Svarbiausia suvaldyti NT kainų augimą
2019-ai­siais vie­nas di­džiau­sių iš­šū­kių ne­kil­no­ja­mo­jo tur­to rin­ko­je bus su­val­dy­ti me­džia­gų ir dar­bo jė­gos kai­nų au­gi­mą, vie­nin­gai su­ta­ria rin­kos da­ly­viai. Ki­tą­met jie ti­ki­si van­ges­nio ban­kų sko­li­ni­mo, te­ri­to­ri­jų plė­trai trū­ku­mo bei reik­les­nių būs­tų pir­kė­jų.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „YIT Kausta“ vadovas Kęstutis Vanagas teigė, kad kitąmet nekilnojamojo turto rinkos situacija turėtų išlikti panaši kaip šįmet, jei politinė padėtis bus stabili. „Nors jau kelerius metus kalbama apie rinkos burbulą, didelių grėsmės ženklų kol kas nematome. Esu įsitikinęs, kad krizės prasideda žmonių mintyse. Didžiausias iššūkis rinkai kitąmet gali būti politinė situacija, taip pat – valstybinių institucijų veikla“, – kalbėjo K. Vanagas.

Anot jo, kitąmet rinkoje galime išvysti ir daugiau būsto nuomai skirtų projektų. K. Vanagas sakė pastebintis, kad keičiasi pirkėjų įpročiai, – vis daugiau gyventojų dėl didėjančių spūsčių ir noro turėti infrastruktūrą renkasi pirkti būstą arčiau miesto centro.

Bendrovės „Eika“ vadovas Domas Dargis tvirtino, kad 2018-ieji išsiskyrė prestižinės klasės būsto pasiūla, taip pat – itin žemu vakansijos lygiu sostinės biuruose, šis ateityje turėtų padidėti. „Vilniuje atidaryta ir nemažai viešbučių – „Marriott“, „Pacai“, „Radisson“, „Ibis“. Tai turėjo trumpalaikį poveikį, bet, augant turistų skaičiui, tai rinkos nesugriovė ir potencialo viešbučių plėtrai dar yra. Kitąmet bus atidaryta „Vilnia“, „Neringa“, galbūt ir mūsų „Hilton“. Nemažai projektų atidėta, nemažai jų – tik pradėti, kiti – popieriuje. Rinkoje matomas stabilumas, paklausa „suvalgė“ kambarių skaičiaus augimą. Manau, kad viešbučių pertekliaus Vilniuje nebus“, – kalbėjo jis.

D. Dargio teigimu, Kaune viešbučių plėtra gali tapti aktyvesnė, tačiau ji nebus tokia kaip sostinėje.

Bankų spaudimas ir teritorijų stygius

Kalbėdamas apie kitų metų iššūkius plėtotojams D. Dargis įvardijo vangesnį bankų finansavimą. „Net ir didesniems rinkos žaidėjams, tokiems kaip mes, nėra palankių sąlygų finansuoti projektus, o ką jau kalbėti apie mažas bendroves. Tai, kas vyksta bankų rinkoje, tas mažėjimas, atsitraukimas, bankų susijungimai, konkurencijai turi įtakos ir tikrai nėra palanku tiems, kas skolinasi. Gali būti, kad bankai šiek tiek nori mažinti riziką, ypač jei tai susiję su nekilnojamuoju turtu. Manau, kad 2019-aisiais ši tendencija nesikeis“, – teigė D. Dargis.

Anot jo, bankams sumažinus finansavimą atsiranda vis daugiau alternatyvių skolinimo šaltinių, kurie siūlo projektus finansuoti už 10 proc. ir daugiau, o tai gali kelti rizikos.

Nekilnojamojo turto plėtros ir statybų bendrovės „Merko statyba“ vadovas Saulius Putrimas tarp svarbiausių iššūkių kitais metais įvardijo teritorijų plėtrai paieškas. „2019 ir 2020 metais būsto pasiūla bus didesnė nei paklausa, bet pirkėjai irgi yra labai išrankūs. Mums, vystytojams, didžiausias iššūkis yra surasti vietą, kur galėtume pasiūlyti gerą produktą. Pastatyti kokybišką daiktą bet kokioje vietoje galima, bet vietų, ypač Vilniuje, kur tai pasiūlyti, mažėja ir beveik nėra. Mums pagrindinis iššūkis yra rasti tinkamą vietą, nes pirkėjų turime“, – kalbėjo S. Putrimas.

Pasak jo, dabar pirkėjai kur kas atsargesni nei prieš dešimtmetį, kai kilo krizė, – tuo metu visi viską pirko.

Ne brangiau, bet kokybiškiau

Bendrovės „Darnu Group“ vadovė Sigita Survilaitė-Mekionienė teigė, kad kitąmet plėtotojai turės daugiau dėmesio skirti būsto kokybei. „Rinkai prognozuojame nedidelį kainų augimą. Būsto rinka turėtų stabiliai augti ir kitąmet, nebent įtaką darytų išoriniai veiksniai. Vystytojai turėtų pasukti galvas dėl kokybinių parametrų, nes šiandien pirkėjai yra kaip niekada reiklūs kokybei. Statybos, žemės, darbo užmokesčio sąnaudos drastiškai auga, nors kainų augimas mažesnis, ir su šituo iššūkiu reikėtų susitvarkyti“, – kalbėjo S. Mekionienė.

Anot jos, plėtotojai šįmet labiau konkuravo dėl aukštesnės klasės būsto, ši tendencija turėtų išlikti ir 2019-aisiais. S. Mekionienė sakė mananti, kad nuomos kainos sostinės biuruose turėtų šiek tiek augti.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Hanner“ valdybos pirmininkas Arvydas Avulis tvirtino, kad didėjanti butų pasiūla plėtotojams neleidžia didinti kainų, o brangstančios medžiagos – jų mažinti, taigi kitąmet, tikėtina, rinkoje bus matomas tvarus augimas. Anot jo, vienas didžiausių iššūkių plėtotojams kitąmet bus rasti darbuotojų.

„Darbo jėgos trūkumas akivaizdus ir situacija nepagerės, nes yra biurokratinių kliūčių įsivežti statybininkų, nors ir kalbama, kad sąlygos tam gerinamos. Matome, kaip šįmet brango statybos – statistiškai skelbiama, kad 3 proc., bet tai netiesia, jos brango daugiau ir manau, kad ta tendencija išliks kitąmet. Tai bus didžiausias iššūkis investuotojams ir vystytojams, nes suvaldyti sąnaudas sudėtingiausia. Tai susiję ir su atlyginimais“, – aiškino A. Avulis.

Nekilnojamojo turto plėtros bendrovės „Citus“ vadovo Mindaugo Vanago nuomone, kitąmet statybininkų darbo užmokesčio augimą kiek prislopins atvykstantys ukrainiečiai. Jo manymu, rinka bus panaši kaip šiemet – šiais metais parduota daugiausia butų nuo krizės laikotarpio, ir tai turėtų išlikti.

„Lietuvos žinių“, BNS inf