Rudens darbai sode: augalų priežiūra ir paruošimas žiemai
Ar­tė­ja pa­si­ruo­ši­mo žie­mai dar­bų me­tas so­de. Spa­lis ir lap­kri­tis – tam tin­ka­miau­si mė­ne­siai. Nu­kra­čius bei su­rin­kus pa­sku­ti­nius žie­mi­nius obuo­lius ir kriau­šes, rei­kė­tų iš­nau­do­ti vi­sas sau­sas die­nas dar­bams so­de. Jų spa­lio ir lap­kri­čio mė­ne­siais bū­na ti­krai ne­daug. Nu­grė­bus ne­tin­ka­mą var­to­ti der­lių ir nu­kri­tu­sius la­pus nuo so­do ve­jos, me­tas at­lik­ti ir ki­tus ne ma­žiau svar­bius dar­bus.

Kaip tai tinkamai padaryti, paprašėme pasidalyti žiniomis patyrusių specialistų: sodininko, Kauno kolegijos Technologijų fakulteto Aplinkos inžinerijos katedros lektoriaus Donato Klimavičiaus bei prekybos centrų „Agrochema“ ir „Agromax“ ekspertų.

Pasak Kauno kolegijos dėstytojo D. Klimavičiaus, sodo augalai pasiruošia ramybės periodui lapkritį, tačiau ne visuomet lietuviškos žiemos orai palankūs jų miegui. Ypač dažni ir nuolat pasikartojantys temperatūrų svyravimai, staigus atšilimas ar atšalimas gali pakenkti augalams ir jų žiemojimui.

„Poilsio laikotarpis sodo augalams prasideda, kai orai atvėsta ir vidutinė dirvos temperatūra šaknų zonoje nukrinta iki + 4,4 laipsnio Celsijaus. Šiuo laikotarpiu prasideda priverstinis ramybės laikotarpis, augalai intensyviai meta lapus, ūgliai medėja ir nustoja augti“, – sako Kauno kolegijos Aplinkos inžinerijos katedros dėstytojas.

D. Klimavičiaus teigimu, nors sodo augalų pasiruošimas žiemoti yra natūralus procesas, jis labai priklauso nuo jų priežiūros vegetacijos metu – tręšimo, apsaugos, derliaus normavimo, genėjimo ir kitų veiksnių. Vaismedžiai ir uogakrūmiai peržiemos saugiai, jeigu jais bus pasirūpinta iš rudens.

Sodo medžių balinimas

Pasak D. Klimavičiaus, kad vaismedžių kamienai saulėtomis vasario-kovo mėnesių dienomis neįkaistų, juos būtina balinti. Šis darbas atliekamas iš rudens ar sausio mėnesio pradžioje. Dažnas sodininkas vaismedžių kamienus balina pavasarį. Jei rudenį šių darbų nespėjama atlikti, vaismedžių kamienus ir stambesnes šakas būtina balinti anksti pavasarį. Specialistai rekomenduoja balinti vieną kartą – rudenį arba rudenį ir antrąkart pavasarį.

Rudenį medelių kamienai apsaugomi nuo staigių temperatūros pokyčių žiemą, nuo žievės pleišėjimų, be to, sunaikinami kenkėjai ir ligų sukėlėjai. Anksti pavasarį turėtų būti tik kaip papildomas balinimas – išties tai didžiausia sodininkų klaida medelius balinti tik pavasarį.

Medelius reikia balinti, kai sausa ir nėra šalnų. Specialistai pataria prieš balinant ant žemės patiesti polietileno arba audinio atraižą, tada metaliniu šepečiu ar grandikliu švariai nuvalyti žievės atplaišas, kerpes, samanas. Nukritusias atplaišas būtina išgrėbti ir sudeginti, kad žiemai įsikūrę kenkėjai nepasklistų po sodą orams atšilus.

„Jei ant vaismedžių žievės pastebimi įtrūkimai, juos būtina nuvalyti iki švaraus paviršiaus, dezinfekuoti 1 proc. vario sulfato tirpalu ir užtepti sodo tepalu“, – pataria prekybos centrų „Agrochema“ ir „Agromax“ ekspertai.

Sodų priežiūros specialistai rekomenduoja naudoti jau paruoštą balinimo mišinį MIŠINYS MEDELIAMS BALINTI, jį galima įsigyti bet kuriame prekybos centre „Agrochema“ ir „Agromax“. Mišinį, atskiedus 10 litrų vandens, iš karto galima naudoti.

Dar vienas svarbus ir rudenį rekomenduojamas produktas yra „Cervacol®extra“. Tai repelentas, skirtas miškų priežiūrai neprofesionaliam naudojimui. Visiškai paruošta tepti pasta apsaugo lapuočių ir spygliuočių želdinius nuo stirnų ir elnių daromos žalos žiemos ir ankstyvo pavasario metu. Preparato poveikis pagrįstas trigubu efektu: spalva, skoniu ir šiurkštumu. Prie repelento laukiniai žvėrys nepripranta net jį naudojant daug metų.

Ligų profilaktika

Pasak ekspertų, ligų profilaktikai rudenį medelius rekomenduojama nupurkšti specialiomis priemonėmis. Vėlai rudenį, kai visi lapai nukrinta, ir anksti pavasarį, kai pumpurai dar miega, sodai taip pat gali būti purškiami preparatu RINKINYS VAISMEDŽIŲ PAVASARIO IR RUDENINIAM PURŠKIMUI. Mišinį reikia atskiesti 10 litrų vandens.

Ligų profilaktikai reikia pasirūpinti ir šiltnamio dezinfekcija. Rudenį tai daroma, kai nuimtas derlius. „Agrochemos“ ir „Agromax“ specialistai rekomenduoja pas juos centruose įsigyti dezinfekavimo priemonę „Techninė siera (sieros dūmadėžė)“. Dėl korozijos pavojaus negalima dezinfekuoti tik metalinių šiltnamių. Pabaigus visus purškimus, būtina purkštuvus išvalyti ir paruošti žiemai bei kitam sezonui.

Mulčiavimas ir dirvos apsauga

Ne mažiau svarbus ruošiant vaismedžius žiemai yra mulčiavimas, kai šaknys „aprengiamos kailiniais“. Prieš mulčiuojant medžių kamienus purenama žemė 5 cm gylyje. Purentas dirvožemis ne taip lengvai įšąla.

Visuose prekybos centruose „Agrochema“ ir „Agromax“ galima įsigyti ir modernių, naudoti paruoštų priemonių, kurios apsaugo augalus nuo šalčio. „Biolan“ danga – viena tokių. Šios dangos sudėtyje yra šviesių ir stambios struktūros durpių, o smulkios durpės išsijotos. Todėl produktas yra purus ir augalus saugo geriau negu nesijotos durpės. Be to, jame nėra kalkių ir trąšų.

„Biolan“ danga skirta šalčiui jautriems augalams, pavyzdžiui, rožėms, raganėms, įvairioms daugiametėms ir svogūninėms gėlėms, vynuogėms, levandoms, šarkakojams ir pan. Rožės, rododendrai ir gebenės žiemos danga uždengiamos iki 20 cm aukščio. Daugiamečiams augalams pakanka 5–10 cm storio dangos. Šiomis sausomis durpėmis taip pat galima apdengti jaunų ir šalčiui neatsparių vaismedžių šaknis.

Pasak „Agrochema“ ir „Agromax“ prekybos centrų specialistų, žiemai augalai dengiami tada, kai lauke pagelsta lapai ir didesnė dalis jų nukrinta, o žemė įšąla. Tinkamiausias laikas dengti augalus, kai oro temperatūra yra 5 laipsniai šalčio. Pavasarį durpių nuo augalų nereikia nuimti, jas galima palikti sukasus į dirvą.

Iš rudens galima pasirūpinti, kad piktžolių pavasarį darže ir sodo vejoje būtų kuo mažiau. Tam reikalingų premonių taip pat galima įsigyti prekybos centruose „Agrochema“ ir „Agromax“. Po derliaus nuėmimo daržus patariama nupurkšti nuo sudygusių piktžolių „Ouragan system“ arba „Dalgis XL“. Veja taip pat gali būti purškiama nuo piktžolių „MCPA Nufarm“ ir „Banvel“ preparatais.

„Agrochemos“ ir „Agromax“ specialistų rekomenduojami produktai rudens darbams

· MIŠINYS MEDELIAMS BALINTI – medelių kamienų apsaugai nuo staigių temperatūros pokyčių žiemą, nuo žievės pleišėjimų bei kenkėjams ir ligų sukėlėjams naikinti.

· RINKINYS VAISMEDŽIŲ PAVASARIO IR RUDENINIAM PURŠKIMUI – medžiams purkšti ligų profilaktikai.

· „Biolan“– augalų apsaugai nuo šalčio.

· „Ouragan system“ ir „Dalgis XL“ priemonė skirta daržams nupurkšti nuo sudygusių piktžolių po derliaus nuėmimo.

· „MCPA Nufarm“ ir „Banvel“ priemonės sodo vejai purkšti nuo piktžolių.

· „Cervacol®extra“ pasta – lapuočių ir spygliuočių želdinių apsaugai nuo stirnų ir elnių daromos žalos.

Dėl visų šių produktų naudojimo niuansų mielai patars prekybos centrų „Agrochema“ ir „Agromax“ specialistai.