Samdomas darbas saugesnis, bet renkasi savarankišką
Pa­grin­di­nė prie­žas­tis, ko­dėl dau­ge­lis vis dar no­ri dirb­ti eta­ti­niais, o ne lais­vai sam­do­mais dar­buo­to­jais, yra pa­sto­vių pa­ja­mų ga­ran­ti­ja. Di­džio­ji dau­gu­ma – 78 proc. – dar­buo­to­jų ma­no, kad tra­di­ci­nis dar­bas įmo­nė­je yra ge­res­nė dar­bo san­ty­kių su darb­da­viu for­ma nei lais­vai sam­do­mas dar­bas. Vis dėl­to Lie­tu­vo­je pa­sta­ro­ji for­ma tam­pa vis po­pu­lia­res­nė.

Garantuojamos reguliarios pajamos ir didesnis darbo vietos stabilumas, numatytas darbo sutartyje, yra svari priežastis renkantis įprastas darbo formas. Tik 6 proc. respondentų, tarp jų – daugiausia IT srities darbuotojų, mano, kad laisvai samdomas darbas yra patrauklesnė darbo sutarties forma. Laisvai samdomi darbuotojai labiausiai vertina didesnę laisvę ir darbo lankstumą. Blogiausia įdarbinimo forma laikoma darbo santykiai per tarpininkus (agentūras). Tai atskleidė tarptautinio tinklo Paylab (Lietuvoje – manoalga.lt) šių metų gegužės ir birželio mėnesiais atliktas tarptautinis tyrimas. Buvo apklausta daugiau nei 42,8 tūkst. respondentų iš 11 Europos šalių.

Didėjantį prielankumą savarankiškam darbui atspindi ir pastaraisiais metais didėjantis įsigytų individualios veiklos pažymų skaičius.

Lietuvoje, palyginti su kaimynine Latvija, manančiųjų, kad geresniems santykiams su darbdaviu labiau tinka laisvai samdomo darbuotojo darbo forma, yra daugiau – atitinkamai 5,4 ir 3,8 procento.

Didėjantį prielankumą savarankiškam darbui atspindi ir pastaraisiais metais didėjantis gautų individualios veiklos pažymų skaičius. Verslo liudijimų populiarumas išliko gana panašus. Bendrai individualia veikla (tiek su verslo liudijimu, tiek pagal veiklos pažymą) besiverčiančių žmonių skaičius šių metų pirmą pusmetį, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu pernai, išaugo. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, šiemet savarankišku verslu užsiima apie 16 tūkst. daugiau gyventojų.

Paylab tyrimas parodė, kad laisvai samdomo darbo forma yra pati nepriimtiniausia Suomijos darbuotojams (1,6 proc.), o Vengrijos, Čekijos (8,2 proc.) ir Slovakijos (7,4 proc.) darbuotojai šią darbo formą vertina palankiausiai.

Daugiau socialinių garantijų

Aktyvūs darbo rinkos dalyviai mano, kad darbas įmonėje, gaunant standartinį darbo užmokestį, iš kurio darbdavys atskaito mokesčius ir socialinio draudimo įmokas, yra geresnė darbo sutarties forma negu kitos. Šią darbo formą žmonės sieja su stabilumu, didesniu užtikrintumu, socialinėmis garantijomis ir papildomais pranašumais praradus darbą, ligos atveju, vaiko priežiūros periodu ar išeinant į pensiją. Įmonės darbuotojus saugo darbo įstatymas ir galbūt profesinės sąjungos. Jei darbdavys nori atleisti darbuotoją, jis turi laikytis įstatymais numatyto įspėjimo termino arba išmokėti išeitinę kompensaciją. Kai kurie įmonių darbuotojai taip pat gauna papildomų finansinių priedų, įtrauktų į jų darbo sutartį, pavyzdžiui, kalėdinę premiją ar metų pabaigos priemokas.

Trečias dalykas, kurį vertina respondentai, yra darbo aplinka, kurią jiems suteikia darbdavys. Kiti vertingi darbo įmonėje dalykai yra karjeros galimybės, tobulėjimas ir garantuotos mokamos atostogos.

Kita vertus, laisvai samdomas darbuotojas gali vienu metu dirbti keliose įmonėse, išrašydamas sąskaitas už savo paslaugas, ir vesti savo apskaitą. Remiantis Paylab apklausa, ši darbo forma atrodo naudingesnė 6 proc. darbuotojų. Ši nuomonė ypač paplitusi tarp IT darbuotojų, taip pat ekonomikos ir apskaitos, statybos ir nekilnojamojo turto, vadybos, administravimo ir rinkodaros specialistų. Pasak apklausos respondentų, didžiausias laisvai samdomo darbuotojo pranašumas yra judėjimo laisvė ir lankstus darbo grafikas. Trečia labiausiai vertinama nauda yra galimybė vienu metu dirbti keliose kompanijose bei galimybė pačiam skirstyti darbo krūvį, taip pat didesnė nepriklausomybė.

Savarankiškai dirbančių asmenų daugėja

Daugiau įtakos dirbančiųjų savarankiškai skaičiui šalyje įtakos turėjo padidėjęs individualios veiklos populiarumas. Šių metų pirmąjį pusmetį, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, individualios veiklos pažymas įsigijusių gyventojų skaičius išaugo beveik 19 tūkstančių – nuo 116 tūkst. iki 134,8 tūkst. gyventojų.

Vos per pirmąjį šių metų pusmetį pagal individualios veiklos pažymą dirbančių asmenų skaičius viršijo per visus 2017-uosius tokia forma dirbusių gyventojų skaičių. 2017 metais individualią veiklą pagal pažymą vykdė 134,6 tūkst. gyventojų, o tai, beje, buvo kone penktadaliu daugiau nei ankstesniais metais, kai šis skaičius siekė 114 tūkstančių.

Šių metų pirmąjį pusmetį, palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu, individualios veiklos pažymas įsigijusių gyventojų skaičius išaugo beveik 19 tūkstančių – nuo 116 tūkst. iki 134,8 tūkst. gyventojų.

Tiesa, populiariausių veiklų dirbant pagal individualios veiklos pažymą pokyčiai nedideli – populiariausiųjų pozicijas išlaiko kitas, niekur kitur nepriskirtas, keleivinis sausumos transportas, kirpyklų ir kitų grožio salonų veikla, švietimo veikla, draudimo agentų ir brokerių veikla, statybos baigimas ir apdaila, užsakomasis pardavimas paštu arba internetu.

Tuo tarpu veiklą pagal verslo liudijimą šiemet vykdė 56,6 tūkst. gyventojų. Pernai tokių buvo 108,8 tūkst. ir jų skaičius beveik nesiskyrė nuo 2016 metų, kai siekė 109 tūkstančius.

Pastaraisiais metais populiariausių veiklų dirbant pagal verslo liudijimą pokyčiai taip pat nedideli – populiariausiųjų pozicijas išlaiko prekyba ne maisto produktais, specialieji statybos bei statybos baigimo apdailos, valymo darbai, taip pat kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veiklos.

Samdomo darbo pranašumai*

PranašumaiRespondentų skaičius, proc.
Pastovios pajamos62
Didesnis užtikrintumas35
Darbo aplinka34
Karjeros galimybės26
Garantuotos atostogos23
Darbas komandoje, kolegos21
Išmokos darbuotojams21
Finansiniai priedai19
Stabilios kompanijos suteikiamas pagrindas19
Lengviau gauti kreditą16
Mažiau biurokratijos, susijusios su apskaita ir mokesčiais15
Premijos (už viršvalandžius, savaitgalius ir darbą per atostogas)12
Didesnės galimybės asmeniniam augimui11
Kita9

* Respondentų nuomone, didžiausi nuolatinio darbuotojo pranašumai, palyginti su laisvai samdomo darbuotojo darbu.

Šaltinis: Paylab tyrimas

Laisvai samdomo darbuotojo darbo pranašumai*

PranašumaiRespondentų skaičius, proc.
Judėjimo laisvė41
Lanksčios darbo valandos34
Galimybė dirbti kelioms įmonėms32
Galimybė valdyti savo darbo laiką29
Nepriklausomybė26
Galimybė valdyti savo darbo krūvį23
Galimybė dirbti iš namų23
Galimybė valdyti savo pinigus (apskaitą)23
Geresnė savirealizacija12
Nepriklausomos sutartys10
Kita16

* Respondentų nuomone, didžiausi laisvai samdomų darbuotojų pranašumai, palyginti su vidiniais įmonių darbuotojais.

Šaltinis: Paylab tyrimo informacija

Savarankiškai dirbančių asmenų skaičius Lietuvoje

MetaiGyventojų, vykdžiusių individualią veiklą pagal pažymąGyventojų, deklaravusių veiklą pagal verslo liudijimą
2016113 908109 213
2016 I pusm.99 06359 805
2017134 642108 866
2017 I pusm.116 10158 964
2018 I pusm.134 89656 617

Šaltinis: VMI informacija

10 populiariausių veiklų dirbant pagal individualios veiklos pažymą 2018 metų pirmąjį pusmetį

VeiklaGyventojų skaičius
1Kitas, niekur kitur nepriskirtas, keleivinis sausumos transportas8906
2Kirpyklų ir kitų grožio salonų veikla7608
3Kitas, niekur kitur nepriskirtas, švietimas7118
4Draudimo agentų ir brokerių veikla6493
5Užsakomasis pardavimas paštu arba internetu6169
6 Reklamos agentūrų veikla4957
7Taksi veikla4341
8Konsultacinė verslo ir kito valdymo veikla4291
9Meninė kūryba4189
10Statybos baigimas ir apdaila3971

Šaltinis: VMI informacija

10 populiariausių veiklų dirbant su verslo liudijimu 2018 metų pirmąjį pusmetį

VeiklaGyventojų skaičius
1Prekyba tik ne maisto produktais7635
2Gyvenamosios paskirties patalpų nuoma, neteikiant apgyvendinimo paslaugų (kaimo turizmo paslaugos arba nakvynės ir pusryčių paslaugos7575
3Kirpyklų, kosmetikos kabinetų ir salonų, soliariumų veikla7470
4Specialieji statybos darbai (statybvietės paruošimas, stogų dengimas, pamatų klojimas, darbo platformų statymas ir ardymas ir pan.)4962
5Prekyba4503
6Statybos baigimo apdailos ir valymo darbai3955
7Variklinių transporto priemonių techninė priežiūra ir remontas3274
8Kvalifikacijos tobulinimo ir papildomo mokymo veikla1926
9Namų ūkio veikla (šeimininkavimas pobūviuose, butų tvarkymas, baldų ir kilimų valymas, vaikų priežiūra, daržų priežiūra, apželdinimas, malkų skaldymas, šiukšlių surinkimas)952
10Drabužių siuvimas, taisymas924

Šaltinis: VMI informacija