Motinystės išmokoms trūksta lėšų
Gy­ven­to­jai, mo­kan­tys „Sod­rai“ įmo­kas, kad gau­tų vai­ko prie­žiū­ros iki dvie­jų me­tų iš­mo­kas, su­ne­ša ma­žiau ne­gu rei­kia jiems iš­mo­kė­ti. Ki­tais me­tais tam pri­trūks 25,8 mln. eu­rų.

Socialinės apsaugos ir darbo viceministrė Eglė Radišauskienė pripažįsta, kad dalis trūkstamų lėšų paimama iš „pensininkų dalies“.

„Imame iš visų, tai nėra tik pensininkų, ir iš kitų tarifų yra dengiamas motinystės minusas“, – penktadienį „Sodros“ kitų metų biudžetą svarstančio parlamentinio Socialinių reikalų ir darbo komiteto posėdyje sakė E. Radišauskienė.

Ji pabrėžė, kad norint tarifą subalansuoti, „reikia didinti visą apmokestinimą“ (vaiko priežiūros iki dviejų metų draudimo įmoką – BNS).

„Senai reikėjo didinti. Bet mes siekiame subalanusoti ant to pačio mokesčio. (...) Pas mus yra labai dosni sistema ir to tarifo nebeužtenka, o jeigu norime turėti dar dosnesnę, riekia galvoti apie tarifo didinimą“, – aiškino E. Radišauskienė.

Konservatorius Rimantas Jonas Dagys piktinosi, kad motinystės tarifas buvo blogai suprognozuotas, nes yra nesubalanuotas.

„Taip suprognozavote, kad vistiek stinga, ir svarstome, kaip padengti iš kitų draudimo rūšių“, – teigė jis.

Ministerijos atstovė taip pat pabrėžė, kad kitais metais visi socialinio draudimo tarifai, išskyrus vaiko priežiūros iki dviejų metų, bus subalansuoti.

Dirbantiems pagal darbo sutartis valstybinis socialinio draudimo įmokų tarifas bus 12,52 proc., iš kurio pensijos tarifas sieks 8,72 proc., ligos – 2,09 proc., o motinystės – 1,71 procento. Nedarbo draudimo tarifas sieks 1,31 proc., o nelaimingų atsitikimų – 0,16 procento.