Kiek nuo pavasario mokėsime už degtinę, brendį? Ir kur jį pirksime pigiau?
Ak­ci­zo ta­ri­fas stip­riam al­ko­ho­liui nuo ki­tų me­tų ko­vo pa­di­dės 10 proc. – kiek brangs deg­ti­nė, bren­dis, vis­kis? La­biau­siai ak­ci­zo au­gi­mas at­si­lieps pra­ban­ges­nių gė­ri­mų mė­gė­jų ki­še­nei, bet, gal­būt, iš­ei­tis – ke­lio­nė ap­si­pirk­ti sve­tur.  Tie­sa, ir ten nė­ra toks jau di­de­lis kai­nų skir­tu­mas. LŽ pa­ly­gi­no stip­raus al­ko­ho­lio kai­nas Lie­tu­vo­je, Len­ki­jo­je bei Vo­kie­ti­jo­je. 

Alkoholis brangesnis nei pusėje Europos

Skaičiuojama, kad dėl akcizo didinimo nuo kitų metų 0,5 litro stiprių alkoholinių gėrimų vidutiniškai pabrangtų 0,39 euro. Priklausomai nuo alkoholio rūšies bei gamintojo, pabrangimas realiai svyruos nuo euro iki poros ir daugiau.

Lietuvos laisvosios rinkos instituto prezidentas Žilvinas Šilėnas tikina, kad toks Seimo sprendimas yra neapgalvotas ir stumia šalies ekonomiką į šešėlį.

„Jei Seimas padidins akcizą stipriesiems gėrimams iki €1832 hektolitrui, Lietuvoje stiprieji gėrimai bus apmokestinti smarkiau nei Vokietijoje (€1303), Austrijoje (€1200), Italijoje (€1035) ir t.t. Lietuvoje mokesčiai didesni, net nežiūrint į tai, kad atlyginimai – daug mažesni. Aš jau nekalbu, kad minėtos šalys apskritai netaiko akcizo vynui. Spėkite, kas nutinka, kai turi aukštus mokesčius ir mažai uždirbančius žmones? Taip, šešėlis“, – savo „Facebook“ paskyroje tikino Ž. Šilėnas.

Lenkijos gėrimų kainos panašios

LŽ palygino vieno tarptautinio prekybos tinklo alkoholio kainas trijose valstybėse: Lietuvoje, Lenkijoje bei Vokietijoje.

Pavyzdžiui, šio tinklo Lietuvos parduotuvėse pigiausia degtinė „Gieroy“ kainuoja 4,99 eurų už pusę litro. Nuo kovo už ją mokėti turėtume puse euro brangiau. Bangiausia degtinė „Absolut“ kainuoja 9,99 eurų už 0,7 litro. Pavasarį jos kaina pakils 1 euru. Pigiausio viskio „Queen Margot“ 0,7 l butelis kainuoja apie 10 eurų. Vėlgi nuo pavasario jis brangs iki 11 eurų. Brangiausio viskio „Tullamore Dew“ 0,7 litro butelis kainuoja apie 15 eurų. Nuo kovo už jį mokėsime 16,5 eurų. Pigiausio brendžio „Majestat“ 0,7 litro kainuoja apie 7,5 eurų. Jo kaina kils šiek tiek mažiau nei euru. Brangiausio tos pačios firmos brendžio kaina už tą patį kiekį siekia 15 eurų. Nuo kovo už jį teks mokėti apie 16,5 eurų.

Palyginimui, Lenkijoje to paties prekybos tinklo lentynose ta pati pigiausia degtinė kainuoja 5,2 eurų. Brangiausia minėta degtinė Lenkijos lentynose kainuoja 11,6 eurų, arba pusantro euro brangiau, nei Lietuvoje. Panaši situacija ir su viskiu. Lenkijoje to paties gamintojo ir tos pačios talpos pigiausio visko kaina siekia 8,7 eurų. Tai – 1,3 eurų pigiau nei Lietuvos lentynose.

Brangiausio viskio „Tullamore Dew“ 0,7 litro butelį Lenkijos prekybos centre galima įsigyti už 18,9 eurų arba – beveik 4 eurais brangiau nei Lietuvoje. Lenkijoje pigiausio brendžio „Majestat“ 0,7 litro kainuoja apie 10 eurų arba 2,5 eurų brangiau, nei mūsų šalyje.

Brangiau mokame už vokiečius

To paties prekybos tinklo Vokietijos ir Lietuvos alkoholio lentynose – kitokia situacija. Vokietijoje, palyginimui, pigiausia degtinė yra „Rachmaninoff“. Nors jos kaina šiandien atitinka Lietuvos pigiausios degtinės „Gieroy“ kainą, skiriasi abiejų butelių talpa. Už tą pačią suma Vokietijos prekybos centre galima įsigyti 0,2 litro daugiau. Nuo kovo Lietuvos pigiausia degtinė kainuos dar ir vienu euru daugiau.

Minėtos brangiausios degtinės „Absolut“ butelis Vokietijoje kainuoja beveik 14 eurų. Tiesa, už šią kainą siūlomas mandarinų skonio gėrimas. Ir jis už Lietuvos vartotojams siūlomą degtinę yra 4 eurais brangesnis.

Pigiausias iš viskių „Queen Margot“ Vokietijoje kainuoja beveik 7 eurus arba 3 eurais pigiau nei Lietuvoje. Po akcizo įvedimo už tą patį gėrimą mes mokėsime beveik 4 eurais brangiau.

Brangiausio viskio „Tullamore Dew“ Vokietijos prekybos tinklo lentynose nėra. Tačiau už tą pačią 15 eurų kainą siūloma įsigyti „Ben Bracken“ 0,7 litro talpos škotiško viskio.

Tarp brendžių pigiausias „Majestat“ 0,7 litro butelis Vokietijoje kainuoja apie 5,79 eurų arba beveik 2 eurais pigiau nei Lietuvoje. Po naujo akcizo įvedimo šis butelis Lietuvoje kainuos beveik 3 eurais brangiau.

Brangiausio tos paties gamintojo brendžio kaina Vokietijoje siekia 13 eurų arba 2 eurais pigiau, nei Lietuvoje. Po kovo mėnesio vokiečiai už tą patį brendį mokės 3,5 eurų pigiau už mūsų tautiečius.

To paties prekybos tinklo prekių kainos visose valstybėse yra daugiau mažiau panašios, nes jos gaunamos iš to paties tiekėjo, taikomas toks pat lentynos mokestis. Skirtumą lemia tik transportavimo išlaidos ir kiekvienoje iš šalių taikomas akcizo mokestis alkoholiui. Nuo kitų metų kovo Lietuvoje pastarasis mokestis sieks 1,8 tūkst. eurų už hektolitrą. Vokietijoje ir Lenkijoje jis liks 0,5 tūkst. eurų mažesnis.

LŽ primena, kad Lenkijoje nuo 2018 m. pradžios taikomas 50 proc. mažesnis akcizas mažųjų alaus daryklų gaminamam alui. Tuo tarpu Lietuvoje nuo 2017 m. kovo 1 d. akcizų tarifai alui didėjo 112 proc., vynui ir kitiems fermentuotiems gėrimams bei tarpiniams produktams – nuo 92 iki 111 proc., etilo alkoholiui – apie 23 proc.

Akcizo lėšomis rems medikus

Sveikatos ministras Aurelijus Veryga prognozuoja, kad dėl didesnio akcizo valstybės biudžetas kitąmet gaus apie 5 mln. eurų papildomų pajamų, kurios bus skirtos medikų ir rezidentų atlyginimų didinimui.

Už Akcizų įstatymo pataisą antradienį balsavo 92 Seimo nariai, prieš – 5, 16 parlamentarų susilaikė.

Socialdemokratas Juozas Olekas prognozavo, kad didesnis akcizo tarifas sumažins stipraus alkoholio prieinamumą, tačiau liberalas Kęstutis Glaveckas tvirtino, kad tai „atvers kelią samanei“.

Konservatorius Antanas Matulas stipraus alkoholio akcizą siūlė didinti 20 proc., tačiau tam pritarė tik 20 parlamentarų. 48 Seimo nariai balsavo prieš, dar 36 parlamentarai susilaukė.

Paskutinį kartą alkoholio akcizai didėjo 2017 metais. Valstybinės mokesčių inspekcijos duomenimis, per tą laiką vyno ir kitų fermentuotų gėrimų rinka susitraukė apie 30 proc., tarpinių produktų (vermuto, spirituoto vaisių-uogų vyno ) – 68 proc., alaus – 17 proc., tuo metu etilo alkoholio – tik 4 procentais.

Stiprus alkoholis Lietuvoje išlieka antras pagal populiarumą po alaus.