Pensijų kaupimas: nauji dalyviai kaups maksimaliai, senieji traukiasi
Pra­ėjus dviem mė­ne­siams po dar vie­nos pen­si­jų kau­pi­mo re­for­mos pra­džios, per du pir­muo­sius šių me­tų mė­ne­sius kau­pi­mo pri­va­čiuo­se an­tro­sios pa­ko­pos pen­si­jų fon­duo­se at­si­sa­kė 53,7 tūkst. da­ly­vių. Va­sa­rio pa­bai­go­je juo­se pa­pil­do­mai pen­si­jai to­liau kau­pė dau­giau kaip 1,3 mln. gy­ven­to­jų.

Prašymus sustabdyti kaupimą, bet palikti jų sukauptas lėšas fonde pateikė 41,9 tūkst. gyventojų, dar 11,8 tūkst. panoro nutraukti kaupimą ir pervesti jų lėšas „Sodrai“. Kaip nurodoma Lietuvos investicinių ir pensijų fondų asociacija (LIPFA) pranešime, tai atitinkamai 3 proc. ir 1 proc. praėjusių metų pabaigoje buvusių antrosios pakopos pensijų fondų dalyvių.

Pasak pranešimo, pastebimai padaugėjo klientų, nusprendusių kaupti maksimaliai – iki vasario pabaigos prašymus pasididinti kaupimą nuo 1,8 proc. iki 3 proc. pateikė beveik 50 tūkst. antrosios pakopos pensijų fondų dalyvių.

LIPFA teigia, kad išaugo ir jaunų žmonių susidomėjimas antrosios pakopos pensija – beveik 80 proc. naujų klientų yra žmonės iki 40 metų. Naujausiais LIPFA duomenimis, vien per vasarį pensijų fondai sudarė beveik 9,5 tūkst. sutarčių su naujais klientais, dauguma jų pasirinko iškart pradėti kaupti maksimaliai ir naudotis visa valstybės finansine paskata.

. / LIPFA iliustracija

„Į antrąją pakopą įsilieja jauni darbingo amžiaus žmonės, kurie supranta individualaus kaupimo reikšmę ir būtinybę turėti tikslinių santaupų, atsižvelgiant į tai, su kokiais demografiniais iššūkiais susiduria valstybė. Sąmoningas pasiryžimas atsidėti dalį pajamų taupymui, užuot panaudojus momentiniam vartojimui, rodo, kad darbuotojai galvoja ir rūpinasi savo finansine ateitimi“, – pranešime pažymėjo LIPFA prezidentas Šarūnas Ruzgys.

Išankstiniais duomenimis, sustabdyti kaupimą paliekant pensijų fonduose sukauptas lėšas toliau investuoti nutarė mažiau nei 3 proc. (41,9 tūkst.), o į „Sodrą“ grįžti – mažiau nei 1 proc. (11,8 tūkst.) antrosios pakopos dalyvių.

Pasak LIPFA vadovo, vertinant nuo 2019 metų sausio pradėtos pensijų kaupimo reformos pradžią kol kas sudėtinga daryti visa apimančias išvadas. Kaip pažymima pranešime, jau vasarį pastebimai mažėjo kaupiančiųjų, kurie nutraukė sutartis ir sukauptas lėšas pervedė į „Sodrą“. Tuo tarpu tam tikras kaupimo atostogas imantys ir kaupimą stabdantys dalyviai dažniausiai palieka savo santaupas antrosios pakopos fonduose, kad jos būtų toliau investuojamos. Šie klientai bet kuriuo metu kaupimą savo būsimai pensijai gali atnaujinti.

Kaupimą nutraukiančius ir visą sukauptą turtą „Sodrai“ pervedančius pensijų fondų dalyvius keičia naujai prisidėjusieji, norintys pasirūpinti finansiškai saugia senatve.

„Vis dėlto pastebime, jog žmonės nežino esminių dalykų, kad kaupiami pinigai yra investuojami, kad jie gali būti paveldimi ir pan.“, – pranešime teigė Š. Ruzgys.

Vasario pabaigoje antrosios pakopos pensijų fonduose sukauptas turtas siekė 3,306 mlrd. eurų ir per pirmuosius porą šių metų mėnesių išaugo daugiau kaip 6 proc., antrojoje pensijų pakopoje atidedant po 3 proc. algos kas mėnesį galima pasinaudoti ir valstybės mokama maksimalia 1,5 proc. nuo vidutinio darbo užmokesčio paskata, kuri per metus sudaro apie 200 eurų, pervedamų į asmeninę pensijų sąskaitą. Antrosios pakopos pensijų fonduose dalyvauja apie 90 proc. visų Lietuvos dirbančių žmonių.