Padėklus žada gaminti be atliekų
Dau­ge­lio pre­kių ga­be­ni­mas ir san­dė­lia­vi­mas ne­įsi­vaiz­duo­ja­mas be pa­dėk­lų. Lie­tu­vo­je juos ga­mi­na be­veik šim­tas įmo­nių ir vi­soms joms ak­tua­lus ra­cio­na­les­nis gam­tos iš­tek­lių nau­do­ji­mas. Tai iš­spręs­ti ga­li ga­my­bos pro­ce­sų mo­der­ni­za­vi­mas.

„Kiekviena nauja moderni linija reiškia, kad bus gaminama mažiau nekokybiškų gaminių, o kai mažiau gaminama broko, ištekliai naudojami racionaliau. Be to, nauja įranga naudoja mažiau elektros energijos, gamybos procese susidaro mažiau atliekų, sumažėja aplinkos tarša“, – sakė bendrovės „Vigidas Pack“ direktorius Paulius Damašas.

Kiekviena nauja moderni linija reiškia, kad bus gaminama mažiau nekokybiškų gaminių, o kai mažiau gaminama broko, ištekliai naudojami racionaliau.

Šiauliuose veikianti šeimos įmonė jau du dešimtmečius specializuojasi gaminti pramoninius padėklus. Per mėnesį pagaminama per 98 tūkst. euro (EPAL) ir 30 tūkst. nestandartinių padėklų, 3 tūkst. kubinių metrų ruošinių padėklams. Gamybos metu susidariusiomis pjuvenomis kūrenama katilinė, kurios šiluma naudojama produkcijai džiovinti.

Ši šeimos įmonė parengė 425 tūkst. eurų vertės ekoinovacijų projektą ir planuoja modernizuoti padėklų gamybos liniją. 35 proc. projekto vertės finansuos Europos regioninės plėtros fondas. „Technologijos užtikrins ir suvaldys produktų kokybę, sutrumpės užsakymų įgyvendinimo terminai, o įmonė taps mažiau priklausoma nuo išorinių išteklių bei tiekėjų“, – projekto nauda neabejojo „Vigidas Pack“ vadovas.

Teks užsitikrinti kuro katilinei

P. Damašas „Lietuvos žinioms“ sakė, kad bendrovė jau yra įsigijusi apie 80 proc. įrenginių. Tikimasi, kad nauja „Vigidas Pack“ linija pradės veikti sausio pabaigoje. Tuomet padėklai Šiauliuose bus daromi be gamybos atliekų.

Kadangi bendrovės katilinei reikės užsitikrinti kuro, šiauliečiai ketina supirkti iš kitų importuotojų naudotus ir nekokybiškus padėklus, juos smulkinti ir sukūrenti. „Atsiras trūkstama grandis – naudotų ir nekokybiškų padėklų panaudojimas naujų gamybos procese. Tuomet ciklas bus visas ir uždaras“, – tvirtino bendrovės direktorius.

Kita komercinių padėklų gamintoja – Lentvario bendrovė „Zenipa“ – ketina įsigyti įrangą, įdiegti technologines naujoves ir iš medienos atliekų gaminti naują produktą: presuotas medienos kaladėles komerciniams padėklams.

Bendrovės direktorius Paulius Nižauskas teigė, kad projekto naudą pajus 94 įmonės, Lietuvoje intensyviai gaminančios komercinius padėklus. Joms nereikės utilizuoti atliekinės medienos ir dėl to patirti papildomų išlaidų, nes „Zenipa“ šias atliekas supirks ir panaudos jas naujo produkto gamybai. „Įgyvendinus projektą padėklų gamintojai gaus dvigubą naudą: išsivešime jų gamybos atliekas ir pateiksime jiems naują produktą – presuotų medienos kaladėlių, kurios yra būtinas komponentas gaminant padėklus. Iki šiol kaladėlės gaminamos iš geros žaliavos, kai tą patį rezultatą galima gauti panaudojus atliekas“, – sakė P. Nižauskas.

Pasak įmonės vadovo, iš atliekų supresuotos medienos kaladėlės komercinių padėklų gamintojams leis gerokai sumažinti gamybos sąnaudas ir generuoti didesnį pelną, įgyti konkurencinį pranašumą ir prisidėti prie neigiamo klimato kaitos ir šiltnamio efekto pasekmių mažinimo.

Prekių gabenimas ir sandėliavimas neįsivaizduojamas be padėklų.

„Vienas konteineris įrangos Kinijoje jau yra pakrautas, po kelių mėnesių jis bus atplukdytas į Lietuvą ir tuomet jau galėsime pradėti įrangos montavimą, šiuos darbus atliks specialistai iš Kinijos“, – sakė P. Nižauskas ir patikino kol kas negalįs įvardyti datos, kada nauja linija pradės kaladėlių iš atliekų gamybą.

„Zenipa“ padėklams, medžio gaminiams, baldams, biokurui gaminti intensyviai naudoja elektros energiją. Siekdama sumažinti jos sąnaudas, vasarą įmonė įsirengė 0,1 MW fotovoltinę saulės jėgainę. Lentvariečiai turi ir daugiau sumanymų, kaip gamybos procesus paversti ne tokiais kenksmingais aplinkai.

Bendrovė ketina vykdyti dar vieną tokio pobūdžio projektą. „Nemėgstu iš anksto girtis, nes kartais būna ir taip, kad pasigyrus sumanymų įgyvendinti nepavyksta“, – P. Nižauskas neatskleidė projekto pobūdžio ir detalių.