Sausra kirto Europos pieno ūkiams
Nors va­sa­ros karš­čiai at­si­trau­kė, už­leis­da­mi vė­siems ru­de­niš­kiems orams, ta­čiau Eu­ro­pos pie­ni­nin­kys­tės ūkių lau­kia nau­ji iš­ban­dy­mai.

Vasarinė kaitra išdegino ganyklas, todėl ūkininkai visoje Europoje susiduria su pašarų trūkumu, o tvartinis žiemos periodas kai kuriems ūkiams bus sudėtingas, teigia Egidijus Simonis, Lietuvos pienininkų asociacijos „Pieno centras“ direktorius.

Tarptautinė meteorologinė organizacija šią vasarą registravo ekstremalias temperatūras visame šiauriniame pusrutulyje. Nuo sausros nukentėjo net Norvegijos, Švedijos ir Suomijos ūkiai.

„Švelniu ir drėgnu klimatu paprastai nesiskundžiantys Airijos ūkininkai pradeda skaičiuoti neįprastai karštos šiam regionui vasaros padarytus nuostolius. Airijos žemės ūkio ministerijos vertinimui, šalies žemdirbių pajamos dėl sausros šįmet bus perpus mažesnės. Tuo tarpu vietinių gamintojų pašarų kainos jau pašoko 50 proc.“, – sako E. Simonis.

Lietuvoje ir Latvijoje šių metų gegužė ir birželis buvo itin sausi, šalyse buvo paskelbta ekstremali padėtis. Dalis ūkininkų neturėjo galimybės paruošti pakankamai pašarų, todėl žiemos sezono metu prognozuojamas pašarų trūkumas. Be to, pieno ūkių pajamas apkarpė mažėjusi pieno gamyba ir sumenkę riebalų ir baltymų kiekiai piene, kurie turi įtakos žalio pieno kainai.

Europos Komisija šią vasarą vykdė specialią ganyklų būklės stebėseną. Kai kurių Europos regionų pašarinių žolių ir grudų derliaus nuėmimas priartėjo prie istorinio minimumo. Jungtinėje Karalystėje, Danijoje ir Airijoje tokios blogos situacijos su pašarų ruošimu nebūta per pastaruosius dvidešimt metų. Neigiamus sausros padarinius taip pat pajuto Prancūzijos, Belgijos, Italijos, Lenkijos ir Vokietijos pieno ūkiai.

Ūkininkai, neišgalintys skirti papildomų lėšų pašarų pirkimui, pradėjo skersti gyvulius. Vokietijos ūkininkų sąjunga DBV pranešė, kad skerdžiamų galvijų skaičius šalyje viršijo praėjusių metų rodiklius 50 proc.

DBV pažymi, kad kol kas anksti prognozuoti, ar sausra turės pastebimos įtakos metiniams pieno gamybos kiekiams, tačiau jau pastebėta, kad dėl karštų orų mažėjo baltymų ir riebalų piene kiekis, taip pat krito primilžio iš karvės rodikliai.

Pasak E.Simonio, Vokietijos žemdirbiams rudeniui ir žiemai rekomenduojama apsirūpinti specialiais maistingais pašarais.

Europos pienininkų asociacija EMB išreiškė rimtą susirūpinimą dėl finansinės pieno gamintojų padėties, kuri, jų nuomone, yra artima kritinei padėčiai. EMB vertinimu, dabartinėmis sunkiomis sąlygomis būtina peržiūrėti kai kurias rinkos reguliavimo priemones, susijusias su intervenciniais pirkimais.

„Siūloma Bendrijos vidaus rinkoje mažinti sauso pieno miltelių atsargas ES sandėliuose, kadangi jų sukaupti dideli kiekiai žalio pieno kainas spaudžia žemyn“, – sako E.Simonis.