Saulės elektrinių poreikis pernai išaugo dvigubai
At­si­nau­ji­nan­čių ener­gi­jos iš­tek­lių ga­min­to­jai 2018-uo­sius va­di­na nau­jo lū­žio me­tais. Sau­lės nau­dą iš­ban­dy­ti ryž­ta­si vis dau­giau ko­mer­ci­nės pa­skir­ties ob­jek­tų, o in­di­vi­dua­lių na­mų pro­jek­tuo­se sa­vi­nin­kai pa­tei­kia aiš­kius nu­ro­dy­mus pro­jek­tuo­to­jams.

Saulės modulių gamintoja ir elektrinių statytoja „Solet Technics“ suskaičiavo, kad paslaugų poreikis pernai išaugo dvigubai –per metus klientams Lietuvoje įrengta 1175 kW galios saulės elektrinių. Tai kone dvigubai daugiau nei ankstesniais metais. Kaip sakoma įmonės pranešime, saulės energijos panaudojimo augimą dalinai lėmė valstybės rėmimo sistema ir itin saulėta vasara. Tačiau įmonė pabrėžia ir klientų sąmoningumo kilimą.

„Per 2018 metus turėjome įdomių projektų, kuriuose klientai aiškiai žinojo, ko nori. Tai puiki tendencija. Naujos statybos komerciniuose objektuose saulės elektrinės ant stogo jau yra savaime suprantami pastatų elementai. Tą patį jau galime pasakyti ir apie individualius namus – nauji stogai išnaudojami maksimaliai“, – pranešime teigia „Solet Technics“ pardavimų vadovas Tomas Ridikas.

Vienu įdomiausių metų projektų įmonė įvardija „Aeronamų“ kvartalą Kaune, prie S. Dariaus ir S. Girėno aerodromo. A++ energinio efektyvumo projektas – pirmasis Lietuvoje, kuris taps visiškai energetiškai nepriklausomas elektros gamybos dėka. Čia įrengta 16,8 kW galios saulės elektrinė turėtų visiškai patenkinti pastato eksploatacijos poreikius ir dar kaupti elektros rezervą. Vasarą, kai elektros poreikis mažesnis, rezervas būtų perduodamas į centralizuotą tinklą, o šaltuoju metų periodu – imamas iš tinko. Galiausiai suminis elektros energijos ciklas planuojamas nulinis.

Projektą vysčiusios NT bendrovės „Citus“ atstovas Rytas Stalnionis akcentavo, kad renkantis atsinaujinančios elektros energijos gamybos rūšį, saulės jėgainė buvo efektyviausia visomis prasmėmis, mat jėgainių pagaminta energija bus naudojama ir apšvietimui, ir geoterminiam šildymui. Toks sprendimas aktualus statytojams, turintiems ribotą sklypo užstatymo plotą, o šiuo atveju – dar ir neeilinę aerodromo kaimynystę.

„Maksimaliai išnaudoti stogus pavyko ir dirbant su įmone „Svaita“, valdančia prekybos tinklus „Aibė“. Įmonė šiemet pastatė naują parduotuvę Rokiškyje ir ant jos įsirengė 30 kW galios elektrinę“, – teigia „Solet Technics“. Anot T. Ridiko, elektrinė daugiausia elektros sugeneruos vasarą, o parduotuvėje veiks šaldikliai, vėdinimo sistema, nemažai elektros bus suvartojama iš karto ir tai spartins elektrinės atsiperkamumą.

„Svaitos“ vykdančioji direktorė Rasa Pacenkienė teigia, kad šis projektas gimė iš teigiamos praktikos. „Prieš daugiau nei šešerius metus saulės elektrines įsirengėme ant trijų parduotuvių Aukštaitijoje. Tuomet daug kas į mus žiūrėjo skeptiškai ir manė, kad investicija neatsipirks, juolab kad elektros tarifai buvo maži, o jėgainės elektrą gamino ne mūsų reikmėms, bet pardavimui. Šiandien už parduotą į tinklą žaliąją energiją jau gauname naudą – elektrins atsipirkusios“, – džiaugėsi R. Pacenkienė.

Saulės elektrinė ant parduotuvės Rokiškyje energiją gamins jau ir pastato reikmėms. Tikimasi, kad ji galės patenkinti visą metinį poreikį.

Saulės energijos naudą perpratę šeimos verslo plėtotojai elektrines neseniai įsirengė ir ant individualių namų – 10 kW galios elektrinės šiltuoju metų laiku taip pat tenkins visą elektros poreikį išmaniuose namuose.

„Solet Technics“ Lietuvoje veikia jau 7-erius metus ir aktyviai dirba visuomenės švietimo apie AEI klausimais. Veiklos laikotarpį įmonė vertina ir realia nauda gamtai – susumavus visų sumontuotų įrenginių galią, iš viso sutaupyta 9210 tonų anglies dvideginio, o vien per 2018 metus – per 600 tonų.