Lietuvių startuoliai Afrikoje: modernios technologijos stebina ir gelbsti
Ar no­rė­tu­mė­te pa­si­kon­sul­tuo­ti su gy­dy­to­ju ta­da, kai jums rei­kia ar no­ri­si, o ne ta­da, kai dar­bais už­si­ver­tęs me­di­kas ga­lės jus pri­im­ti sa­vo ka­bi­ne­te? O gal jums rei­kė­tų elek­tros ener­gi­jos va­sa­ro­jant gam­to­je ar at­si­dū­rus ne­gy­ve­na­mo­je sa­lo­je? O jei gy­ve­na­te ten, kur tai – itin ak­tua­lu? Jei gy­ve­na­te vie­no­je iš Af­ri­kos vals­ty­bių?

Visa tai, pasak naujųjų technologijų kūrimu ir vystymu užsiimančių lietuvių, – įmanoma. Išmanias ir įdomias modernių technologijų paslaugas šie kūrėjai įgyvendina Afrikos valstybėse ir taip skinasi kelią į didžiulį potencialą turinčias rinkas.

Idėja gimė verslo inkubatoriuje ant ratų

E-medicinos sprendimus įgyvendinantis modernių technologijų startuolis „YAPILI“, dirbantis aštuoniose Rytų Afrikos valstybėse, vietos gyventojams siūlo labai reikalingą paslaugą – mobilią sveikatos žinučių apsikeitimo programėlę su savo šalies arba užsienio mediku neišeinant iš namų. Tai, pasak „YAPILI“ įkūrėjo Mindaugo Kaziulio, – paslauga, kurią itin vertina Afrikos šalių gyventojai, atsargiai žiūrintys į vietos medikus ir jų diagnozes ar jaučiantys gėdą ieškoti pagalbos, nes serga liga, kuri yra stigmatizuojama.

„Mes sukūrėme mobilią platformą ir „Android“ operacinėje sistemoje esančią programėlę, kuri veikia tarsi socialinis tinklas. Taip mūsų klientai gali virtualiai susitikti su mūsų komandos atrinktais medikais-profesionalais, bendrauti, gauti sveikatos patarimų ir testinių gydymų.

Tiesa, medikai, kurie konsultuoja pacientus mūsų platformoje, neišrašo receptų ir neskelbia diagnozių, bet dažnai to nė nereikia, nes pacientai tenori išgirsti dar vieną profesionalo nuomonę, to, kuris medicinos mokslus baigė užsienio šalyje“, – sako idėjos, gimusios verslo inkubatoriuje-autobuse, kuris keliavo po Afrikos šalis, autorius.

Pasak M. Kaziulio, įkurti „YAPILI“ ir teikti e-medicinos paslaugas jis nutarė keliaudamas po Rytų Afriką.

„Verslo inkubatoriuje ant ratų buvo keturiasdešimt žmonių, mes savaitę kartu keliavome ir svarstėme inovatyvias verslo idėjas. Tiesa, sugalvoti idėją ir išties pradėti tai daryti – nėra tapatu. Nuo idėjos gimimo iki jos įgyvendinimo praėjo du metai. Grįžau prie e-medicinos platformos idėjos 2016 metais, kuomet atsirado pirmasis, kad ir kuklus, investuotojas. Pirmoji finansinė injekcija, padėjusi idėjai įgauti „kūną“, atėjo iš Hagos miesto, kuris siekia finansuoti projektus nukreiptus į pokyčių ekonomiką. Ir tik pradėjus įgyvendinti idėją supratome, kad komandai stinga techninį ir teisinį išsilavinimą turinčių žmonių“, – sako M. Kaziulis į šį projektą įtraukęs technologinėje srityje dirbančius bičiulius ir teisininkus.

Gydytojas, kuris visada po ranka

Šiandien bandomasis „YAPILI“ projektas jau veikia aštuoniose Rytų Afrikos valstybėse ir jungia tūkstantį sveikatos patarimų siekiančių žmonių, kuriems padeda ir konsultuoja apie šimtą medikų, daugelis jų – tropinės medicinos specialistai. Pasak „YAPILI“ sumanytojo, šiuo metu jie aktyviai nesiplečia, nes tobulina technologinę projekto dalį, kuria modernesnius ir vartotojams patogesnius e-medicinos platformos sprendimus

„Mes norime, kad ateityje ši platforma būtų inkorporuota į vietines sveikatos apsaugos sistemas. Mūsų kuriama e-medicinos platforma skatina žmones ieškoti informacijos apie ligas ne internete, bet pasitarti su gydytoju. Norime palengvinti kelią link oficialios sveikatos sistemos. Mes taip pat nuolatos ieškome profesionalių medikų, kurie norėtų prisijungti prie mūsų – dairomės ir Lietuvoje“, – sako M. Kaziulis.

„YAPILI“ veikia socialinės platformos pagrindu, todėl medikas ir pacientas gali vienas kitą „sekti“ virtualioje erdvėje, palaikyti kontaktus. E-medicinos platformos kūrėjai tikina siekiantys patobulinti savo sukurtą programėlę taip, kad ja galėtų naudotis ir žmonės ne visą laiką turintys internetą, taip pat integruoti programą kartu su trumposiomis žinutėmis.

E-medicina yra „karšta“ naujiena Afrikoje ir kituose regionuose. Platformos ir programėles, kurios peržengia sienas – naujovė, nes daug e-medicinos projektų vykdomi tik vienoje šalyje. „YAPILI“ įkūrėjas sako, kad jie jau peržengė aštuonių valstybių sienas, bet planai – kur kas didesni. Ketinama plėstis į kitas valstybes Afrikoje, žvilgsnis nukreiptas Pietų Ameriką ar Rytų Aziją.

Padeda užsitikrinti elektros tiekimą

E-medicinos platformos kūrėjai savo technologijomis palengvinantys Afrikoje gyvenančių žmonių kasdienybę – nėra vieninteliai. Mobilios elektros energijos įrenginius ir technologijas kuriantys ir diegiantys „Pawame“ taip pat gimė Lietuvoje. Tiesa, dabar jie intensyviai darbuojasi Kenijoje, o įmonėje yra daugybė smulkesnių ir stambesnių investuotojų iš viso pasaulio.

„Pawame“ sukasi elektros energijos lizingo ir mobilios elektros energijos srityse, siūlydami kukliai gyvenantiems ir elektros energijos neturintiems žmonėms paprastą ir pigią išeitį – vienkartinių papildymų elektros energijos kortelę ir dėžutę su baterija, kuri padeda gauti taip trokštamą elektros energiją. Užsisakęs „Pawame“ paslaugas elektros energiją klientas gali gauti tada, kai šiam jos reikia. Užmokėti už paslaugą galima mobiliaisiais pinigais.

„Afrikoje daug žmonių vis dar naudoja žibalines lempas, papildyti tokią lempą kainuoja apie 12 dolerių per mėnesį, ji labai rūksta. O štai telefonus, tarkime, Kenijoje, turi beveik visi, nors įkrauti juos nėra lengva. Dalyje Afrikos valstybių žmonės savo telefonus atiduoda vienam verteivai, kuris su motociklu juos nuveža ten, kur yra nuolat tiekiama elektros energija įkrauti ir šiek tiek pasipelno. Mūsų idėja – sukurti tokią dėžutę, kurioje būtų baterija, išmanus įrenginys telefonui, kuris atidaro arba uždaro sklendę energijos patiekimui“, – sako „Pawame“ komandos narys Laurynas Vaičiulis.

Pradėjo nuo nuošalių Kenijos regionų

Jis pasakoja, kad žmonės, norintys įsigyti mobilios elektros energijos tiekimo įrenginį privalo sumokėti 30 dolerių užstatą, tuomet gauna mobilią dėžutę ir gali naudotis elektros energija tada, kai jiems to reikia arba norisi.

„Tie 30 dolerių mums daug pasako apie žmogaus, perkančio mobilią elektros energijos dėžutę, finansinę būklę, nes už tokią sumą kai kuriose Kenijos vietose galima išgyventi kelias savaites. Mes taikomės į kaimus ir atokesnes vietoves, nes tai vietos, kur elektros energijos stygius jaučiamas aštriausiai. Savo paslaugas siūlome klientams, gyvenantiems tolimesniuose šiaurės-vakarų Kenijos regionuose“, – pasakoja L. Vaičiulis.

Mobilius įrenginius dažniausiai perka arba apie jų reikalingumą sprendžia kaimo, bendruomenės vyresnysis, todėl „Pawame“ verslo modelis orientuotas į bendruomenes ir pardavimus „nuo durų prie durų“.

„Taikomės į 6 ar 7 rajonus, mėginame eiti į teritorijas, kuriose dar niekas nėra buvęs. Logistika šiose teritorijose taip pat sudėtinga, kaštai – nemaži. Mūsų prekybos tinklas veikia per prekybos agentus, kurie žino regioną, pažįsta žmones. Už mūsų produktą klientas moka 18 mėn., po to „dėžutė“ tampa nuosava“, – sako L. Vaičiulis.

Galimybės verslo plėtrai – 8 mln. namų ūkių

Vienas elektros energijos „papildymas“ kainuoja keliasdešimt centų, elektros energiją galima gauti tokiu pat principu, kaip papildžius mobiliojo telefono sąskaitą. Todėl žmonės gali reguliuoti savo išlaidas ir elektros energijos poreikį. Visgi žmonės pripranta prie to, jog elektros energija visada yra, jie užsinori televizoriaus ar šaldytuvo, tai, pasak „Pawame“ – vieta, kurioje jie taip pat pasirengę padėti.

„Daug mūsų klientų nėra turėję jokių verslo santykių, neturi kredito reitingo, kreditinių kortelių. Jie visada moka grynaisiais arba mobiliais pinigais. Taigi, mes ne tik parduodame mobilios elektros energijos įrenginius, bet ir registruojame klientus, padeda gauti mikro paskolas“, – pasakoja L. Vaičiulis.

„Pawame“ atstovas sako, kad klientų Rytų Afrikoje jiems nepristigs, nes net 8 mln. namų ūkių ten dar neturi elektros. Kenija pasirinkta todėl, kad tai – saugi ir technologiškai išsivysčiusi šalis, kurioje mobilieji mokėjimai – kasdienybė. Tai – puiki erdvė pradėti verslą ir dairytis aplink. Svarbiausias dalykas – domėtis aplinka ir nedaryti verslo per atstumą.

Praėjusią savaitę Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerijoje (URM) vyko jau trečius metus organizuojama tarptautinė konferencija „ICT4D Afrikoje: ar vystomajame bendradarbiavime yra vietos verslui?“. Informacinių technologijų ir telekomunikacijų, vystomojo bendradarbiavimo, paslaugų plėtojimo, ICT4D tematika ir galimybėmis Afrikoje šiais metais susidomėjo apie 100 specialistų. Tarptautinis forumas „ICT4D Afrikoje“ vyko jau trečius metus, forumą organizavo Všį „AfriKo“, URM ir „Infobalt“. Konferencija buvo vienas iš renginių skirtų tarptautinei Afrikos dienai.