 tūkst. eurų. Keičiant techninius projektus, bus siekiama atpiginti sprendinius ir įgyvendinti nuo 2015 metų pasikeitusius laukinių gyvūnų laikymo ir gerovės reikalavimus.

VPT nurodė, jog ministerija nusprendė mažinti laikomų beždžionių rūšių kolekciją ir nebeįsigyti naujų beždžionių, o siekiant optimizuoti sodo išlaikymą gali būti keičiamas aptvarų skaičius, matmenys ir kiti reikalavimai.

A. Didžioko nuomone, nerealu keturiskart sumažinti sąmatą ir už tą sumą pastatyti ką nors nauja, taip pat nerealu tiek sutaupyti sumažinus gyvūnų kolekciją. „Kaip tuomet atrodys zoologijos sodas? Nuo šių metų pradžios jis nebėra gyvybingas, ministerija leido atsivežti tik paukščių, esame priversti atsisakyti šimpanzių. Aš už tai, kad gyvūnų kolekcija nebūtų mažinama. Pirmiausia reikėtų ieškoti papildomų lėšų“, – įsitikinęs įstaigos vadovas.

Regis, direktoriaus vizija Aplinkos ministerijai neįdomi. Rugpjūčio 31 dieną į Kauną atvykę jos atstovai svarstė, koks turi būti gyvūnų kolekcijos sąrašas.

Klibinama direktoriaus kėdė?

Gavus Aplinkos ministerijos palaiminimą, 2016 metais buvo paskelbtas naujas veterinarijos gydyklos ir karantino pastato projektavimo ir statybos darbų konkursas. Už tokį žingsnį LZS dabar skirta nuobauda.

„Pagal ankstesnį projektą šis statinys būtų kainavęs 2,5 mln. eurų, o pagal antrąjį projektą – perpus mažiau, tik 1,2 mln. eurų. Neva mes patys be darbo grupės pritarimo sumanėme ir žengėme neteisėtą žingsnį pirkdami antrą projektą. Be to, ministerija liepė nutraukti teismo procesus, nors galėjome kreiptis dėl apeliacijos, tad teismų išlaidas teks sumokėti iš savo biudžeto“, – skundėsi A. Didžiokas.

Apie Aplinkos ministerijos planuojamus pokyčius LZS direktorius tikino sužinantis tik iš žiniasklaidos. Galbūt tai susiję su ministerijos planais rudenį pertvarkyti LZS valdymo struktūrą? „Atrodo, kad visi sutartinai blokuoja Lietuvos zoologijos sodo projektą. Arba tai yra politiniai partiniai dalykai, arba geografiniai ir konkurenciniai, juk naujasis Vilniaus zoologijos sodas labai greitai gavo licenciją, per pusę metų buvo išnuomotos patalpos. O gal koją kiša statybos rinkos žaidėjai?“ – svarstė LZS vadovas.