Antroje sausio pusėje JAV ir Europa sulauks arktinių orų
An­tro­je sau­sio mė­ne­sio pu­sė­je įsi­ga­lės šal­tes­ni orai, o tai yra Po­lia­ri­nio sū­ku­rio ski­li­mo, įvy­ku­sio kiek anks­čiau šį mė­ne­sį, re­zul­ta­tas.

Poliarinis sūkurys, šiuo metu dažnai minimas reiškinys, kuris įprastai žiemos mėnesiais atšiaurius, arktinius orus sulaiko arti Šiaurinio polio, jau suskilo į tris dalis.

Tai lėmė, kad iš Arkties pasklidęs šaltas oras antroje sausio pusėje kai kuriose JAV ir Europos dalyse atneš rimtus žiemiškus orus.

Po palyginus švelnios šios žiemos pradžios, antroji sezono pusė bus atšiauresnė.

Visa tai įvyks dėl fenomeno, kuris fiksuotas gruodžio ir ankstyvo sausio mėnesiais, maždaug 30 km. aukštyje virš Žemės paviršiaus.

Temperatūros stratosferoje staiga šoktelėjo, kas yra žinoma kaip „staigus stratosferinis šiltėjimo“ atvejis. Tai palaipsniui sutrikdė poliarinį sūkurį.

Ne tik Europoje, bet ir rytinėje JAV dalyje numatoma ilgai besitęsianti šalčio banga. Tuo tarpu virš Grenlandijos ir subtropinės Azijos numatomos šiltesnės už vidutines oro sąlygos.

Prognozuojama, jog dešimtys milijonų JAV ir Europos gyventojų jau netrukus gali būti įtraukti į pasiutusiai žvarbius antros žiemos pusės gniaužtus.

Jau gana greitai ir Europa pajus stipresnius žiemos gniaužtus.

Šalti žiemiški orai po vakarinę Europos pusę turėtų išplisti po šio savaitgalio. Zona virš šiaurės vakarinio Atlanto vandenyno su giliais žemo slėgio intarpais nuo vakarinės iki pietvakarinės Europos, vietomis atneš ypač šaltus ir sniegingus orus.

Pirmasis tokių orų atvejis bus fiksuojamas jau penktadienį, kai per Jungtinę Karalystę ir Airiją keliaus ciklonas.

Kitą savaitę orų tendencijos ir toliau bus dinamiškos. Šaltis svilins ne tik šiaurės ir rytų Europą, bet jau sekmadienį į vakarų, centrinę ir pietvakarinę Europą taip pat plūstels dar daugiau šalčio. Savaitei įpusėjant viršutinė zona virš Atlanto stiprės, tačiau pasitrauks link Šiaurės Amerikos žemyno, o tai į vakarinę Europą įleis dar stipresnį šalį.

Šaltos oro masės Europoje turėtų išsilaikyti likusią savaitės dalį ir netgi pasieks Iberijos pusiasalį, vakarinę Viduržemio jūros dalį ir netgi šiaurinę Afriką.

Tuo tarpu Lietuvoje jau savaitgalį pamažu stiprės šaltis, o pirmadienio naktį vietomis temperatūra svyruos apie –14 laipsnių. Remiantis dabartiniais duomenimis, šaltis išsilaikys ir per kitas paras. Termometrų stulpeliai dviženklius šalčio rodmenis, tikėtina, jog fiksuos ne tik naktimis, bet ir dienomis.