Šiaulių verslininkas R. Gabrielaitis: užsienio įmonės nėra pranašesnės
Rug­sė­jo 6 die­ną Šiau­liuo­se vyk­sian­čios 5-osios Chai­mo Fren­ke­lio kon­fe­ren­ci­jos me­tu aukš­čiau­siu re­gio­ne Ch. Fren­ke­lio ap­do­va­no­ji­mu bus pa­gerb­ti du la­biau­siai mies­tui nu­si­pel­nę vers­li­nin­kai. Vie­ną šių ap­do­va­no­ji­mų at­siim­sian­tis įmo­nės „Bo­de­sa“ įkū­rė­jas ir di­rek­to­rius Ro­lan­das Gab­rie­lai­tis dien­raš­čiui „Lie­tu­vos ži­nios“ pa­sa­ko­jo, kaip be­maž at­si­tik­ti­nė veik­la iš­au­go į stam­bią bend­ro­vę ir ko­dėl jos šian­dien ne­be­gąs­di­na kon­ku­ren­ci­ja.

22-ejus metus Šiauliuose veikianti „Bodesa“ šiuo metu jau yra aprėpusi tris veiklos sritis. Pirmoji, nuo kurios ir prasidėjo ilgas įmonės kelias, – tai stiklo gaminių gamyba. Pradėjusi veiklą nuo technologiškai paprastų stiklo paketų ir vos kelių žmonių darbo, šiandien, be didelės pridėtinės vertės stiklo paketų, įmonė siūlo grūdintą bei saugų stiklą ir įvairius gaminius iš jo. Galima sakyti, keliais šimtais kartų pagal darbuotojų skaičių išsiplėtusi įmonė dabar gamina ir aliuminio konstrukcijas, taip pat įžengė į statybų sektorių – renovuoja daugiabučius. Šiuo metu renovacijos darbai atliekami 18-oje daugiabučių, kurie išsibarstę po visą Lietuvą.

Rolandas Gabrielaitis: „Už 600 litų nusipirkome medžiagų, parsivežėme jas į Šiaulius ir pagaminome pirmus stiklo paketus. Tuo metu nebuvo minties, kad iš to sukursime didelę veiklą, – tada tai tiesiog pasirodė pati geriausia veiklos galimybė.“

Nuo savamokslių iki geriausių gaminių

Tam, kad įmonė pasiektų savo mastą, o jos vadovas R. Gabrielaitis įgytų vieno labiausiai Šiauliams nusipelniusio verslininko vardą, reikėjo daug ko mokytis nuo nulio. Įmonės įkūrėjas prisiminė, kad tuo metu, kai pradėjo veiklą, rinka buvo archajiška, o šioje srityje dirbo labai daug – 15 ar 20 – įmonių. Tiesa, vertinant iš dabarties perspektyvos, tuometinių įmonių produktus esą būtų sunku pavadinti stiklo paketais – tai buvo veikiau du suklijuoti stiklai. „Ir mes turime šiokią tokią nuodėmę, nes iš pradžių ir mūsų gaminiai nebuvo technologiškai ypatingi. Bet nebuvo kito varianto – pinigų įrangai nusipirkti trūko, galiausiai būtų reikėję ilgai įtikinėti pirkėjus pirkti kokybišką ir dėl to brangesnį gaminį“, – pasakojo verslininkas.

Mintis verstis šiuo verslu kilo bemaž netikėtai. Savęs ieškojimo metais, maždaug 1995-aisiais, būdamas jaunas R. Gabrielaitis vertėsi įvairia smulkia veikla, kol vieną dieną dabartinis įmonės bendraturtis ir akcininkas pasiūlė apsidairyti stiklo paketus Vilniuje gaminančioje bendrovėje, kur dirbo šio brolis. „Kai nuvažiavome, mums parodė įrangą ir gamybos procesą, tačiau pasakė, kad galėtume gaminti daug paprasčiau. Taigi, už 600 litų nusipirkome medžiagų, parsivežėme jas į Šiaulius ir pagaminome pirmus stiklo paketus. Tuo metu nebuvo minties, kad iš to sukursime didelę veiklą, – tada tai tiesiog pasirodė pati geriausia veiklos galimybė“, – kalbėjo pašnekovas.

Veiklos pradžioje sustiprėti tuometinėje archajiškoje verslo aplinkoje, kaip sakė verslininkas, padėjo ir netikėta sėkmė, ir sąmoningas apsisprendimas.

„Vienąsyk, veiklos pradžioje, sėdėjau kirpykloje ir pamačiau Geltonųjų puslapių katalogą. Pradėjau sklaidyti jį – žiūriu, įmonės surašytos. Paskambinau ir paprašiau užregistruoti mūsų įmonę – paprašiau pačios paprasčiausios reklamos: tik nurodyti mūsų veiklą ir įmonės pavadinimą su kontaktais. Kai tik įmonė šiame kataloge atsirado, sulaukėme skambučio – žmogui, gyvenančiam Tauragėje, reikėjo nemažai (tuometiniais mastais) stiklo paketų, kuriuos jis vežė į Kaliningradą. Kažkas išgirdo, kad mes tuo užsiimame, ir po truputį pradėjome lipti į kalną“, – pirmuosius rimtesnius užsakymus prisiminė R. Gabrielaitis.

Dar, jo nuomone, įmonei įsitvirtinti padėjo atsakingas požiūris į technologinius procesus, kurie esą „iš paskos atsiveda ir kokybę“. Tiesa, suvokimas jiems skirti pakankamai dėmesio atėjo ne iš karto.

„Po dviejų mėnesių veiklos mus aplankė kokybės inspektoriai ir, be jokios abejonės, nubaudė 500 litų bauda – tuo metu mums tai buvo dideli pinigai. Bet aš buvau ilgai dirbęs vadovaujamą darbą televizorių gamykloje ir išmaniau, kas yra technologinė ir kokybinė dokumentacija, taigi ėmiausi pats viską kruopščiai tvarkyti. Tuomet prasidėjo gamybinių technologijų procesų diegimas ir po 8 mėnesių vėl pas mus apsilankęs inspektorius buvo labai nustebęs, pagyrė mus. Tai buvo dar vienas mūsų sėkmės faktorių. Dabar taip pat labai atsakingai žiūrime į technologinius procesus“, – sakė verslininkas.

Veiklos pradžioje jis įmonėje dirbo dviese su kolega, dar pusę metų įmonė turėjo tris samdomus darbuotojus. Dabar joje dirba apie 200 darbuotojų. „Tada mes neturėjome jokios technologinės įrangos – naudojome statybinius fenus, vadinamuosius pistoletus ir pan., o šiandien mūsų įranga naujoviška ir moderni, ji galėtų būti įvertinta 10 mln. eurų“, – kaip per daugiau nei dvidešimtmetį keitėsi bendrovė, pasakojo „Bodesos“ įkūrėjas.

Šiandien langai su įmonės pagamintais stiklo paketais pasiekia įvairias šalis visame pasaulyje. O daugiausia gaminių nukeliauja į Skandinaviją, įskaitant Daniją, taip pat į Angliją.

22-ejus metus Šiauliuose veikianti „Bodesa“ šiuo metu jau yra aprėpusi tris veiklos sritis.Įmonės nuotrauka

Konkurencija negąsdina

Nors „Bodesa“ su konkurencija susiduria, tačiau esą ne ji yra pagrindinė problema – jau kelintus metus iš eilės, ypač darbo sezono metu, kyla sunkumų pagaminti visiems norintiesiems. Net tris kartus, palyginti su ankstesniąja, praplėsta gamykla nesugeba patenkinti visų potencialių klientų poreikio. „Taigi konkurenciją jaučiame tik dėl to, kaip gauti užsakymų dideliems, solidiems projektams. O su konkurencija dėl kiekio nebesusiduriame“, – sakė įmonės direktorius.

Pasiekti tokią gaminių paklausą, anot jo, pavyko pirmiausia dėl technologijų pranašumo. Tuo tarpu kaina pagal svarbą užima tik 3–4 vietą. „Tikrai nesistengiame būti pigiausi. Vis dėlto 1–2 vietoje yra logistika. Labai sudėtinga pagaminti laiku, nuvežti laiku. Pavyzdžiui, labai daug gaminių vežame į Estiją ir savo gaminius jiems turime pristatyti tiesiog minučių tikslumu, nes jie mūsų stiklo paketus deda į pagamintus langus, juos krauna į konteinerius ir plukdo į Skandinaviją, į visą pasaulį. Taigi, jei laiku neatvežei, laivas nelauks. Todėl logistika vaidina ypač didžiulį vaidmenį“, – aiškino R. Gabrielaitis.

Įmonė „Bodesa“, kaip sakė jos įkūrėjas, nesibaimina ir į Lietuvą bandomų pritraukti užsienio investuotojų. Neva dėl didesnių atlyginimų geidžiamos užsienio kapitalo įmonės, anot jo, negali pasiūlyti konkurencingesnio darbo užmokesčio.

„Prekybos, pramonės ir amatų rūmai yra įsteigę prizą įmonei, mokančiai didžiausią vidutinį atlyginimą. Tiek praėjusiais, tiek dar ankstesniais metais esame gavę tokius prizus. Mūsų mokamas vidutinis atlyginimas gerokai viršija vidurkį. Aišku, yra atlyginimų segmentai. Pavyzdžiui, stiklo gaminių padalinyje mokame daugiausia. Vidutinis darbo užmokestis yra 1000 eurų į rankas. Todėl baimės, kad sustosime dėl darbuotojų trūkumo, tikrai nėra. Ir dėl jų stygiaus, nors su tuo irgi susiduriame, ypač jei kalbėsime apie kvalifikuotus darbuotojus, ašarų neliejame“, – sakė R. Gabrielaitis.

Į kvalifikuotų darbuotojų paiešką įmonė įdėjo nemažai pastangų. Verslininkas pasakojo, kad nepatingėjo jų ieškoti per draugų draugus. Dalis darbuotojų – konstruktoriai, inžinieriai – dirbo tuometinėje televizorių gamykloje ir, anot pašnekovo, turi neįkainojamos patirties. „Jie yra įpratę prie didelių mastelių, kitokio mąstymo. Dabar jaunimas, nors ir gabus, gamyboje neturi tokio plataus akiračio. Pas mus dirba nemažai vyresnių žmonių, tačiau jie turi tokią patirtį, kad kartais gali ir tris jaunus darbuotojus atstoti“, – tvirtino verslininkas.

Be to, darbuotojams siūlomas tam tikras papildomos naudos paketas. Pavyzdžiui, norintiesiems mokytis rusų ar anglų kalbos įmonė yra nemokamai suteikusi tokią galimybę. Vyksta ir daugiau įvairių mokymų. Apmokantiems naujus darbuotojus atlyginama už šį darbą. Be to, visi darbuotojai yra apdrausti, nes dirbant su stiklu pasitaiko nelaimingų atsitikimų. Dar kaip vieną privalumų verslininkas įvardijo atsakingą įmonės požiūrį į darbų saugą: darbuotojams suteikiamos brangios ir saugios priemonės, įmonė primygtinai liepia jas naudoti ir kartais net nubaudžia darbuotojus už darbų saugos nesilaikymą – visa tai įmonės darbuotojai, R. Gabrielaičio įsitikinimu, galiausiai įvertina kaip rūpinimąsi jais.

„Visur girdime kalbas apie užsienio investicijas. Prieš dvejus trejus metus ir mūsų miesto valdžia buvo skalbiama, kad mažai jų pritraukiama. O paskui išgirdome žinią, kad Šiaulių miestas yra vietinių investicijų lyderis Lietuvoje.“

Visi šie privalumai, anot jo, lemia, kad darbuotojų įmonė pritraukia ir iš kitų miestų. Tiesa, kai kuriems jų „Bodesa“ pasiūlo ir darbą nuotoliniu būdu, pavyzdžiui, aliumininių gaminių konstruktoriai dirba Vilniuje, nes esą nėra būtinybės visiems sėdėti viename pastate.

Nori netrukdomai dirbti

Verslininkas kritikavo valdžios karštligišką siekį į šalį pritraukti užsienio investuotojų, kai pašonėje veikia pažangios ir neretai lankstesnės vietinio kapitalo įmonės, kurios puikiai Šiaulių regioną veda pirmyn. „Visur girdime kalbas apie užsienio investicijas. Prieš dvejus trejus metus ir mūsų miesto valdžia buvo skalbiama, kad per mažai jų pritraukia. O paskui iš statistikų išgirdome žinią, kad Šiaulių miestas yra vietinių investicijų lyderis Lietuvoje. Bandžiau, su kuo nors kalbėdamas, pozicionuoti šią mintį, bet niekam nebuvo įdomu“, – sakė jis.

Vis dėlto iš valdžios R. Gabrielaitis sakė norintis tik vieno: netrukdyti dirbti. „Mums nereikia jokios pagalbos. Taip, pasinaudojame „Regio Invest LT+“ programa. Įstatymų bazė įmonės pernelyg nesmaugia, nespaudžia. Sprendimai dėl minimalaus atlyginimo mūsų visiškai nejaudina. Šiandien iš valdžios atstovų nieko nelaukiu – tik noriu, kad netrukdytų dirbti“, – sakė pašnekovas.

Kita vertus, kaip pažymėjo jis, įmonė nėra atsiskyrėlė – Šiauliuose ji jaučiasi vertinama, nes, kiek gali, dalijasi su miestu, bendruomene. „Esame priskirti prie dabar vyksiančios Šiaulių šventės pagrindinių rėmėjų ir ją remiame kelintus metus iš eilės. Taip pat remiame mūsų krepšinio komandą, o ir daug kitų iniciatyvų, tokių kaip šachmatų lentų parkuose įrengimas ir pan.“, – pasakojo verslininkas.