Pasaulinė smukimo tendencija Lietuvai dar nekirto
Pra­ėju­siais me­tais pa­si­reiš­ku­sių pa­sau­lio eko­no­mi­kos lė­tė­ji­mo po­žy­mių Lie­tu­vos ūkis dar ne­pa­ju­to. Be­veik vi­so­se ša­lies ūkio ša­ko­se įvai­riu tem­pu to­liau au­go ir pa­ja­mų, ir pel­no ro­dik­liai, ta­čiau dėl at­ei­ties ne­apib­rėž­tu­mo pra­mo­nė pri­stab­dė in­ves­ti­ci­jas.

Statistikos departamentas pranešė, kad visų nefinansinių ūkio šakų pardavimo ir paslaugų pajamos paskutinį praėjusių metų ketvirtį buvo dešimtadaliu didesnės negu prieš metus, o bendras pelningumo rodiklis siekė 5,1 procento.

Ir šaliai, ir eksportui

Tačiau pasaulyje visus metus iki šiol pranešinėjama apie ekonomikos lėtėjimą.

UAB „SME finance“ ekonomikos patarėjas Aleksandras Izgorodinas „Lietuvos žinioms“ teigė, kad pernai Lietuvoje augo ir tie sektoriai, kurie orientuojasi į vidaus rinką, ir tie, kurie į eksportą. Pavyzdžiui, su eksporto rinkomis glaudžiai susijusi pramonės ir transporto apyvarta didėjo atitinkamai 9,5 ir 14,5 procento.

„Tai rodo, kad kol kas Europos Sąjungos (ES) ekonomikos augimo lėtėjimas radikalaus poveikio Lietuvos eksportuotojams nedarė, ir ši aplinkybė džiugina. Maža to, pernai fiksuotas Lietuvos vidaus vartojimo spurtas lėmė, kad mažmeninės prekybos sektoriaus apyvarta buvo 9,3 proc. didesnė negu prieš metus“, – komentavo ekonomistas.

Augo ir sąnaudos

Kita vertus, anot A. Izgorodino, pagrindiniuose sektoriuose smarkiai didėjo išlaidos, o labiausiai – darbo sąnaudos. Pavyzdžiui, transporto ir vidaus prekybos sektoriuose administracinės ir veiklos sąnaudos augo atitinkamai 11,1 ir 9,3 procento. Taigi praėję metai įmonėms buvo ne tik didėjančios apyvartos, bet ir augančių sąnaudų metai, todėl įmonės turėjo nemažai dėmesio skirti efektyvumo didinimui.

Tuo pasižymėjo pramonė: apyvarta didėjo 9,5 proc., o veiklos ir administracinės sąnaudos augo tik 2 procentais. „Pramonė šiuo metu produkcijos gamina 50 proc. daugiau nei prieš krizę, bet tai padaro su dešimtadaliu mažesniu darbuotojų skaičiumi“, – sakė analitikas.

Pasak jo, kelia nerimą tai, kad pernai įmonės pristabdė investicinius planus: 2018 metais jų investicinės ir finansinės veiklos rezultatas buvo teigiamas. Tai rodo, kad gamintojai mažokai investavo į plėtrą, o esminę įtaką tam darė didelis neapibrėžtumas dėl tendencijų išorės rinkose.

Kai kurių Lietuvos ūkio šakų pajamų pokytis per metus 2018 metais

ŠakaPokytis, proc.
Visų nefinansinių ūkio šakų10,42
Nuoma ir lizingas58,4
IT paslaugos56,1
Farmacija40,3
Priekabų gamyba37
Maitinimas35,9
Metalo pramonė (be mašinų)32,1
Elektros, dujų, garo tiekimas26,4
Nekilnojamojo turto operacijos20
Mažmeninė prekyba16,8
Chemija16,8
Atliekų tvarkymas16,1
Sveikatos priežiūra15,8
Didmeninė prekyba15,4
Transportas ir logistika13,6
Apdorojamoji gamyba (iš viso)8,4
Drabužiai7,3
Prekyba transportu6,6
Tekstilė6
Maisto gamyba3,8
Plastikas3,5
Mokslinė veikla–3,9
Gėrimų gamyba–6,5
Statyba–23,1

Šaltinis: Lietuvos statistikos departamentas

FAKTAI

Lietuvos įmonės pernai uždirbo 5,9 mlrd. eurų pelno

Lietuvos nefinansinės bendrovės pernai uždirbo 5,9 mlrd. eurų ikimokestinio pelno – 6,8 proc. daugiau nei 2017 metais.

Bendrovių pajamos pernai padidėjo 11,5 proc., iki 89,1 mlrd. eurų.

Ketvirtąjį ketvirtį šalies nefinansinių įmonių pajamos už parduotas prekes ir suteiktas paslaugas siekė 24,2 mlrd. eurų – 5,3 proc. daugiau nei trečiąjį 2018-ųjų ketvirtį ir 10,4 proc. daugiau nei 2017 metų ketvirtąjį ketvirtį.

Pirminiais duomenimis, nefinansinės įmonės 2018 metų ketvirtąjį ketvirtį uždirbo 1,2 mlrd. eurų ikimokestinio pelno – beveik 24 proc. mažiau nei pernai liepą-rugsėjį, tačiau 14 proc. daugiau nei tą patį 2017-ųjų ketvirtį. Ikimokestinio pelno smukimą per ketvirtį lėmė sumažėjęs rafinuotų naftos produktų gamybos, nekilnojamojo turto operacijų, maitinimo ir gėrimų teikimo veiklos, sausumos transporto įmonių ikimokestinis pelnas.

Ketvirtąjį ketvirtį daugiausia pajamų – 5,5 mlrd. eurų – gavo didmeninės prekybos įmonės. Mažmeninės prekybos bei sausumos transporto įmonės gavo atitinkamai 3 mlrd. ir 1,6 mlrd. eurų pajamų.

Daugiausia pelno ketvirtąjį ketvirtį uždirbo didmeninės prekybos bei mažmeninės prekybos įmonės – atitinkamai 165,6 mln. ir 139,2 mln. eurų. Iš apdirbamosios gamybos įmonių daugiausia pelno uždirbo chemikalų ir chemijos produktų gamybos įmonės – 111,1 mln. eurų. Maisto produktų gamybos įmonės uždirbo daugiau nei 36 mln. eurų, baldų gamybos įmonės – 27,4 mln. eurų pelno.

Daugiausia nuostolių patyrė rafinuotų naftos produktų gamybos įmonės, tačiau jų rezultato Statistikos departamentas neskelbia.

Pelningai dirbusių įmonių dalis ketvirtąjį ketvirtį sudarė 57,2 proc. ir buvo mažesnė nei 2017 metų ketvirtąjį (57,7 proc.) ir 2018 metų trečiąjį (59,6 proc.) ketvirtį.

Vidutinis įmonių pelningumas (ikimokestinio pelno ir pajamų, gautų pardavus prekes ir paslaugas, santykis) buvo 5,1 procento.

Tarp pelningiausių buvo nuomos ir išperkamosios nuomos (32,4 proc.) ir nesusijusio su apgyvendinimu socialinio darbo veiklos (31,4 proc.) įmonės, o nuostolingiausios – bibliotekų, archyvų, muziejų ir kitos kultūrinė veiklos (minus 13,4 proc.) įmonės.

Šaltinis: Statistikos departamentas.