S. Skvernelis siūlys Baltarusijai vietoj Astravo AE įrengti dujinę elektrinę
Prem­je­ras Sau­lius Skver­ne­lis par­eiš­kė ža­dan­tis pa­siū­ly­ti Bal­ta­ru­si­jos val­džiai di­džią­ją da­lį sta­to­mos As­tra­vo at­omi­nės elek­tri­nės (AE) inf­ras­truk­tū­ros, įskai­tant tink­lus ir elek­tros ge­ne­ra­vi­mo įran­gą, pa­nau­do­ti du­jo­mis kū­re­na­mai elek­tri­nei įreng­ti.

„Baltarusijai siūlytume priimti strateginį sprendimą plėtoti savarankišką ir diversifikuotą energetikos ūkį. Taip pat matytume perspektyvų atsinaujinančios energetikos srityje, kuri neįklampina šalies į šimtą metų trunkančius projektus. Žinoma, tai jau Baltarusijos teisė apsispręsti, plėtoti vienpuse priklausomybe nuo vienos šalies pagrįstą energetikos politiką ar imtis strateginių pokyčių energetikos srityje. Tokia kryptimi žengia Lietuva, ji galėtų būti ir geras pavyzdys, ir Baltarusijai naudingas partneris“, – pranešime spaudai teigė premjeras.

Pasak jo, atsisakius branduolinės jėgainės projekto, daugiau kaip 60 proc. jau sukurtos Astravo AE infrastruktūros galėtų būti panaudota dujinei elektrinei, o Klaipėdos suskystintų gamtinių dujų terminalas ir būsimas Lenkiją be Lietuvą sujungsiantis dujotiekis leistų bendradarbiauti su Baltarusija, atlernatyviu būdu tiekiant dujas.

Toks pasiūlymas, anot Vyriausybės vadovo, gali lemti, kad Astravo jėgainė nepradėtų veikti. Pasak jo, pasiūlymas susijęs su neseniai priimtu Espo konvencijos sprendimu – konvencijos šalys prieš kelias savaites nusprendė, kad Baltarusija pažeidė tarptautinę konvenciją dėl poveikio aplinkai, netinkamai pasirinkdama statybų aikštelę Astravo AE.

„Jei norime konkretaus rezultato, turime ne tuščiai kalbėti, o pasiūlyti savo kaimynams sprendimą ir galbūt prisidėti prie jo įgyvendinimo. Sprendimą, kuris padėtų ištaisyti netinkamos vietos pasirinkimo branduolinei energetikai plėtoti klaidą, nuimti Espo konvencijos uždėtą štampą. Toks pasiūlymas Baltarusijai ir bus pateiktas“, – tikino prezidento posto siekiantis S. Skvernelis

Neseniai premjeras per susitikimą su rinkėjais pareiškė turintis „planą-chuliganą“ ir pasiūlysiantis baltarusiams racionalų sprendimą dėl Astravo AE. Prezidentė Dalia Grybauskaitė tuomet pareiškė, kad Lietuvai ir toliau būtina siekti Astravo AE uždarymo, o kalbos apie galimą „pragmatinį požiūrį“ dėl jėgainės yra „mėginimas prekiauti žmonių saugumu“.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius tąkart teigė nežinantis apie premjero planą dėl Astravo atominės elektrinės. Energetikos ministerija Vyriausybės vadovo pareiškimo nekomentavo.

Seimas 2017 metų birželį įstatymu įtvirtino, kad Astravo AE yra nesaugi ir kelia grėsmę Lietuvos nacionaliniam saugumui bei aplinkai ir visuomenės sveikatai. Taip siekta apriboti elektros importą iš Baltarusijos. Vyriausybė vėliau pritarė planui, kaip blokuoti Astravo AE gaminamos elektros importą.

Lietuva laikosi pozicijos, jog netoli mūsų šalies sienos Astravo jėgainė statoma nesaugiai, nesilaikant tarptautinių įsipareigojimų. Minskas kaltinimus neigia.