Šiluma miestuose šiemet brangs
Cen­tra­li­zuo­tai tie­kia­ma ši­lu­ma Lie­tu­vo­je šį šil­dy­mo se­zo­ną dėl au­gan­čių ku­ro kai­nų ga­li brang­ti iki 15 proc., pa­ly­gin­ti su anks­tes­niu se­zo­nu, ta­čiau kai ku­riuo­se did­mies­čiuo­se ji ga­li brang­ti ma­žiau.

Lietuvos šilumos tiekėjų asociacijos (LŠTA) prezidentas Valdas Lukoševičius teigė, kad šilumos kainas šalyje augina pakilusios kuro kainos. „Kas tikrai turės įtakos apskritai, tai pabrangęs visų rūšių kuras – tiek biokuras, tiek gamtinės dujos. Dėl šio faktoriaus šilumos kainos gali didėti iki 10 proc., palyginti su praeito šildymo sezono kainomis“, – sakė jis.

Jei biokuro ar dujų kainos ir toliau augs, šilumos kaina artėjantį šildymo sezoną skirtinguose miestuose gali būti apie 10–15 proc. didesnė.

Tačiau premjeras Saulius Skvernelis vakar pareiškė, jog imsis intervencijos į biokuro prekybą, kad gyventojams smarkiai nebrangtų centralizuotai tiekiama šiluma. Jis patikino, kad ieškoma būdų, kaip padidinti biokuro pasiūlą, nes matė „tendencijas kelti biokuro kainas ir kartu bandyti pritempti ar pridengti šildymo kainų augimą“. Be to, Vyriausybė, pasak premjero, jau yra sutarusi su frakcijomis, sudarančiomis valdančiąją koaliciją, kad nuo kitų metų bus siūloma įvesti 9 proc. PVM lengvatinį tarifą malkoms.

Kaunui ir Klaipėdai lengviau

LŠTA vadovas teigė, kad Kaune ir Klaipėdoje bazinių kainų perskaičiavimas gali sušvelninti šilumos brangimą. „Yra vadinamasis bazinių kainų nustatymo procesas, kuris koreguoja šilumos kainas kai kuriuose miestuose, pavyzdžiui, Kaune nustatyta nauja bazinė kaina (...). Planuojama spalio mėnesį dar turbūt ir Klaipėdai nustatyti mažesnę bazinę šilumos kainą. Todėl tas biokuro pabrangimas bus kompensuojamas kitų sąnaudų sumažėjimu“, – sakė V. Lukoševičius.

Kainų komisija rugsėjo viduryje nustatė 8,3 proc. mažesnę bazinę šilumos kainą „Kauno energijai“.

Lietuvos nepriklausomų šilumos gamintojų asociacijos (LNŠGA) prezidentas Vytautas Kisielius tvirtino, kad brangstantis kuras gali tiesiogiai lemti šilumos kainų augimą. „Jei vis dėlto kuro kainos stabilizuosis, šilumos kainos turėtų išlikti panašios į tas, kokias matėme praėjusį šildymo sezoną. Mažiausio šilumos kainų augimo galima tikėtis Kaune. Čia veikia daugiausia nepriklausomų gamintojų, kurie aktyviai varžosi ir norėdami užsitikrinti gamybos mastą siūlo geriausias šilumos gamybos kainas“, – kalbėjo V. Kisielius.

Pasak jo, jei biokuro ar dujų kainos ir toliau augs, šilumos kaina artėjantį šildymo sezoną skirtinguose miestuose gali būti apie 10–15 proc. didesnė. Tačiau LNŠGA prezidentas vylėsi, kad biokuro kainos stabilizuosis ir šilumos brangimo pavyks išvengti.

Lietuvos atsinaujinančių išteklių energetikos konfederacijos (LAIEK) prezidentas Martynas Nagevičius teigė, kad biokuras sudaro apie 20 proc. visų šilumos gamybos sąnaudų, tad jeigu jo metinis brangimas siektų 50 proc., šilumos kainos gali didėti iki 10 procentų.

Nauja šilumos supirkimo tvarka

Naujojo šildymo sezono viduryje įsigalios ir nauja šilumos supirkimo tvarka, kuria siekiama didesnės konkurencijos. Nepriklausomiems šilumos gamintojams atstovaujančio V. Kisieliaus teigimu, tai bus naudinga vartotojams. „Žinoma, labiausiai išloš tokie miestai kaip Kaunas ir Klaipėda, kur konkurencija yra aktyviausia ir veikia daugiausia nepriklausomų gamintojų“, – pabrėžė jis.

Pasak M. Nagevičiaus, pokyčiai iš esmės turės teigiamą poveikį gyventojams. „Kainų komisija yra uždėjusi „lubas“ visiems šilumos gamintojams. Tad iš principo konkurencija negali padidinti šilumos kainų, gali jas tik sumažinti. Kitas pliusas yra tas, kad išsilygina konkurencinės sąlygos (...) Gal yra ir minusas. Mat jeigu šilumos tiekėjai pralaimės konkurencinėje kovoje, tada susidurs su problemomis, kurias kaip nuostolius, matyt, reikės kompensuoti savivaldybėms“, – argumentavo jis.

V. Lukoševičius teigė, kad naujoji tvarka tikriausiai mažins šilumos kainas. Bet, pasak jo, reikia stebėti, kaip elgsis nepriklausomi šilumos gamintojai. „Bus apribotas nepriklausomų šilumos gamintojų kainų lygis pagal vadinamosios efektyvios katilinės parametrus. Anksčiau buvo galima žiemos mėnesiais geriau uždirbti, nes tiesiog nebuvo pakankamai biokuro katilinių galingumų, o šiemet tos galimybės nebebus. Pamatysime, kaip elgsis nepriklausomi šilumos gamintojai“, – teigė V. Lukoševičius. Vis dėlto jis pabrėžė, kad dar ankstoka vertinti būsimos tvarkos poveikį kainoms, nes jis bus jaučiamas ne iš karto, o jau šildymo sezono pabaigoje.

Pagal naują tvarką šilumos supirkimo aukcionas vyks gruodžio 20 dieną, superkant šilumą kitų metų sausio mėnesiui. Kainų komisijos specialistai teigė, kad nauja tvarka sudarys vienodas sąlygas nepriklausomiems šilumos gamintojams ir centralizuoto šilumos tiekimo įmonėms dalyvauti aukcionuose.

„Lietuvos žinių“ inf., BNS