Gamtoje siautėja „zombių elnių“ virusas: ar žmonėms jau sunerimti?
Gam­to­je de­da­si keis­ti da­ly­kai. Net 24 JAV vals­ti­jo­se siau­tė­ja va­di­na­mo­ji „zom­bių li­ga“, ku­ria už­si­kre­čia el­niai, el­niai va­pi­čiai ir brie­džiai.

2019 m. sausio mėnesį mažiausiai 251 apygardoje visoje JAV teritorijoje, nuo šiaurinės Montanos iki pietų Teksaso, buvo gauta pranešimų apie lėtinės elnių išsekimo ligos (angl. chronic wasting disease) atvejus, fiksuotus tarp laisvai gyvenančių elnių šeimos gyvūnų.

Panašus nerimas plinta ir dėl elnių gyvenančių Norvegijoje, Suomijoje bei, kiek menkesniu mastu, Pietų Korėjoje.

Moksliškai vadinama lėtine elnių išsekimo liga, ši užkrečiamoji neurologinė liga, dar vadinama „zombių liga“ dėl savo poveikio elninių šeimos gyvūnų, tarp kurių Šiaurės Amerikos elnių arba vapičių, tauriųjų elnių, juodauodegių elnių, baltaudoegių elnių, dėmėtųjų elnių, šiaurinių elnių ir briedžių smegenims.

Ligos pakirsti elniai kenčia drastišką svorio kritimą, nenormalią elgseną, jie dažnai klumpa ir seilėjasi, sutrinka jų koordinacija, didėja agresyvumas, jie jaučia besaikį troškulį ir kitų gyvūnų baimę.

Daugelis netiki, kad lėtinę elnių išsekimo ligą sukelia bakterijos, virusai, parazitai arba grybelis. Atrodo, kad iš tiesų tai gali būti priono baltymo liga – priklausanti neurodegeneracinių ligų grupei, kurias sukelia neteisingai susivyniojęs baltymas, besiformuojantis gyvūno smegenyse.

Susiformavus vienam prionui, šie klaidingi proteinai gali „konvertuoti“ daugiau normalių baltymų į nenormalią, ligotą formą, taip sukuriant grandininę reakciją ir smegenyse formuojant dar daugiau prionų.

Nuo panašios priono baltymo ligos, kuri vadinama sporadine Creutzfeldt-Jakob liga, kuri nėra susijusi su liga kankinančia elnius, gali kentėti ir žmogus.

Visgi, tai tik viena iš teorijų. Kita jų teigia, kad už šios ligos gali slypėti bakterija vadinama spiroplazma.

Tai skamba ganėtinai baugiai, tačiau ar jau reikėtų mums visiems sunerimti? Mokslininkai teigia, kad ne.

Iki galo nesuprantama ši liga, tačiau iki šiol negauta jokių pranešimų ar ženklų, kad ji galėtų būti iš elnių perduota žmogui. Nepanašu, kad liga būtų perduodama ir galvijams ar kitiems naminiams gyvūnams.