Tabako gaminių prieinamumą mažina akcizai
Sei­mas bir­že­lio pa­bai­go­je pri­ta­rė Vy­riau­sy­bės pa­siū­ly­tam tre­jų me­tų ta­ba­ko ak­ci­zų di­di­ni­mo pla­nui. Nuo ki­tų me­tų ko­vo at­ei­nan­čius tre­jus me­tus ta­ba­ko ga­mi­nių ak­ci­zai di­dės vi­du­ti­niš­kai 6–14 pro­cen­tų. Svei­ka­tos ap­sau­gos mi­nis­te­ri­ja jau siū­lo nau­jas prie­mo­nes ri­bo­ti ta­ba­ko ga­mi­nių prie­ina­mu­mą.

„Jau dabar veikiančios priemonės yra gana veiksmingos. Pasaulio sveikatos organizacija sutinka, kad veiksmingiausia priemonė apriboti rūkalių skaičių yra akcizai, kainų politika“, – teigė Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos (NTGA) vykdomasis direktorius Arnas Neverauskas.

Jis sakė pritariantis nuosaikiam tabako akcizų didinimui. „Dėl kiekvieno akcizo didinimo turi būti konsultuojamasi, kad tai nesukeltų neigiamų pasekmių. (...) Taip, akcizai yra priemonė, sprendžianti tikslus mažinti rūkalių skaičių, bet nesaikingas ir neproporcingas šios politikos taikymas gali pakelti kontrabandos lygį“, – tvirtino NTGA vadovas.

Antradienį asociacijos atstovai susitiko su premjeru Sauliumi Skverneliu aptarti Sveikatos apsaugos ministerijos parengtų siūlymų. Ministerija siūlo dar labiau sugriežtinti tabako prieinamumą – siūloma įteisinti vienodą cigarečių pakuotę, uždrausti demonstruoti jas parduotuvėse, neleisti rūkyti daugiabučių balkonuose, lauko kavinėse, paplūdimiuose ir kitose vietose.

„Įžvelgiame, kad dėl bendrinės tabako gaminių pakuotės kiltų kriminogeninė rizika. Kitų šalių pavyzdžiai rodo, kad kontrabanda, pavyzdžiui, Australijoje, išaugo 30 proc., o Jungtinėje Karalystėje pradėjo veikti naujos padirbinėtojų gamyklos, nes jiems tampa paprasčiau padirbti cigarečių pakelius“, – kalbėjo A. Neverauskas. Anot jo, taip keliamas klausimas, ar šios priemonės padės pasiekti norimus tikslus.

Vienos didžiausių pasaulyje JAV tabako kompanijų „Philip Morris International“ įmonės „Philip Morris Baltic“ korporacijos reikalų direktorius Gintaras Kalinauskas sakė, kad svarbiausia yra užtikrinti visuomenės interesus, taip pat nesupriešinti rūkančiųjų ir nerūkančiųjų bendruomenių. „Kad ir kokios būtų reformos, vartotojams turi būti užtikrinta teisė gauti informaciją ir teisė rinktis. Anot įstatymo projekto, pasyvų rūkymą turėtų išspręsti nerūkymo zonos. Tačiau yra veiksmingesnių būdų, pavyzdžiui, bedūmių alternatyvų naudojimas ir racionalus reguliavimas, kuris nesupriešintų dviejų bendruomenių ir kartu užtikrintų teisę į aplinką be tabako dūmų“, – teigė G. Kalinauskas.

Anot jo, siekiant apsaugoti nerūkančią visuomenės dalį nuo pasyvaus rūkymo žalos, reikia skatinti nenorinčius ar negalinčius mesti rūkyti asmenis pereiti prie alternatyvių, bedūmių produktų. „Negaudami informacijos apie šiuolaikines alternatyvas, žmonės rizikuoja ir toliau rinktis produktus, kurie yra žalingesni ir jiems, ir aplinkiniams“, – teigė jis.

Sveikatos apsaugos ministerija turės patikslinti siūlymus riboti rūkalų prieinamumą. S. Skvernelio teigimu, Vyriausybė pritaria draudimui demonstruoti cigaretes parduotuvėse, tačiau suvienodinti cigarečių pakelius, anot jo, būtų nepagrįsta.

Premjeras interviu LRT radijui sakė, kad Sveikatos apsaugos ministerijos pasiūlymai neturėtų žlugdyti tabako gamintojų.