Seimas pritarė SGD laivo-saugyklos įsigijimui
Gruo­džio 18 d. Sei­mas pri­ta­rė Ener­ge­ti­kos mi­nis­te­ri­jos ini­ci­juo­tiems įsta­ty­mų pa­kei­ti­mams, ku­rie jau ki­tais me­tais leis su­ma­žin­ti su­skys­tin­tų­jų gam­ti­nių du­jų (SGD) ter­mi­na­lo są­nau­das.

Šiandien Seimas pritarė siūlymui dėl ilgalaikio SGD importo užsitikrinimo, įsigyjant SGD laivą-saugyklą po 2024 m. Šis apsisprendimas dėl SGD tiekimo tęstinumo užtikrinimo leidžia optimizuoti ir mažinti SGD terminalo išlaikymo sąnaudas jau trumpuoju laikotarpiu – po 23–25 mln. eurų kasmet. Šis mažinimas galėtų būti įgyvendinamas nuo 2019 m. vidurio, rašoma pranešime spaudai.

Pagal įstatymą SGD terminalo operatorė „Klaipėdos nafta“ iki 2024 m. gruodžio 31 d. nuosavybės teise įsigys plaukiojančiąją SGD saugyklą, pasirinkdama rinkoje esantį ekonomiškai naudingiausią pasiūlymą. Tai leis Klaipėdos SGD terminalo veiklos sąnaudas išdėstyti ne per 10 metų SGD laivo-saugyklos nuomos laikotarpį kaip yra dabar, bet per visą numatomą SGD terminalo veiklos laikotarpį. Tai subalansuotas ir teisingas sprendimas tiek dabarties, tiek ateities gamtinių dujų vartotojų atžvilgiu.

Šiam strategiškai svarbiam sprendimui, kaip teigiama pranešime spaudai, pradėta nuosekliai ruoštis nuo 2017 m. rudens – atlikta išsami ir nepriklausoma techninė ir ekonominė analizė, potencialūs scenarijai aptarti su ekspertais, o pasirinktas sprendimas derintas su plačiu ratu suinteresuotų šalių.

Tačiau ekspertai anksčiau yra atkreipę dėmesį į, jų nuomone, kiek skubotą sprendimą: Vyriausybė neatsižvelgė į tai, kad dujų vartojimas Lietuvoje mažėja, o ir ambicijos naudoti terminalą tarptautiniu mastu vertinamos skeptiškai.