Kaip pavasarį prižiūrėti vaismedžius
Dau­giau­sia so­dų prie­žiū­ros dar­bų rei­kia su­pla­nuo­ti pa­va­sa­riui. Tin­ka­mai pri­žiū­rint me­de­lius, dar­bus rei­kia pra­dė­ti iš kar­to, ne­ati­dė­lio­jant iki šil­tų orų. Vi­sų pir­ma bū­ti­na iš­gy­dy­ti ka­mie­nus nuo žie­mos pa­žei­di­mų. Pir­miau­si dar­bai – tai ka­mie­nų nu­ba­li­ni­mas, ken­kė­jų iš­nai­ki­ni­mas, ša­kų ap­ge­nė­ji­mas ir pa­si­ruo­ši­mas įskie­pi­ji­mui.

Kovo pradžioje ar viduryje, nutirpus sniegui, rekomenduojama apžiūrėti apatinę medelių kamienų dalį. Jei ant žievės yra laukinių žvėrių dantų žymių, reikia skubiai imtis priemonių. Paviršinius pažeidimus pakanka užtepti sodo derva. Jei žievė pragraužta giliai, iki pat medienos, būtina padaryti įskiepijimą tilteliu, panaudojant maksimalų kiekį skiepūglių.

Žiemą sodo medžių žievė gali nukentėti ne tik nuo stirnų ar zuikių, bet ir nuo šalčio. Ant kamieno atsiranda rusvų dėmių, kartais pažeista žievė atšoka ir nubyra. Ankstyvą pavasarį būtina nupjaustyti nuo kamieno žievės kraštus. Jeigu pažeidimai ne itin dideli, laikui bėgant jie visiškai užsitrauks. Geriausia visus kamienų ir šakų pažeidimus užtepti sodo tepalu su vario sulfatu.

Kol vaismedžiai dar ilsisi, kol neišsprogę pumpurai ir kai oro temperatūra lauke pakyla iki 9 laipsnių ar daugiau ir tuo pat metu gausiau palyja, sode gali pradėti plisti grybelinės ligos. Viena tokių – rauplės.

Ankstyvo pavasario saulė dieną įšildo kamienus, o naktį orai atvėsta, todėl sutrūkinėja kamienų ir šakų žievė. Norint apsaugoti medelius nuo saulės spindulių ir temperatūros svyravimų, kamienus būtina balinti. Tačiau šiuos darbus rekomenduojama atlikti rudenį. O žiemą kadangi žiemą drėgmė gali nuplauti balinimo sluoksnį, tai tokiu atveju ankstyvą pavasarį reikėtų kamienus papildomai nubalinti.

Ši grybinė liga dažnai užpuola neprižiūrimus sodus ir neatsparias rauplėms vaismedžių rūšis. Jautriausios rauplėms yra obelys ir kriaušės. Rauplės pažeidžia lapus, vaisius, užuomazgas, ūglius, kai kada – ir žiedus. Didžiausią žalą ši liga padaro vaisiams. Rauplės ypač žalingos yra jauniems medeliams. Kai vidutinė oro temperatūra ne žemesnė kaip +4 laipsniai, obelis ir kriaušes nuo rauplių iki pumpurų sprogimo galima purkšti karbamidu arba vario sulfatu. Kai jau pradeda sprogti pumpurai, medelius rekomenduojama purkšti sisteminiais fungicidais „Score“ ir „Topas“. Jie yra skirti obelims ir kriaušėms apsaugoti nuo rauplių, miltligės, alternariozės, gleivėtrūdės.

Pavasarį sodininkų vegetacijai pagerinti labai naudinga naudoti „Agrochemos“ trąšas „Pavasaris“. Tai azoto, fosforo ir kalio trąšų mišinys su mikroelementais, skirtas tręšti lauko daržovėms, uogakrūmiams, vaiskrūmiams, vaismedžiams, dekoratyviesiems augalams bei žolynams. Trąšos turi didesnį azoto kiekį, kuris ypač reikalingas augalams pradėjus vegetuoti. Kalis ir fosforas, esantys šiose trąšose, yra gerai augalų pasisavinami, nes turi tirpią, augalams lengvai prieinamą formą. Be to, trąšų granulės padengtos specialia polimerine medžiaga, mažinančia maisto medžiagų išplovimą iš dirvožemio. Tai daro įtaką lėtesniam trąšų tirpumui.

Visą straipsnį rasite ČIA