Neapdorotam tabakui siūlomas akcizas
Jei Vy­riau­sy­bė ir Sei­mas pri­tars, nuo lap­kri­čio vals­ty­bė ak­ci­zo mo­kes­čiu ap­mo­kes­tins ne­ap­do­ro­tą ta­ba­ką. Apie bū­ti­ny­bę tai pa­da­ry­ti kri­mi­na­lis­tai kal­ba jau ge­rą pus­me­tį.

Praėjusiais metais Pietų Lietuvoje aptiktas ne vienas sandėlis, kuriame tabako žaliava neteisėtai buvo apdorojama, kad vėliau galėtų būti tiekiama šešėliniams cigarečių fabrikams.

Vienintelis kelias

Finansų ministerija neapdorotam tabakui siūlo nustatyti rūkomojo tabako akcizo tarifą – 68,6 euro už kilogramą produkto. Akcizas būtų taikomas nuo šių metų lapkričio 1-osios. Tačiau kasmet akcizo tarifas neapdorotam tabakui, kaip ir tabako gaminiams, didėtų: nuo 2020 metų kovo 1 dienos išaugtų iki 78,5 euro už kilogramą, nuo 2021 metų kovo 1-osios siektų 90 eurų už kilogramą.

Lietuvoje pernai aptikti keli dideli sandėliai, kuriuose nelegaliai buvo apdorojamas tabakas.

Akcizas nebūtų taikomas apdoroto tabako gamybai panaudotam, eksportuotam ir į kitą Europos Sąjungos valstybę narę išgabentam neapdorotam tabakui. Finansų viceministrės Daivos Brasiūnaitės aiškinimu, taip būtų įtvirtinta nuostata, kad akcizai už prekes mokami tik valstybėje, kurioje prekės yra vartojamos.

Apmokestinus neapdorotą tabaką akcizo mokesčiu, būtų lengviau kontroliuoti jo gabenimą, užkirsti kelią atvejams, kai neapdorotas tabakas iš esmės panaudojamas apdoroto tabako gaminiams nelegaliai gaminti. Dabar pasitaiko piktnaudžiavimo atvejų, kai neapdorotą tabaką sudrėkinus, pridėjus glicerino ir kvapiųjų medžiagų, jis būna perparduodamas kitų ES valstybių pirkėjams, dirbtinai sukuriant sandorių grandinę, siekiant nuslėpti tikrąją paskirties vietą ir taip išvengiant privalomų mokesčių.

Verslą vystė lenkai

Finansų ministerija neslepia, kad rengti Akcizų įstatymo pataisas paskatino Muitinės kriminalinės tarnybos (MKT), Valstybinės mokesčių inspekcijos (VMI) ir Finansinių nusikaltimų tyrimų tarnybos pareigūnų Lazdijų rajone, Alytuje bei Marijampolėje pernai aptikti neapdoroto tabako sandėliai.

Rugsėjo pabaigoje pareigūnai vienoje Alytaus pramonės rajone įsikūrusių įmonių rado tabako sandėlį, kuriame buvo apie 80 tonų tabako (jo vertė – apie 6,7 mln. eurų). Pirminiais duomenimis, neapdorotas tabakas buvo atgabentas iš Turkijos, Indijos ir Bangladešo. Nemažai jo – per 10 tonų – jau buvo apdorota, supakuota ir kraunama į automobilius. Sandėlį nuomojo Lietuvoje registruota bendrovė, o joje triūsiantys darbininkai buvo atvykėliai iš Lenkijos. Su šios šalies apsukriais verslininkais siejamas ir radinys viename Lazdijų rajono kaimų, kai muitinės kriminalistai sandėlyje aptiko 13 tonų tabako ir jo apdorojimo įrangą. Tabaką į Lazdijų rajoną įvežė Lenkijos piliečio Lietuvoje įsteigta įmonė, kuri neturėjo licencijos verstis tabako gaminių gamyba ir didmenine prekyba.

Mūsų šalyje registruotai įmonei, kurios savininkai – Lenkijos piliečiai, priklausė ir tabakas, pareigūnų aptiktas Marijampolėje. Rasta apie 1 toną jau apdoroto rūkomojo tabako, kurio vertė – per 88 tūkst. eurų, ir du veikiantys tabako apdorojimo įrenginiai.

„Įsivažiuoti“ nespėjo

MKT pareigūnų teigimu, Lenkijoje pernai aptikta dvi dešimtys nelegalių cigarečių fabrikų ir 30 nelegalių tabako smulkinimo sandėlių. Gali būti, kad dalis nelegalaus verslo iš kaimyninės šalies keliasi į Lietuvą. MKT direktorius Mantas Kaušilas „Lietuvos žinioms“ yra teigęs, jog šešėlinių tabako apdorojimo įmonių gausėjimas mūsų šalyje yra susijęs būtent su tuo, kad tabako žaliava Lietuvoje, skirtingai nei Lenkijoje ar Latvijoje, vis dar nelaikoma akcizine preke.

„Turime grėsmingą situaciją – Lietuva bene vienintelė iš aplinkinių regiono valstybių nelaiko tabako žaliavos akcizine preke, tad į mūsų šalį įvežami didžiuliai neapdoroto tabako kiekiai. Įtariame, kad apdorota žaliava vėliau gali būti tiekiama šešėliniams tabako fabrikams visoje Europoje“, – tvirtino jis.

Tiesa, anot MKT vyriausiojo inspektoriaus-ryšių su visuomene atstovo Gedimino Kulikausko, tikėtina, kad, operatyviai išsiaiškinę nelegalius neapdoroto tabako sandėlius ir apdorojimo fabrikėlius, muitinės kriminalistai kiek prislopino Lenkijos šešėlinio verslo atstovų bandymus perkelti jį į Lietuvą, nes duomenų, jog kur nors veiktų koks nors naujas neapdoroto tabako sandėlis ar nelegali perdirbimo įmonėlė, kol kas nėra.

Pasigenda platesnio požiūrio

Nacionalinės tabako gamintojų asociacijos vykdantysis direktorius Arnas Neverauskas „Lietuvos žinioms“ teigė, kad jie jau kurį laiką laukė, kada bus suburta darbo grupė, kuri rengs Akcizų įstatymo pataisų projektus, tačiau kvietimo dalyvauti tokios grupės darbe taip ir nesulaukė. Todėl A. Neverauską kiek nustebino Finansų ministerijos parengti pakeitimai. Vis dėlto jis sakė negalintis teigti, kad tokios pataisos – nereikalingos. Mat įvedus akcizo mokestį už neapdorotą tabaką gal ir pavyktų iš Lietuvos išstumti nelegalias jo perdirbimo įmones, tačiau vargu ar tai išspręstų pagrindines šios srities problemas.

2018 metų pabaigoje rinkos tyrimų bendrovės „Nielsen“ atliktas tuščių pakelių tyrimas parodė, jog šešėlinės tabako gaminių rinkos mastas Lietuvoje praėjusių metų paskutinį ketvirtį siekė 19,3 proc. ir, palyginti su antruoju ketvirčio, išaugo 1,6 procento. Dėl išaugusios kontrabandinių cigarečių rinkos valstybė neteko apie 53 mln. eurų.

„Norėtųsi, kad valstybė ne tik numatytų naujus mokesčius, bet ir priemones nelegaliai veiklai užkardyti. Jei tai būtų padaryta, nebūtų didelio poreikio įvesti naujus mokesčius“, – kalbėjo A. Neverauskas. Esą į problemą derėtų žvelgti kompleksiškai.