Kaimynai estai atšaukė akcizų didinimą alkoholiui
Dėl pra­ras­tų mi­li­jo­nų eu­rų Es­ti­ja at­šau­kė ak­ci­zų di­di­ni­mą al­ko­ho­liui, tuo tar­pu Lie­tu­vo­je vėl siū­lo­ma ak­ci­zą di­din­ti.

Per dešimt šių metų mėnesių Lietuvoje realizuota 25 mln. litrų mažiau alkoholinių gėrimų nei pernai. Nežiūrint to, Seimas toliau diskutuoja apie mokesčių didinimą. Tuo tarpu panašų rinkos nuosmukį išgyvenusios Estijos parlamentas vakar priėmė įstatymą, atšaukiantį 2019 ir 2020 metais numatytus akcizų didinimus, rašoma pranešime soaudai.

Kaip teigia Legalaus verslo aljanso prezidentas Romas Apulskis, Lietuvoje alkoholio suvartojimas mažėja jau eilę metų, dėl pakeltų akcizų ir įvestų apribojimų antri metai iš eilės reikšmingai krenta visų kategorijų gėrimų realizacija.

„Spirituotų vynų pernai per 10 mėnesių buvo parduota 5,6 mln. litų, šiemet – jau tik 2,5 mln., stipriųjų gėrimų atitinkamai pernai 26,1 mln. litrų, šiemet 24,2 mln. litrų, alaus pernai apie 200 mln. litrų, kai šiemet per 10 mėnesių buvo realizuota tik 184 mln. litrų. Klausimas – ar taip krenta vartojimas, ar auga šešėlinė rinka, o gal lietuviai dar aktyviau ėmė apsipirkinėti Lenkijoje,“ – pasakoja R. Apulskis.

Panaši situacija susiklosėt Estijos rinkoje – dėl eilę metų didintų akcizų tarifų, estai ėmė masiškai apsipirkinėti Latvijoje. Estų analitikai įvertino, kad dėl šios priežasties Estija kasmet netenka keliasdešimt milijonų eurų, todėl vakar Estijos parlamentas priėmė sprendimą atšaukti 2019 ir 2020 metais numatytus akcizų didinimus. Tuo tarpu Lietuvos Respublikos Seimo narys, sveikatos ministras, Aurelijus Veryga pasiūlė kitais metais dar 10 procentų didinti akcizą stipriesiems gėrimams. Kitas Seimo narys Antanas Matulas atitinkamai pasiūlė 20 procentų. Kodėl siūlymai skirti tik vienai ir toli gražu ne didžiausiai gėrimų kategorijai – neaišku.