Norėtų dažniau atsiskaityti kortele, bet negali
Nau­jau­sias Eu­ro­pos Cen­tri­nio Ban­ko ty­ri­mas par­odė, kad 3 iš 4 Lie­tu­vos gy­ven­to­jų pri­vers­ti at­sis­kai­ty­ti gry­nai­siais, nes daž­nai ga­li­my­bės at­sis­kai­ty­ti ban­ko kor­te­le nė­ra. Daž­niau­siai su šia prob­le­ma su­si­du­ria­ma at­sis­kai­tant su smul­kio­jo ir vi­du­ti­nio vers­lo at­sto­vais.

Ekspertų nuomone, tokia padėtis susiklostė ir todėl, kad smulkiajam ir vidutiniam verslui (SVV) bankų kortelių skaitytuvo išlaikymas yra per brangus, o mažinti grynųjų pinigų operacijas ir šešėlinę ekonomiką galėtų padėti prieinamesnės informacinės technologijos.

Pernai Lietuvos policijos statistika rodo, kad labiausiai „šešėlis“ paplitęs turgavietėse, statybos, transporto sektoriuose ir kitur, kur nuolat vyksta grynųjų pinigų cirkuliacija ir atliekama mažai bankinių pavedimų.

Įvairiais duomenimis, iš viso Lietuvoje šešėlinės ekonomikos dydis gali sudaryti apie 10 mlrd. eurų per metus. Nors Vyriausybė ir verslo atstovai sutaria, kad viena iš efektyviausių priemonių mažinant „šešėlį“ – informacinių technologijų, pirmiausia – banko kortelių skaitytuvų diegimas, realios SVV galimybės įsigyti aparatą banko atsiskaitymams išlieka gana ribotos.

„Šiuo metu bankų siūlomos kortelių skaitytuvų kainos ir įsigijimo sąlygos patraukliausios didesniam verslui, kuris, kaip atskleidžia statistika, jau yra skaidresnis nei smulkusis bei vidutinis. Tačiau ir mėnesinis banko skaitytuvo mokestis, ir procentas, kuris atitenka bankui nuo kiekvieno atsiskaitymo kortele, pirmiausia yra pritaikytas stambesnėms įmonėms. Tokia padėtis lemia, kad smulkiojo verslo atstovams, ypač regionuose, patogiausia vykdyti atsiskaitymą tik grynaisiais ir net didžiuotis tuo, kad jų pirkėjai neturi „mokėti už čekį“. Tokios nuostatos taip pat prisideda prie pajamų ir mokesčių slėpimo toleravimo visuomenėje“, – sakė bendrovės „myPOS“ vadovas Lietuvoje Donatas Jankauskas.

Tobulėjant ir pingant pažangioms technologijoms atsiranda vis daugiau smulkiesiems verslininkams prieinamesnių mokėjimo sprendimų. Tačiau kartu su technologijomis turi keistis ir pačių verslininkų nuostatos. „Siūlant smulkiojo ir vidutinio verslo atstovams atsiskaitymo technologijas vienas svarbiausių aspektų yra kainos ir lankstumo santykis. Juk patys smulkiausi verslininkai net neturi nuolatinės prekyvietės arba veikia tik tam tikru metų laiku. Be to, smulkiajam ir vidutiniam verslui svarbu, kad lėšos iškart būtų įskaitytos į sąskaitą ir jie galėtų iškart jomis naudotis, nereikėtų laukti paros ar netgi ilgiau. Nebankinės elektroninių pinigų bendrovės atsižvelgia būtent į smulkiojo ir vidutinio verslo poreikius, todėl siūlo sprendimus, kurie neapkrauna jo įpareigojančiomis sutartimis, kasmėnesiniais mokesčiais ir apyvartos reikalavimais“, – nurodė D. Jankauskas.