Jauno verslininko idėją apgynė teismas
Vil­nie­tis star­tuo­lių kū­rė­jas Jus­tas Pi­ke­lis ne­pa­bū­go pa­sip­rie­šin­ti bend­ro­vei, pa­si­sa­vi­nu­siai jo su­kur­tą idė­ją ir jos pa­grin­du pa­lei­du­siai kon­ku­ruo­jan­tį pro­jek­tą. Tre­jus me­tus tru­kęs by­li­nė­ji­ma­sis bai­gė­si jau­no­jo vers­li­nin­ko per­ga­le ir su­kū­rė pre­ce­den­tą ki­tiems ne­si­leis­ti ap­va­gia­miems.

Lietuvos Aukščiausiasis Teismas neskundžiama nutartimi paskelbė, kad bendrovė „Gera dovana“ privalo atlyginti J. Pikeliui padarytą žalą už pasisavintą idėją, taip pat padengti palūkanas ir bylinėjimosi išlaidas. „Laikai, kai verslininkai įžūliai pasinaudoja derybų metu surinkta konfidencialia informacija ir sukuria konkuruojantį analogišką produktą, atrodo, pagaliau baigėsi. Šis teismo sprendimas ne tik apgynė teisybę, jis kartu siunčia teigiamą žinią visai verslo bendruomenei – ypač jaunimui: jūs esate ginami“, – po trejų metų kovos dėl teisybės patenkintas 28-erių J. Pikelis.

Justas Pikelis: „Teismo sprendimas ne tik apgynė teisybę, jis kartu siunčia teigiamą žinią visai verslo bendruomenei – ypač jaunimui: jūs esate ginami.“

Pasitikėjo partneriais

Startuolių kūrėjų bendruomenėje Justo sukurta suasmenintų įžymybių vaizdo sveikinimų platforma stebink.lt buvo gerai žinoma, vaikinas ją sukūrė laimėjęs ISM Vadybos ir ekonomikos universiteto konkursą ir Europos Sąjungos verslumo skatinimo projektą. „Šis projektas buvo gerai žinomas ir bendrovei „Gera dovana“. Su jos atstovais susitikome pakalbėti apie potencialią sinergiją ir bendru sutarimu priėjome prie išvados, kad šį projektą jiems geriausia iš manęs nusipirkti. Jie turėjo geresnę sklaidą, galėjo plačiau parduoti mano jau sukurtą produktą. Man toks siūlymas tiko, tad pradėjome derybas“, – prisiminė Justas.

Vykstant deryboms dėl startuolio pardavimo Justas sakė pastebėjęs, kad bendrovės atstovai mėgino vilkinti laiką, pageidavo vis daugiau informacijos apie projektą. Neįtardamas apgaulės startuolių kūrėjas perdavė svarbiausius projekto duomenis, nes pasitikėjo projekto partneriu, mat jis, be kita ko, buvo siejamas su vienu įtakingu verslo fondu. „Man jie atrodė garbingi žmonės. Tikrai nekilo minties, kad gali apgauti“, – prisipažino pašnekovas.

Savaitės vizitas Niujorke Justui buvo ir darbinis, ir pažintinis. / Asmeninio albumo nuotrauka

Po kelių mėnesių derybų bendrovė Justui pranešė iš esmės keičianti sutarties sąlygas, dėl kurių jau buvo suderėta. Kai jaunas verslininkas paaiškino, jog jų reikalavimai neįmanomi, buvo atsakyta, kad tokiu atveju sutartis nutraukiama. Nors Justui toks bendrovės sprendimas pasirodė keistas, tragedijos jis neįžvelgė – versle dažnai nutinka taip, jog sandoris neįvyksta.

„Buvo liūdna, kad sugaišau tiek daug laiko, bet priėmiau tai ramiai. Tačiau po devynių dienų, kai sandoris buvo nutrauktas, rinkoje pasirodė identiškas mano sukurtajam startuoliui „Geros dovanos“ produktas. Bet kam, kas kuria tokio tipo informacinių technologijų produktus, akivaizdu, jog per devynias dienas to padaryti neįmanoma. Mane ištiko šokas, tačiau maniau, kad šią situaciją galima išspręsti“, – kalbėjo Justas.

Su sužadėtine Gabriele Niujorke. / Asmeninio albumo nuotrauka

Teisybė viena visiems

Susitikęs su bendrovės atstovais, jaunas verslininkas nieko nepešė, tad pranešė jiems, kad imsis teisinių veiksmų, nors buvo įspėtas geriau to nedaryti. „Iš prigimties nesu konfliktiškas žmogus, bet konfliktų nebijau. Niekada nebandau jų pats inicijuoti, tačiau kai reikia kovoti, nesitraukiu. Taip įsisukau į trejų metų teismų karuselę“, – prisipažino J. Pikelis.

„Iš prigimties nesu konfliktiškas žmogus, bet konfliktų nebijau. Niekada nebandau jų pats inicijuoti, tačiau kai reikia pakovoti, nesitraukiu.“

Per tą laiką, kol bylinėjosi, Justas ir kolegos Andrejus Ruckis bei Laurynas Jokubaitis spėjo įkurti kompaniją „Monetha“. Ji tapo multimilijoniniu verslu ir sėkmingai toliau plečiasi. Kaip sakė J. Pikelis, su bendrove „Gera dovana“ jis bylinėjosi ne dėl pinigų, o iš principo – taip elgtis, kaip buvo pasielgta su juo, negalima. Verslininkas tikino, kad jį visiškai tenkintų, jei būtų priteistas simbolinis vienas euras.

Jaunojo verslininko Justo Pikelio asmenukė su seminaro Japonijoje dalyviais. / Alinos Ožič nuotrauka

„Man ši kova buvo svarbi dėl dviejų priežasčių. Pirmiausia, norėjau įrodyti, kad esu teisus, ir man buvo padaryta žala. Antras svarbus dalykas – padėti dar jaunai Lietuvos startuolių ekosistemai. Remdamiesi šios bylos precedentu jauni verslininkai galės drąsiau jaustis, pasakoti apie savo idėjas, žinodami, kad jų nepasisavins, o jeigu pasisavins, sulauks atsakomybės. Tai ir žinia tiems, kurie vadovaujasi kitokia „verslo etika“ – esą, kas didesnis, tas ir teisus. Teisybė yra viena visiems. Nemanau, kad „Gerai dovanai“ teismo sprendimas buvo finansiškai sunkus – suma nesiekia nė šešių tūkstančių eurų. Tačiau svarbiausia – garbė, gal kitą kartą prieš ką nors panašaus ketindamos daryti kitos įmonės pagalvos, ar apsimoka. Mano didžiausia klaida, jog naiviai tikėjau, kad didelė kompanija manęs neapgaus“, – svarstė Justas.

Panašių situacijų netrūksta

Su kolegomis milijoninį verslą įsukęs Justas Pikelis dažnai kviečiamas pasidalyti savo sėkmės paslaptimis. / Asmeninio albumo nuotrauka

Į viešą kovą su jį apgavusia bendrove pakilęs jaunas verslininkas sakė sulaukęs ir tebesulaukiantis kitų jaunų žmonių, patekusių į panašias pinkles, žinučių. Teigė nesantis teisininkas, todėl negalintis objektyviai vertinti jam papasakotų situacijų, tačiau savo pavyzdžiu gali parodyti ir paraginti kitus taip pat ginti savo tiesą. Pasak J. Pikelio, tyrimai rodo, kad jei turėtų galimybių, net apie 80 proc. jaunų žmonių Lietuvoje kurtų savo verslą. Tačiau juos dažnai nuo to atgraso nesėkmės baimė. „Kaip įtikinti jauną žmogų kurti verslą, jeigu ateina gudročiai ir pasisavina tavo idėją? Iš esmės į teismą kreipiausi ne siekdamas žalos atlyginimo, o norėdamas įrodyti, kad įžūlus elgesys nederamas ir turi būti įvertintas teisiškai“, – įsitikinęs pašnekovas.

Be poilsio dienų

Justą Minske kalbina vietos televizijos žurnalistai. / Asmeninio albumo nuotrauka

Justo teigimu, ši kova turėjo dar vieną teigiamą pasekmę – sustiprino tikėjimą savo jėgomis. Užaugęs teisininkų šeimoje jaunas vyras prisipažino anksti supratęs, kad įprastas valdiškas darbas ir karjera – ne jam. Pasak Justo, jam sunku ilgam sutelkti dėmesį į vieną konkrečią užduotį, tad iš karto imasi keleto skirtingų veiklų. Sukūręs sėkmingai veikiančią kompaniją „Monetha“ jis sau ir aplinkiniams įrodė, kad jaunas žmogus puikiai gali įgyvendinti ambicingus planus. Tiesa, ambicijos reikalauja joms skirti beveik visą laiką. „Ateinu į darbą devintą ryto ir išeinu apie devintą vakaro. Man nėra poilsio ar šventinių dienų, darbe būnu kasdien, net per Naujuosius metus“, – šypsodamasis prisipažino pašnekovas. Laimė, jo sužadėtinė Gabrielė puikiai supranta išrinktojo gyvenimo būdą, mat pati turi drabužių parduotuvių verslą, kurį sėkmingai plėtoja.