Rekordinis likutis Europos saugyklose apkarpė SGD kainas
Žie­mos pra­džio­je treč­da­liu bran­giau nei prieš me­tus kai­na­vu­sios su­skys­tin­tos gam­ti­nės du­jos (SGD) šie­met va­sa­rį jau bu­vo pi­ges­nės nei tuo pat me­tu per­nai. „Lie­tu­vos ener­gi­jos tie­ki­mo“ (LET) su­rink­ti duo­me­nys ro­do, kad SGD kai­nų ma­žė­ji­mo ten­den­ci­ja ga­li truk­ti iki va­sa­ros.

Europos dujų biržose kainų indeksai 2019 metų kovo mėnesio ateities dujų sandoriams vidutiniškai siekė apie 18,3 euro už megavatvalandę (Eur/MWh), arba 3,5 Eur/MWh mažiau nei vasario mėnesio sutarčių kaina (21,8 Eur/MWh). Palyginti su praėjusių metų kovu, Didžiosios Britanijos NBP ir Nyderlandų TTF kainų indeksai sumažėjo 8 proc. ir 2 proc. – atitinkamai nuo 20,15 Eur/MWh bei nuo 18,58 Eur/MWh. Vokietijos GASPOOL kainų indeksas kovo mėnesio ateities dujų sandoriams buvo panašus kaip prieš metus ir sekė apie 18,2 Eur/MWh.

„SGD kainų indeksai krinta nuo praėjusių metų spalio. Tam įtakos turėjo nešalta žiema, vis dar pilnos požeminės dujų saugyklos Europoje ir dujų pasiūlos antplūdis Senajame žemyne, kurį sukėlė silpna momentinė SGD paklausa Azijoje. Prie spaudimo kainoms prisideda alternatyvių žaliavų pigimas bei didėjanti Rusijos ir JAV SGD pasiūla Atlante“, – pranešime kainų mažėjimo priežastis vardija LET SGD didmeninės prekybos vadovė Viktorija Ditmonaitė.

Per pastaruosius penkis mėnesius Azijos trumpalaikių SGD sandorių rinkoje kainos krito beveik perpus: nuo 33 Eur/MWh spalio mėnesį iki 18 Eur/MWh vasario mėnesį, o Europoje – nuo 27 Eur/MWh iki 17 Eur/MWh.

Pasak pranešimo, SGD kroviniai Šiaurės Vakarų Europoje buvo parduodami su didele nuolaida, o tai didino SGD pasiūlą pagrindinėse dujas vartojančiose Vakarų Europos rinkose ir darė įtaką Didžiosios Britanijos NBP bei Nyderlandų TTF kainų indeksų mažėjimui šią žiemą.

Pernai žiemos pabaigoje sparčiai tuštėjančios dujų saugyklos buvo pagrindinė reikšmingo dujų brangimo priežastis, o šiais metais situacija priešinga – pavasario sezoną Europa pasitiko su rekordiniu saugomų dujų likučiu.

Kaip rodo „ICIS Energy“ duomenys, Europos SGD terminaluose vien per vasario mėnesį buvo išdujinta daugiau nei 7 mlrd. kub. m SGD, o tai sudarė 17 proc. viso vasario mėnesio Europos dujų importo.

Nyderlandų SGD terminalo „Gate“ operatoriai svarsto 17 proc. padidinti SGD išdujinimo pajėgumus, iki 14 mlrd. kub. m per metus – taip būtų siekiama kompensuoti sparčiai mažėjančią dujų gavybą. Vietinė Nyderlandų dujų gavyba vien per vasarį traukėsi 23 proc., iki 3,4 mlrd. kub. m, ir mažės toliau, siekiant išlaikyti Nyderlandų Vyriausybės nustatytą gavybos kvotą, kuri 2019 metais siekia 19,4 mlrd. kubinių metrų.

„SGD pasiūla Europoje, tikimasi, išliks didelė iki pat gegužės vidurio, nors Japonijos, Pietų Korėjos bei Kinijos pirkėjai jau ėmė intensyviai žvalgytis papildomų SGD krovinių savo ištuštėjusioms saugykloms pildyti. Pakankamą pasiūlą Atlante turėtų užtikrinti didesni SGD eksporto srautai iš JAV, Rusijos bei Australijos, neseniai padidinusių SGD gavybos pajėgumus“, – sako V. Ditmonaitė.

Didesnė SGD pasiūla kartu su nešalta žiema lėmė mažesnį dujų išėmimą iš požeminių Europos dujų saugyklų. Pernai žiemos pabaigoje sparčiai tuštėjančios dujų saugyklos buvo pagrindinė reikšmingo dujų brangimo priežastis, o šiais metais situacija priešinga – pavasario sezoną Europa pasitiko su rekordiniu saugomų dujų likučiu. Kovo 4 dieną Didžiosios Britanijos, Belgijos, Prancūzijos, Vokietijos ir Nyderlandų SGD saugyklose iš viso buvo saugoma 234 TWh gamtinių dujų, arba 2,7 karto daugiau nei pernai (87 TWh).

Toks dujų perteklius rinkoje spaudžia ne tik pavasario, bet ir artėjančios vasaros kainas. Šiuo metu Nyderlandų TTF trečiojo ketvirčio kainų indeksas biržose siekia apie 17,01 Eur/MWh, arba ketvirtadaliu pigiau nei atitinkamu laikotarpiu pernai (22,57 Eur/MWh).