Į rezervatus braunasi adrenalino mėgėjai
Ša­lies gam­ti­nių re­zer­va­tų va­do­vai sa­ko, kad šio­se ypač griež­tai sau­go­mo­se te­ri­to­ri­jo­se ne­le­ga­lių uo­gau­to­jų ir gry­bau­to­jų ma­žė­ja, bet at­si­ran­da vis dau­giau nuo­ty­kių ieš­ko­to­jų.

Gamtos puoselėtojai ir sergėtojai, prižiūrintys gamtinius rezervatus, teigia, jog vasaros pabaigoje pasipilančios gamtos gėrybės į šias itin saugomas teritorijas sutraukia vis mažiau žmonių. Tačiau tai anaiptol nereiškia, kad rezervatuose mažėja įsibrovėlių. Pastebima, jog be leidimų į juos bando patekti ne uogautojai ar grybautojai, o adrenalino mėgėjai. „Sakyčiau, tapo savita mada klaidžioti po uždraustą teritoriją, kuri daugeliui asocijuojasi su paslaptimi, nežinomybe, nepatirtais pojūčiais“, – „Lietuvos žinioms“ tvirtino Akmenės rajone esančio Kamanų valstybinio gamtinio rezervato direktorius Darius Triaušys.

Čepkelių raisto apžvalginis takas./wikimedia.org nuotrauka

Masina tai, kas draudžiama

Nuo pavasario iki vėlyvo rudens retai būna dienų, kad Kamanų valstybinio gamtinio rezervato specialistai į saugomą teritoriją nevestų ekskursantų. Ekskursijos, trunkančios iki keturių valandų, rengiamos ir savaitgaliais. Pasak direktoriaus, atvykti pageidaujantys žmonės paprastai registruojasi prieš porą savaičių. Mažos grupelės smalsuolių arba tie, kurie atvažiuoja pavieniui, priskiriami prie didesnių grupių ir į rezervato teritoriją patenka tik lydimi specialistų. Iki 10 asmenų grupei ekskursija kainuoja 20 eurų, o iki 20-ies – 40 eurų.

„Tačiau vis dažniau susiduriame su atvejais, kai žmonės į mūsų saugomą rezervatą įžengia savavališkai. Jiems nė motais daugybė draudžiamų ženklų“, – neslėpė D. Triaušys. Dažnas įsibrovėlis bando argumentuoti, kad gyvename laisvoje šalyje, kurioje negali būti jokių užtvarų. „Deja, vis labiau įsitikinu, jog slapčia patekti į uždraustą teritoriją tampa lyg ir azartą kurstančia mada“, – sakė Kamanų valstybinio gamtinio rezervato vadovas. Anot jo, pažeidėjai paprastai būna didžiųjų miestų jauni arba vidutinio amžiaus žmonės. D. Triaušys tikino neskubantis jų bausti. Dažniausiai bando įrodyti, kad iš tiesų galima ne viskas. „Stengiuosi pabrėžti, jog visai netoli, Latvijoje, tokių vietų kaip Kamanų valstybinis gamtinis rezervatas yra daugybė, ir jos nesaugomos. Tad pasiūlau nuvykti ten. Tačiau tai, kas uždrausta, žmones masina daug labiau“, – kalbėjo D. Triaušys.

Žadina sąmoningumą

Kad sumažėjo uogautojų ir grybautojų, o pagausėjo turistų, „Lietuvos žinioms“ patvirtino ir Dzūkijos nacionalinio parko bei Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos vadovas Eimutis Gudelevičius. „Į mūsų rezervatą ypač veržiasi jauni žmonės – rašo elektroninius laiškus, tikina esantys gamtos mylėtojai ir prašo leisti jiems apsilankyti ten, kur paprastai nevalia kelti kojos“, – aiškino direktorius. Jis pridūrė, kad į tokius laiškus tenka atsakyti neigiamai, nes lankytis rezervate be specialistų palydos draudžiama.

Pasak vadovo, dabar į Čepkelių valstybinį gamtinį rezervatą dažniausiai užklysta kontrabandininkai, gabenantys iš Baltarusijos į Lietuvą pigesnes cigaretes. Tokius pažeidėjus bando sugaudyti pasienio tarnybos pareigūnai, bet jų įkliūva ir aplinkosaugininkams. Šioje saugomoje teritorijoje tenka sutikti ir vaikštinėjančių turistų, kurie neturi teisės to daryti. ‘‘Panašių saugomų vietovių Dzūkijos miškuose yra ne viena, tačiau žmones traukia būtent Čepkelių raistas“, – pabrėžė E. Gudelevičius. Pernai Čepkelių valstybiniame gamtiniame rezervate užfiksuota 12 pažeidimų, o 2016 metais – net 28. Bauda už neteisėtą lankymąsi rezervate siekia nuo 30 iki 150 eurų, pakartotinai padarytas pažeidimas užtraukia baudą nuo 230 iki 430 eurų.

Viešvilės valstybinio gamtinio rezervato, esančio Jurbarko rajone, direktorius Algis Butleris pripažino, kad grybautojų ir uogautojų pastaraisiais metais išties sumažėjo dešimtis kartų. Dabar jų pričiumpama retai. Tačiau vadinamųjų įspūdžių ieškotojų, tvirtinančių, jog laukinėje gamtoje nori atsipalaiduoti, tikrai daugėja. „Suprantu, kad nuo miesto gyvenimo pavargę žmonės ieško kitokių įspūdžių, veržiasi į gamtą, tenkina smalsumą užklysdami į itin saugomas teritorijas. Tačiau norėdami išlaikyti tai, ką turime vertinga, privalome saugoti“, – pažymėjo direktorius. Būtent tai A. Butleris nuolat akcentuoja pažeidėjams ir stengiasi ne bausti tuos žmones, o žadinti jų sąmoningumą.

Mažėjant gyventojų mažėja ir pažeidėjų

Žuvinto biosferos rezervato vadovas Arūnas Pranaitis nelegaliai į rezervato teritoriją besibraunančius asmenis vadina nestandartiniais lankytojais, kuriuos sunku kontroliuoti. Jie paprastai būna „apsiginklavę“ technika, turi navigacijos priemones, vadovaujasi internetiniais žemėlapiais. Šių nestandartinių turistų tikslas – ne uogos ir grybai, o azartas, nauja patirtis. „Kad patektum į rezervato teritoriją, turi būti pasirengęs, nes vietovė apsupta nendrynų, kanalų, į ją įžengia ne bet kas“, – apie neregistruotus lankytojus pasakojo A. Pranaitis. O tai, jog rezervate smarkiai mažėja nelegalių grybautojų ir uogautojų, direktorius sieja su gerėjančiu ekonominiu gyvenimu, kai miško gerybes keičia parduotuvėse pirktas maistas, taip pat – su demografine situacija. „Lietuvoje mažėjant gyventojų mažėja ir saugomų teritorijų režimo pažeidėjų“, – spėjo Žuvinto biosferos rezervato vadovas.