Jei išsiveržtų Vezuvijus, žmonės būtų plukdomi į Sardiniją
Pra­ėjus be­veik 2 tūkst. me­tų nuo vie­no krau­piau­sių is­to­ri­jo­je ug­ni­kal­nių iš­si­ver­ži­mo, Pom­pė­jų val­džia ap­ta­rė nau­ją eva­kua­ci­jos pla­ną tuo at­ve­ju, jei Ve­zu­vi­jus pa­bus­tų ir vėl par­ody­tų sa­vo ga­ly­bę. Apie tai ra­šo lei­di­nys „The Guar­dian“.

Vezuvijus – vienas iš kelių aktyvių Europos ugnikalnių. Kadangi galimo išsiveržimo poveikio zonoje gyvena apie 3 mln. gyventojų, jis laikomas bene pavojingiausiu vulkanu. Pelenai, išmesti ugnikalniui nubudus, yra pasiekę net dabartinį Stambulą, esantį už 1200 kilometrų.

Ekspertai sako, kad galingesni tokio tipo ugnikalnių kaip Vezuvijaus išsiveržimai kartojasi kas keturis penkis šimtus metų. Pastarąjį kartą šis galiūnas buvo įvaręs daug siaubo 1631-aisiais. Dabar vėl nerimaujama, nes padidėjęs jo seisminis aktyvumas.

Žmonės vaikštinėja po Pompėjų archeologinį parką. / napoli.zon.it nuotrauka

Pompėjų pareigūnai neseniai diskutavo, ką reikėtų daryti, jei Vezuvijus išsiveržtų. Svarstyta, kad miesto ir aplinkinių vietovių gyventojai greičiausiai būtų išplukdyti į Sardiniją. „Pirmiausia surašysime žmones, o tuomet tarsimės, į kurį saloje esantį miestą galėtume juos perkelti. Tikimės, jog tokia diena niekada neateis“, – kalbėjo Pompėjų meras Pietro Amitrano.

Šalies civilinės saugos agentūros ir Pompėjų savivaldybės ekspertai pabrėžė, kad panikuoti tikrai nereikia. Jų teigimu, sutartos priemonės tėra įprasta ekstremalių situacijų planavimo dalis. Lapkritį Niujorko universiteto profesorius Flavio Dobranas įspėjo, kad neturint jokio plano Vezuvijaus išsiveržimas gali pražudyti tūkstančius žmonių, todėl tam būtina rengtis. Gyventojai privalo žinoti, kaip elgtis nelaimės atveju.

79 mūsų eros metais per Vezuvijaus ugnikalnio išsiveržimą sunaikintas Pompėjų miestas nuolat traukia daugybę smalsuolių. Pernai šį įspūdingą archeologinį parką aplankė daugiau kaip 3 mln. turistų.

Pompėjai buvo užmiršti iki XVIII amžiaus, kai tyrinėtojai po 8 metrų pelenų sluoksniu atrado palaidotą miestą. Ši vieta atskleidė, kaip gyveno to laikotarpio žmonės. Daugybė namų buvo išpuošti tapybos kūriniais ir skulptūromis. Ant sienų dar išliko piešinių ir užrašų. 1997 metais Pompėjai buvo įtraukti į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.