Ruošiant būstą nuomoti svarbiausia nepersistengti
Jau tik pa­tys ne­mo­kiau­si gy­ven­to­jai su­tin­ka gy­ven­ti ne­su­re­mon­tuo­tuo­se, ny­kiuo­se se­nos sta­ty­bos bu­tuo­se – nuo­mi­nin­kų kar­te­lei ky­lant, ti­ki­ma­si tvar­kin­gų bent pa­grin­di­nių erd­vių, ne ma­žiau svar­bus tam­pa ir jau­ku­mas. Ki­ta ver­tus, prieš at­nau­ji­nant būs­tą rei­kė­tų įver­tin­ti jo vie­tą ir ki­tas sa­vy­bes – in­ves­ta­vus net ir di­de­les pi­ni­gų su­mas nuo­mo­to­jų gre­tos ga­li bū­ti men­kos, o grą­ža – ne­pa­tei­si­nan­ti lū­kes­čių.

Didėjant naujos statybos butų pasiūlai nuomos rinkoje, tokius butus nuomos tikslais, bendrovės „Ober-Haus“ Senamiesčio biuro vadovo Mariaus Čiulados pastebėjimu, perka vis daugiau lietuvių. Tokiu būdu senos statybos butų mažėja, o jų patrauklumas – menksta.

Įrengiant būstą nuomai verta investuoti į ilgai nedylančias, kokybiškas apdailos medžiagas: grindis, sanitarinio mazgo įrangą ir vonios kambario plyteles.

„Kuo šie senos statybos butai yra patrauklūs potencialiam nuomininkui,– tai kaina. Tačiau šiek tiek kyla pragyvenimo, pajamų lygis ir vis daugiau žmonių, mokėdami pinigus, nori geresnės kokybės. Todėl visiškai apleistų, liūdnos išvaizdos butų pasiūloje lieka vis mažiau ir mažiau, kitaip tariant, nuomos standartas kyla. Močiutės senų sodo baldų ir senų rakandų savo namuose nenori matyti nei jaunimas, nei tuo labiau užsienietis, nei šeima. „Ikea“ ne šiaip sau yra populiari – gal jos baldų kokybė nėra pati geriausia, bet baldai yra modernūs ir atrodo adekvačiai. Gal šie baldai dešimt metų netarnaus, bet niekas nenori sėdėti ant dešimties metų senumo sofos, kuri mačiusi visko – ir šilto, ir šalto. Dėl to senos statybos butus paremontuoti reikia“, – sakė pašnekovas.

Ar esant dabartinėms nuomos rinkos tendencijoms, suremontavus senos statybos butą galima pagrįstai ir labiau didinti nuomos kainą, ar verta tikėtis tiesiog didesnės paklausos? M. Čiulados teigimu, vienareikšmio atsakymo nėra.

„Galima sakyti, keliant kainą nuomininkų mažėja geometrine progresija. Bet yra tam tikras balansas. Jei objektas įrengtas visiškai prastai, nuomininkų irgi nebus – net už mažą kainą. Arba atsiras mažiausios kainos ieškantis nuomininkas ir tada, žiūrėk, jis staiga nebemoka, nebeturi pinigų, darbą prarado ir pan. Taigi reikia rasti balansą ir nepersistengti investuojant“, – teigė „Ober-Haus“ specialistas.

Jis pabrėžė, kad paprastai nuomininkas būsto ieško skirdamas tam tikrą biudžetą, o tuomet taikomas kitas kriterijus – vieta. Įrengimas paprastai būna tik trečias kriterijus. „Nes būsto vietos nepakeisi, biudžeto – irgi. Taigi suremontavus būstą stebuklų neįvyks: jei būstas prastoje vietoje, prastame name, gali jį stebuklingai įrengti, bet gerai vis tiek nebus. Esu matęs, kaip žmonės į pusrūsį investavo nemažai pinigų, o paskui stebėjosi, kad nepavyksta jo išnuomoti. Tada pradedi galvoti, ar tikrai reikėjo į tą butą tiek investuoti, tada užkelti kainą, kai butas galėjo būti trumpalaikė stotelė nuomininkui su nedideliu biudžetu“, – svarstė M. Čiulada.

Svarbiausia nepersistengti

„Inreal“ grupės pardavimų projektų vadovė Ieva Šikšnytė-Brazienė taip pat pabrėžė, kad kartais geriau nedaryti nieko, negu persistengti investuojant. „Geriau už mažesnę kainą butą išnuomoti greičiau, nei daug investuoti į seną turtą, kuris vis tiek moraliai bus senas, nepatraukliame name, ir jį laikyti tuščią, – aiškino pašnekovė. – Tie, kas gali mokėti daugiau, vertina ne tik buto būklę, bet ir namą, lokaciją, laiptinę, saugumą, patogų parkavimą.“

Anot M. Čiulados, kuo butas arčiau centro, tuo į aukštesnę kainos kategoriją jis patenka ir tuo labiau tikimasi turtingesnio nuomininko, taigi ir įrengimo kokybės standartas aukštesnis. Tačiau jei butas toliau nuo centro ar visiškai sename name arba taikoma į studentų rinką, reikalavimai jam yra mažesni, kainos kriterijus tampa svarbesnis, vadinasi, investuoti reikėtų pamatuotai. Mat per daug investavus į butą nuomotojui gali kilti noras už jį gauti daugiau, nei bus pasiryžę mokėti to buto potencialūs nuomininkai.

„Tačiau tai neturi būti apleistas butas su sovietiniais tapetais, į kurį tik iš bėdos kas nors įsikels keliems mėnesiams ir vis tiek dairysis kito būsto. Reikia suprasti, kad nuoma nėra vienkartinis sandoris“, – pažymėjo M. Čiulada.

Tad į ką pirmiausia reikėtų investuoti, norint atnaujinti būstą, kad investicijos nebūtų per didelės ir atitiktų nuomotojo ir nuomininko lūkesčius?

Svarbiausia – vonios kambarys

I. Šikšnytė-Brazienė akcentavo, kad įrengiant ar remontuojant būstą nuomai pirmiausia verta investuoti į ilgai nedylančias, kokybiškas apdailos medžiagas: grindis, sanitarinio mazgo įrangą ir vonios kambario plyteles. „Turtas tikrai dėvisi, besikeičiantys nuomininkai mažiau jį saugo, o kiekvienas atnaujinimas, remontas reiškia ir sugaištą laiką, ir prarastas nuomos pajamas, ir išlaidas. Pavyzdys – laminato grindys, kurias susidėvėjus reikia iš esmės keisti, o medines grindis pakaktų tik atnaujinti – ar keliose vietose, ar tik viename kambaryje“, – pasakojo pašnekovė.

Taip pat, anot jos, svarbu geras, funkcionuojantis, patrauklus, neapipelijęs ir į naują pakeistas sanitarinis mazgas. „Tai tikrai gali išauginti pajamas ar bent jau padidinti turto nuomos likvidumą“, – sakė „Inreal“ grupės specialistė..

Tai pažymėjo ir M. Čiulada – tvarkinga santechnika, anot jo, yra vienas esminių dalykų.

„Vonios kambarys reikalauja tvarkos. Jei jis vis dar išklotas baltarusiškomis plytelėmis, su sovietiniais įrenginiais, tai yra blogai, nes tai iš karto muša viso buto ir nuomos kainą, o ir paties nuomininko lygį. Interjeras yra skonio reikalas, bet sanitariniai dalykai yra esminiai. Nereikia naujausių plytelių, atspindėti naujausių tendencijų, tačiau vonios kambarys turi būti šiuolaikinė erdvė“, – pabrėžė specialistas.

Tuo tarpu virtuvė, ekspertų vertinimu, yra mažiau pretenzinga erdvė, ypač mažesniuose senos statybos butuose.

„Kartais patys nuomininkai, susitarus su šeimininku, gali atnaujinti virtuvę savo lėšomis – tiek, kiek jiems reikia, kad būtų patrauklu. Šiandieną nusipirkti „Ikea“ virtuvės komplektą nepareikalauja didelių išlaidų – kitaip nei santechniką, kuriai reikia daugiau investicijų, ir pats nuomininkas jos nepasikeis“, – aiškino I. Šikšnytės-Brazienė.

„Pats virtuvės baldas, ar jis senesnis, ar naujesnis, gal nėra labai svarbu – svarbu, kokios jis būklės. Jei jis senesnis, bet nėra visiškai nudėvėjęs, tai tragedijos nėra. Gal labiau dėmesį kreipčiau į buitinės technikos būklę – ji turi bent veikti. Iš keturių kaitlentės kaitinimo taškų neturi veikti tik du, o orkaitė negali „truputį neveikti“. Turi veikti ir skalbimo mašina – jeigu ji neveikia, turi būti suremontuota arba pakeista. Tai yra nuomotojo atsakomybė, nebent susitariama kitaip. Viskas labai paprasta“, – pabrėžė M. Čiulada.

Tuo tarpu langai, I. Šikšnytės-Brazienės pastebėjimu, vidutiniam klientui, kuris ieško senos statybos būsto, nėra esminis dalykas – svarbu, kad jie tiesiog funkcionuotų: atsidarytų, neleistų drėgmės ir pan. Ar langai mediniai, ar plastikiniai, daugiau rūpi nuomininkams, kurie ieško būsto aukšto segmento būstų rinkoje.

Geriau tušti nei perkrauti namai

Ekspertai taip pat pabrėžė, kad buto jokiu būdu nereikia perkrauti, ypač senais baldais ir asmeninėmis interjero detalėmis.

„Dešimties metų senumo sekcijų geriau jau nebūna – geriau butas tuštesnis negu apkrautas senais rakandais, senomis taurėmis ir kitomis senienomis. Bendrinė taisyklė yra tokia: nuomojamus (o ir parduodamus) butus reikia, kiek įmanoma, nuasmeninti. Tai reiškia, kad šeimos paveikslėlius, kitus asmeninį krūvį nešančius daiktus geriau išsivežti. Be abejo, neturi būti jokio religinio turinio: religinių paveikslėlių, kryželių ir ko nors panašaus. Gal jie svarbūs buvusiam gyventojui arba savininkui, bet nuomininkui jie tikrai nereikalingi. Ir seksistinio turinio neturi būti – nuogų merginų plakatų ir pan. Tiesa, tokių dalykų jau nepasitaiko“, – sakė M. Čiulada.

Jo teigimu, idealiu atveju buto sienos turi būti tuščios, šviesios, apstatytos minimaliais, moderniais baldais.

„Kalbant apie didesnius – 3–4 kambarių – butus, reikia turėti omenyje, kad tai šeiminis būstas. O šeimos turi savo rakandų, vaikų lovyčių ir pan. Kalbant apie mažus – 1–2 kambarių – butus, kurie yra populiariausi, tai jų nuomininkas, kaip sakome, paprastai ateina su lagaminu. Jam galbūt reikia, kad būtų ir patalynė, ir peiliai su šakutėmis, bet tikrai bute neturi būti senų iš močiutės sodo atvežtų daiktų. Žmonės kartais mano, kad jiems patiems daiktai jau netinka, bet nuomininkui sueis. Šita taisyklė nebegalioja. Tokia taisykle vadovaudamasis turėsi nuomininką, kuriam rūpi tik mažiausia kaina. Jis nei turto nesaugos, nei kaimynus gerbs. Kylant kainai, kyla ir nuomininko kokybė – tai yra bendra taisyklė“, – kalbėjo „Ober-Haus“ specialistas.

I. Šikšnytės-Brazienės manymu, jei butas apstatytas senais baldais, juos geriau išvežti ir erdvę palikti tuščią – nuomininkai atsiveš savus baldus.

„Geriau butą visiškai išvalyti ir sustatyti tik visiškai primityvius, paprastus baldelius. Žmonėms dažnai nesmagu nuomoti be baldų, tačiau praktika tokia, kad atsiradus nuomininkui jis vis tiek anksčiau ar vėliau paprašys tuos senus baldus išvežti. O tai yra papildomas rūpestis ir išlaidos“, – tikino pašnekovė.

Geriausia, kai butas neutralus – sienos šviesios, vengiama išskirtinių spalvų: žydros, violetinės, oranžinės, žalios ir pan.

„Svarbu neutralios sienos – gali pakabinti kelis paveiksliukus dėl jaukumo, bet ne brangius meno kūrinius, o tiesiog bet kokį eilinį kičą, kuris tinka ant sienos. Prireikus nuomininkas žinos, kur pats gali pasikabinti savo paveiksliuką ir taip sukurti sau priimtiną jaukumą“, – pabrėžė M. Čiulada.