Lietuvos banko analitikas ekonomikai prognozuoja „poilsio“ laiką
Lie­tu­vos ban­kui (LB) kiek su­ma­ži­nus šių me­tų ūkio au­gi­mo prog­no­zę ir ne­kei­čiant ki­tų me­tų įžval­gos, ban­ko ana­li­ti­kas sa­ko, jog au­gi­mas virš ša­lies po­ten­cia­lo il­gai tęs­tis ne­ga­li – tu­ri at­ei­ti poil­sio lai­kas.

„Lietuvos ekonomika pastaruoju metu augo viršydama savo potencialą, pagaminame prekių ir paslaugų daugiau negu teoriškai galėtume, atsižvelgiant į turimus resursus. Tokia situacija ilgai tęstis negali, – teigė LB Makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis. – Taip yra, tarkime, ir su žmonėmis, kurie ilgesnį laiką daug dirba, pervargsta, nualina resursus, ir tada neišvengiamai ateina poilsio laikotarpis“

LB sumažino šių metų ūkio augimo prognozę nuo 3,4 iki 3,2 proc., tačiau kitų metų įžvalgos nesikeičia – numatoma, kad ūkis kitąmet augs 2,8 proc. Lėtėjantį ekonomikos augimą, anot analitiko, skatina ir lėtėjantis eksportas.

A. Škarnulio teigimu, visuotine problema Lietuvoje tampa darbuotojų trūkumas. „Nuo 2013 metų dvigubai padidėjo įmonių, sakančių, kad darbuotojų trūkumas yra mūsų veiklą ribojantis veiksnys. Ir tuo pačiu darbuotojų trūkumas yra tas faktorius, kuris daro didžiausią spaudimą atlyginimų augimui Lietuvoje“, – teigė jis.

Kvalifikuotų darbuotojų trūkumas toliau lemia sparčiai kylančius atlyginimus, tačiau, anot Lietuvos banko, įmonės turi sukaupusios didelius finansinius rezervus, Tai reiškia, kad jos gali rinktis, kaip toliau plėtoti verslą – didinti darbo užmokestį ar investuoti į kitas darbo našumą didinančias priemones.

Darbo užmokestis ir toliau kils greičiau nei kainos. Bendrą kainų augimą palaikys kylančios darbo sąnaudos, kurios labiausiai didina paslaugų kainas. O jų didėjimas jau kurį laiką lemia maždaug trečdalį visos infliacijos.

Reikšmingą poveikį turės ir žaliavų kainos – nors pastaruoju metu pasaulinė naftos kaina gerokai mažėjo, vis dėlto šį rudenį naftos kaina eurais buvo vidutiniškai trečdaliu didesnė nei prieš metus, o tai didino kainas vartotojams.

Be to, prognozuojama, kad infliacija augs nuo 2,2 proc. šiemet iki 2,4 proc. kitąmet. Anot LB, tam įtakos turi ir kai kurių maisto produktų, pavyzdžiui, daržovių kainų augimas. „Vidutiniu atveju Lietuvoje kainos, palyginti su Europos Sąjungos vidurkiu, sudaro apie 60 proc., tačiau avalynės, aprangos ir alkoholinių gėrimų kainos yra viršijusios ES vidurkį“, – sakė analitikas.

Pasak A. Škarnulio, gyventojų perkamoji galia turėtų didėti.

LB teigimu, atlyginimai šiemet augs 9,5 proc. – 0,8 punkto daugiau nei prognozuota spalį. Banko analitikų teigimu, faktinis jų augimas buvo didesnis nei tikėtasi. Kitąmet darbo užmokestis turėtų padidėti kiek mažiau – 6,9 procento.

Nedarbas ir toliau mažės – šiais metais jis sieks 6,3 proc., kitais metais – 6,1 procento.

Esminės demografinės tendencijos nesikeičia – darbingo amžiaus gyventojų skaičius toliau mažėja. Tai rodo, kad į pensiją išeina daugiau žmonių, nes įsilieja į darbo rinką. Šį efektą, anot LB analitikų, truputį mažina imigrantai, kurių daugiausiai atvyksta dirbti į transporto ir statybų sektorių.

Šiemet daugiausiai darbo leidimų suteikta imigrantams iš Ukrainos, Baltarusijos ir Kinijos.