Traktorių rinka gyva nuo kovo iki gegužės
Trak­to­rių rin­kos brūz­gy­nuo­se su­nku ne­pa­sik­lys­ti ir ana­li­ti­kui. Že­mės ūkio tech­ni­kos re­gis­trą tvar­kan­čio Že­mės ūkio in­for­ma­ci­jos ir kai­mo vers­lo cen­tro (VIC) duo­me­nys, kaip pa­aiš­kė­jo, ne­re­tai pra­si­len­kia su rea­ly­be.

Traktorių registro duomenys nuolat atnaujinami ir kas mėnesį skelbiami VIC leidinyje. Duomenis apie ūkiuose įregistruojamą techniką kas mėnesį atsiunčia šalies savivaldybių žemės ūkio skyriai, kuriems skirta prievolė registruoti jų ūkių įsigyjamą techniką.

Kovo mėnesio apžvalgoje nurodyta, kad sausį Lietuvoje žemės ūkio subjektai įregistravo 361 traktorių, 26 javų kombainus, 12 srutvežių ir 1 savaeigį pesticidų purkštuvą. Šiuo laikotarpiu 99,2 proc. įregistruotų traktorių sudarė ratiniai.

Žemdirbiai įregistravo 69 traktorius, pagamintus 2018–2019 metais. Tai sudaro 19,1 proc. visų įregistruotų. Didžiosios dalies (83,7 proc.) įregistruotų ratinių traktorių galia buvo mažesnė nei 100 AG.

Nuo 100 iki 200 AG galios ratiniai traktoriai sudarė 14,7 procento. 2019 metų sausį įregistruoti didesnės kaip 200 AG galios traktoriai sudarė 1,6 proc. visų Lietuvos žemės ūkio subjektų įregistruotų traktorių. 4 nauji traktoriai pagaminti 3–4 metais anksčiau.

Abejotina klasifikacija

Registro duomenimis, per visus 2018 metus Lietuvoje įregistruoti 1437 traktoriai. Tačiau nurodomos, pavyzdžiui, vien sausį traktorių registre įregistruotos 23 ūkių įsigytos „CF moto“ mašinos.

O ši kompanija gamina tik dviračius ir keturračius motociklus. Tai ūkininkų mėgstama didelio pravažumo technika, kuria naudojamasi apvažiuojant, apžvelgiant žemės plotus ir pasėlius, bet tikrai ne traktoriai – nei pagal paskirtį, nei pagal galimybes.

Sausį įregistruoti 16 „Hinomoto“ gali būti laikomi traktoriais tik iš dalies, nors jie noriai naudojami smulkiuose ūkiuose, prie šių 9–15 AG bestogių mašinų kabinami padargai.

Rinkos analitikas Remigijus Savickas, vienoje bendrovėje einantis technikos direktoriaus pareigas, irgi remiasi VIC duomenimis, bet juos interpretuoja savaip ir nurodo, kad 2018 metais buvo įregistruoti 754 nauji vakarietiški traktoriai (2017 metais – 718) ir 164 nauji vakarietiški javų nuėmimo kombainai (2017 metais – 212). Taigi jis skaičiuoja, kad 2018 metais traktorių rinka augo 5 proc., o kombainų – 23 proc. sumenko.

R. Savickas į savo statistiką neįtraukia ne tik keturračių, bet ir rytietiškų traktorių. Vakarietiški, jo požiūriu, atitinka techninius, gamtosaugos ir saugos reikalavimus, pagaminti Europos valstybėse, JAV ir iš dalies Japonijoje, o rytietiški – tai „Belarus“, taip pat pagaminti Rusijoje bei neaiškiais keliais į Lietuvą patenkančios mašinos, pagamintos Kinijoje, Indijoje, Turkijoje.

Traktorius „Belarus“ jis vertina skeptiškai, nes, jo žiniomis, mažiau nei pusė jų atvežami jau surinkti iš Minsko traktorių gamyklos (MTZ), o kiti į Lietuvą patenka kaip dalys, užregistruojama kaip traktoriai, čia surenkama ir vėl registruojama. Todėl, jo požiūriu, ir VIC registre nurodomi 349 „Belarus“ realybėje reiškia mažiau nei 200.

Anot R. Savicko, „Belarus“ negali būti lyginamas su vakarietiškais traktoriais nei kokybe, nei mazgais – jie daugiau nei dukart lengvesni, perpus pigesni ir žemės ūkyje esą naudojami tik iš bėdos, o vakarietiškų traktorių galia, skaičiuojama nuo 100 AG, „Belarus“ traktoriui iš esmės yra viršutinė riba. Todėl ir šių traktorių populiarumas, pasak jo, jau yra praeitis – anksčiau per metus jų buvo registruojama po 700–800, o dabar – apie 200.

Jei traktorių rinką taip daug būtų lėmusi gamta, drastiškai, bent ketvirtadaliu, būtų smukusi ir visos žemės ūkio technikos rinka. Taip neatsitiko. Priešingai, ir 2017, ir 2018 metais traktorių buvo parduodama šiek tiek daugiau.

Gamta rinkos nesusmukdė

2017 ir 2018 metai Lietuvos žemdirbius skriaudė arba rudens liūtimis, arba vasaros sausra. Pernai daugiausia nuo sausros kentėjo šiauriniai ir šiaurrytiniai Lietuvos rajonai. Sulaukta ir mažesnio derliaus, „pasausėjo“ ir žemdirbių kišenės. Vis dėlto, anot R. Savicko, jei traktorių rinką taip daug būtų lėmusi gamta, drastiškai, bent ketvirtadaliu, būtų smukusi ir visos žemės ūkio technikos rinka. Tačiau taip neatsitiko. Priešingai, ir 2017, ir 2018 metais traktorių buvo parduodama šiek tiek daugiau.

Kita vertus, Lietuvoje yra vis tie patys 2 mln. hektarų dirbamos žemės, ją reikia įdirbti kasmet, o darbe susidėvėjusią techniką tenka keisti kita. Skaičiuojama, kad normaliomis gamtos sąlygomis Lietuvoje per metus nuperkama 1000–1200 naujų traktorių. Tad ekstremaliomis žemės ūkiui sąlygomis, R. Savicko požiūriu, traktorių rinka pardavėjams buvo sėkminga ir antrus metus iš eilės augo.

Nauji ir naudoti

Kai kurie ūkiai įsigyja naudotus traktorius, o rinkos analitikai vertina tik naujus vakarietiškus. R. Savickas „Lietuvos žinioms“ teigė, kad šiemet bus bandoma rinką įvertinti naujų bei naudotų traktorių pjūviais ir nustatyti, kiek jie varžosi tarpusavyje, o per keletą metų – ir tai, kiek jų santykį rinkoje veikia geri ir prasti žemės ūkiui metai.

Pasak R. Savicko, į Lietuvą atvežama ir naudotų vakarietiškų traktorių, bet nežinoma kiek. Kaip naudoti Lietuvoje parduodami ir minėti pagaminti kiniški, indiški, turkiški, nes kaip naujų jų parduoti negalima, kaip neatitinkančių techninių parametrų ir taršos reikalavimų.

Dabar europietiškus standartus jau turi atitikti ir „Belarus“, bet Minsko traktorių gamykla dar nėra sukaupusi tokios patirties, todėl jai dar nelabai sekasi, o ir šių traktorių kaina jau kyla, todėl jų populiarumas mažėja.

Pasak R. Savicko, vertinti naudotų traktorių dalį Lietuvoje dabar keblu, nes įmonės, kurios atveža naudotus traktorius, čia turi sutvarkyti ir dokumentus, kad galėtų juos parduoti. Bet kai Lietuvos ūkininkas jį parduoda kitam ūkininkui, užtenka sąskaitos faktūros ir pardavimo sutarties. Toks traktorius, perduotas kitam savininkui, esą dar kartą registruojamas ir tarsi paaugina rinką.

Lietuvos antrinėje traktorių bei kitos žemės ūkio technikos rinkoje ta pati technika gali kelis kartus pakeisti savininką. / LŽ nuotrauka

Antrinė rinka paini

Lietuvos antrinėje traktorių bei kitos žemės ūkio technikos rinkoje ta pati technika gali kelis kartus pakeisti savininką. Šios rinkos padėtį nustatyti sudėtinga. Todėl būtų prasminga atskirai registruoti naujus ir naudotus traktorius.

„Sunku nustatyti, kiek savininkų pakeičia traktorius, nes kai kurie pas vieną gali išbūti iki savo natūralios pabaigos, o kiti pervažiuoja iš kiemo į kiemą po keletą kartų. Tai priklauso pirmiausia nuo šios technikos naudojimo intensyvumo, – pasakoja R. Savickas. – Stambiame ūkyje, kur dirbami dideli žemės plotai, traktorius gali dirbti kasdien ir, atlaikęs 2–3 metus, dar galės būti laikomas nauju pagal pagaminimo metus. Stambūs ūkiai stengiasi jų atsikratyti parduodami smulkesniems ūkiams ir iškart perka naują, o smulkesniam ūkininkui, kuriam traktoriaus prireikia kelias savaites po keliasdešimt valandų, traktorius gali tarnauti ir 15–20 metų. Jaunesnė karta, inovatyvūs ūkių vadovai, ūkį vertina kaip verslą ir techniką stengiasi keisti tada, kai tai efektyviausia ir ekonomiškai naudingiausia.“ Tokią per pastaruosius 10–15 metų išryškėjusią tendenciją pažymi R. Savickas.

Klaidinanti registracija

Registras atspindi, kad daugiausia naujų traktorių registruojama nuo kovo iki gegužės ir gruodį. Tai būtų galima sieti su darbų sezono pradžia ir pabaiga, kai jau gautos pajamos už derlių. Tačiau, R. Savicko teigimu, taip aiškinti neteisinga, nes traktorius nėra momentinė prekė. Jį paruošti pagal pirkėjo užsakytus techninius parametrus užtrunka 3–4 mėnesius, todėl ši technika iš tikrųjų nuperkama iš anksto. Traktoriai negaminami sandėliuoti.

Dėl intensyvėjančios registracijos gruodį – kita kalba. Paskutinį metų mėnesį kai kurie pardavėjai šimtus nespėtų parduoti traktorių įregistruoja savo kontroliuojamų įmonių vardu ir laiko sandėliuose laukdami pirkėjo. Tai ypač ryšku buvo 2017-ųjų gruodį, nes nuo 2018 metų buvo sugriežtinti Europos Komisijos patvirtinti reikalavimai dėl papildomų traktorių saugos priemonių, be jų parduoti naujų traktorių nuo sausio 1 dienos jau nebuvo galima, todėl jie buvo realizuojami kaip panaudoti.

Nuo 2019 metų sugriežtinamos emisijos išmetimo ribos, priklausomai nuo variklio galios. Naująjį standartą jau turi atitikti dabar gaminami traktoriai, o nuo 2020 metų sausio jau turės atitikti visi parduodami. Pasiruošti tam skirta 7 mėnesiai, kad gamintojai galėtų sunaudoti dar pagal ankstesnius užsakymus gautas traktorių dalis. „Kai dalis anksčiau užsakytų variklių jau atvežti, niekur kitur jų nepadėsi. Todėl gamintojams ir skirta sunaudoti likučius“, – sako R. Savickas. Dėl to technikos registravimas gruodį nebūtinai rodo realią rinkos padėtį.

Traktoriai, pirmą kartą įregistruoti Lietuvoje 2018 metais

MarkėTraktorių skaičius
„John Deere“407
„Belaruz/MTZ“349
„Case IH“149
„Masey Ferguson“136
„New Holland“82
„Valtra“81
„Claas“78
„Fendt“69
„Deutz Fahr“44
Kiti vakarietiški*42
Iš viso1437

*JCB, „Challenger“, „Landini“,“Lindner“, „Lamborgini“, „McCornick, „Same“, „Versatile“

Šaltinis: Žemės ūkio informacijos ir kaimo verslo centras