Europą svilina karščio banga: dėkoti turime uraganui „Helene“?
Di­džio­ji se­no­jo že­my­no da­lis šią sa­vai­tę su­si­du­ria su ge­ro­kai šil­tes­niais už vi­du­ti­nius šio lai­ko­tar­pio orais, ku­rie la­biau pri­me­na va­sa­ros, o ne ru­dens tem­pe­ra­tū­ras.

Fiksuojamos aukštos temperatūros anomalijos, kuomet aukščiausia dienos temperatūra šiaurinėje Vokietijoje šoktels net iki 30°C. Kai kuriose Prancūzijos, Italijos ir Centrinės Europos dalyse temperatūra taip pat gali pasiekti 30°C.

Aukštesnės temperatūros tikimasi kai kuriuose Ispanijos ir Portugalijos regionuose, kur šią savaitę dienos temperatūra vietomis kils iki 35°C ir net arti 40°C.

Mokslininkai teigia, kad ši karščio banga yra JAV smogusio uragano, vėliau susilpnėjusio iki tropinės audros „Helene“ pasekmė.

Itin šiltas oras bei „Helene“ likučiai Europoje leis temperatūroms pakilti daugiau nei 10–15°C virš įprasto vidurkio.

Visgi, negalima atmesti ir klimato kaitos, kuri ir toliau didina karščio bangų ir aukštesnių už vidutinę oro temperatūrų tikimybę.

Taip pat orų sąlygoms įtaką daro tolesni atmosferinės sraujymės maršruto pakitimai. Nuo pat pavasario, per visą vasarą, didžiąją Europos dalį svilino karštis, praktiškai visą Šiaurinio pusrutulio kepinimą lėmė neįprastas atmosferinės sraujymės elgesys.

Šią vasarą atmosferinė sraujymė bangavo ekstremaliomis bangomis, kurios buvo linkusios blokuoti orų sistemų migravimą.

To rezultatas – sustojusios aukšto slėgio ir žemo slėgio sistemos, kurios turėjo pragaištingų padarinių, kur vietomis tai buvo karščio bangos, o kitur – potvyniai.

Atmosferinė sraujymė susilpnėjo ir įstrigo šiaurėje, o aukšto slėgio zona apsistojo virš Europos.

Atmosferinė sraujymė – banguota „iš vakarų į rytus“ vyraujančių vėjų trajektorija dideliame aukštyje, visa ši sistema kontroliuoja svarbiausias orų sąlygas, tokias kaip aukšto ir žemo slėgio sistemas. O klimato kaitos daroma įtaka būtent ir prisideda prie tokio neįprasto atmosferinės sraujymės elgesio.

Taigi, nors jau prasidėjo antroji rugsėjo pusė, termometrų stulpeliai didžiojoje Europos dalyje vėl fiksuoja labai neįprastą šilumą.

Šiltesni už vidutinius orai įsivyravo didžiojoje pietų, centrinės ir rytų Europos dalyje. Kur kas dinamiškesni orai ir ciklonai prognozuojami vakarinėje bei šiaurinėje Europoje.

Savaitei įpusėjus/antroje jos pusėje aukštesnioji zona išplis į rytų Europą, o nuo šiaurinio Atlanto ciklonas pasislinks link vakarų ir šiaurės Europos. Labai šiltų orų tikimasi Baltijos regione. Ką kiekvienas jau šiandien galime ir pajusti.

Du vienas po kito sekantys ciklonai, tikėtina, suintensyvins vėtras virš Jungtinės Karalystės bei Airijos, kur galima sulaukti ir ekstremalių vėjų.

Penktadienį ir savaitgalį vyks ryškūs orų pokyčiai, tačiau ne visur. Gerokai šaltesnių orų zona pajudės per šiaurinę Europą link rytų. Lietuvoje penktadienį dar bus labai šilta, tačiau vakare pro vakarinius šalies rajonus jau brausis lietus ir perkūnija bei gerokai vėsesnis oras.

Sekmadienį ir pirmadienį virš vakarinės ir centrinės Europos ir toliau tęsis itin šilti orai. Deja, bet per rytinę Europą link Juodosios jūros judės žymiai šaltesnis oras.

Kitą savaitę pirmosios dienos pietų, pietvakarių, pietryčių ir vidurio Europoje bus šiltesnės už įprastą šio meto temperatūrą. Aukščiausia dienos oro temperatūra gali siekti 30 °C.

Lietuvoje tuo metu jau pakvips rudeniu.