Keista japonų manija
Ja­po­ni­jos kul­tū­ra yra la­bai įdo­mi ir kar­tais iš­ori­niam ste­bė­to­jui ga­li pa­si­ro­dy­ti keis­to­ka. Pa­vyz­džiui, pa­sta­rai­siais me­tais vis dau­giau ja­po­nų ei­na iš pro­to dėl... sa­ma­nų.

Čia itin populiarios išvykos į gamtą, kur galima gėrėtis įvairiomis samanų rūšimis. Žmones žavi jų formos ir spalvos. „Kai žvelgi į šį mažytį augalėlį, randi milžinišką pasaulį“, – aiškino vienas entuziastas.

Tolumoje matyti samanomis apželdintas sodas.straitstimes.com nuotrauka

Savo rinką atrado įvairūs papuošalai su šių augalų motyvais. Apie samanas rašomos knygos, kuriamos dainos. Jų gerbėjai net organizuoja teminius žiūrėjimo į samanas vakarėlius.

Žiedai su gyvomis samanomis.japantimes.co.jp nuotrauka

Miškuose aptinkamas augalas tampa dažna japonų namų interjero detale. Samanų, panašiai kaip kaktusų ir bonsų, nebūtina gausiai laistyti. Tai puikus nereiklus augalas. Sodininkai taip pat mėgsta samanas įkomponuoti savo soduose.

Japonų susižavėjimą samanomis iš dalies paskatino jų įvairovė. Vien tik Jacugos kalnų apylinkėse priskaičiuojama apie 500 skirtingų rūšių.

Kai kurie japonai tuo spėjo pasinaudoti. Štai 64 metų Oichi Kiyomura pardavinėja samanas ir per metus užsidirba daugiau kaip 30 mln. jenų (apie 230 tūkst. eurų). „Myliu samanas net labiau nei moteris“, – juokavo vyras.

Japonai vertina samanas, nes šie augalai sugeba atrodyti nuostabiai, nors yra netobuli. Ši estetinė samprata vadinasi wabi-sabi. Jos pagrindinės savybės: kuklumas, minimalizmas, išskirtinumas, unikalios ir nelygios formos.