Jeigu rytoj – krizė, darbuotojai neišsilakstys
Eko­no­mi­nio su­nkme­čio dau­žo­mai įmo­nei be­są­ly­giš­kai liks iš­ti­ki­mi du dar­buo­to­jai iš de­šim­ties, o kiek dau­giau nei sep­ty­ni pro­cen­tai pa­liks lai­vą vos pa­ju­tę, kad pa­dė­tis su­pras­tė­jo.

„Viešojoje erdvėje vis daugėja prognozių, kad netrukus ir vėl susidursime su nauja ekonomikos krize. Vieni ekspertai sunkmečio užuomazgas įžvelgia jau dabar, kiti ekonominių problemų laukia po metų ar dvejų, bet veik visi sutaria, kad krizė bus. Kaupiantis debesims kol kas dar giedroje ekonomikos padangėje apie galimas problemas susimąsto ir Lietuvos dirbantys žmonės. Ypač tie, kurie savo kailiu jau patyrė 2008 metų ekonominio sunkmečio pasekmes. Vėluojantys atsiskaitymai, įmonių bankrotai, nykstančios darbo vietos, mažinami atlyginimai, kaip rodo atlikta apklausa, kurioje dalyvavo per 1200 respondentų, vis dar gyvi dirbančiųjų atmintyje,“ – sako portalo CVMarket.lt atstovė Raimonda Tatarėlytė, kuri komentuoja tokius apklausos duomenis, pateikiamus šio specialistų paieškos portalo.

Lojalūs darbovietei

Lietuvos įmonių darbuotojų buvo klausiama, ko jie imtųsi, jei jų darbovietė susidurtų su sunkumais ir būtų priversta perpus sumažinti iki tol buvusius padorius atlyginimus. „Žinoma, turint mintyje, kad darbuotoją visiškai tenkina darbovietės kolektyvas ir vadovybė,“ – patikslina ekspertė.

Kaip paaiškėjo, tik 7,4 proc. darbuotojų, prasidėjus problemoms įmonėje, būtų linkę iškart rašyti prašymą išeiti iš darbo. Kiti parodė didesnį lojalumą savo darbovietei.

Daugiausia, net kone 40 proc. pareiškė, kad už pusę ankstesnės algos sutiktų dirbti 2–3 mėnesius, 23,1 proc. sutiko padirbėti tik mėnesį, dar 10,5 proc. atrastų savyje jėgų už pusę kainos atiduoti darbovietei 4–6 savo gyvenimo mėnesius, o 19,2 proc. sutiktų dirbti tiek, kiek reikės, kad įmonės veikla normalizuotųsi.

Požiūris pasikeitė nuo 2013-ujų

„Panašų tyrimą portalas CVMarket.lt jau vykdė pusiaukelėje tarp 2008 metų krizės ir 2018-ųjų, – sako R.Tatarėlytė. – 2013 metais sunkmečio dvelksmas buvo justi kur kas stipriau, atlyginimų lygis įmonėse buvo palyginti žemas, tad ketinančių palikti darbovietę iškart po algos apkarpymo būta 3 proc. daugiau, o dirbsiančių, kiek reikės, suskaičiavome 4 proc. mažiau.“

Kone 40 proc. darbuotojų tyrime pareiškė, kad ištikus krizei už pusę ankstesnės algos sutiktų dirbti 2–3 mėnesius.

Jos požiūriu, akivaizdu, kad dėl didesnės dabartinių darbuotojų kantrybės kaltos ir didesnės gyventojų pajamos, ir atsargesnis skolinimasis, ir, galima numanyti, ankstesnės krizės patirtis. „Ne vienas darbuotojas tada įsitikino, kad palikus darbovietę per ekonominį sunkmetį kito – ir dar geriau mokamo – darbo rasti dažnokai nepavyksta“, – teigia ji.

Kita vertus, tai, kad procentinis skirtumas vis dėlto palyginti nedidelis, o sutinkančių už pusę atlyginimo dirbti 4–6 mėnesius šiemet vos ne du kartus mažiau nei prieš penkmetį, pasak jos, rodo ir drąsesnį, labiau pasitikintį, darbuotojų elgesį darbo rinkoje. Ypač jeigu įgyta profesija iš paklausesniųjų, o pats darbuotojas jaunesnio amžiaus.

Kaip parodė apklausa, sutinkančių 4 mėnesius ir ilgiau darbuotis už pusę atlyginimo daugiau yra tarp vyresnių nei 30 metų darbuotojų.